Sarımsağın Faydaları

Diyabet: Diyabet hastalığı böbreklere zarar verebilir, sinir sisteminin fonksiyonlarını kötü anlamda etkileyebilir ve kalp hastalıklarına sebep olabilir, hatta gözlere bile zararlı olabilir. Sarımsaktan elde edilen yağ diyabetin bütün bu yan etkilerine karşı sizi korur.

Yüksek Kolesterol: Kolesterolün iki türünden -LDL ve HDL- LDL kötü kolesterol olarak adlandırılır. Sarımsağın içerisindeki allicin bileşeni LDL kolesterolün oksidize olmasını engellemektedir. Yüksek kolesterol seviyesi olan kişiler diyetlerine sarımsağı kesinlikle eklemeliler.

Hipertansiyon: Sarımsak hipertansiyon tedavisinde kullanılabilecek bir bitkidir. Yüksek seviyede kan basıncına sahip olunduğu zamanlarda sarımsağın içerisindeki allicin kan damarlarını rahatlatır.

Göz Bakımı: Sarımsak selenyum, kuersetin ve C vitamini gibi besinler açısından oldukça zengindir ve bütün bu içerikler de göz enfeksiyonu ve şişmesi gibi durumlarda göze yarar sağlamaktadır.

Kulak Ağrıları: Sarımsak kulak ağrıları için de sık sık kullanılmaktadır bunun sebebi de içerisindeki antifungal, antibiyotik ve antiviral etkilere sahip içeriklerdir. Sarımsak yağı evde sarımsağın suyu sıkılarak ve üzerine zeytin yağı eklenerek elde edilebilir. Bu karışım evde oda sıcaklığında birkaç gün bekleyebilir ama eğer evde yapıldıysa daha uzun süre bekletilmemelidir.

Bağırsak Problemleri: Sarımsak ishal, dizanteri ya da kolitis gibi bağırsak problemlerini yok eder. Bağırsak kurtlarını da temizlemektedir. Sindirime yardımcı olan, bağırsaktaki yararlı organizmalara bir etkisi yoktur fakat parazit olarak size zarar veren bakterileri temizlemekte üstüne yoktur aynı zamanda.

Soğuk Algınlığı: Çiğ sarımsak soğuk algınlığını ve öksürüğü tedavi etmede kullanılabilir. Eğer çok ağır bir soğuk algınlığı geçiriyorsanız iki diş sarımsağı ezmelisiniz, bu sayede sarımsak bu soğuk algınlığını atlatmakta size yardımcı olur.

Sindirim: Günlük diyetinizde sarımsak bulundurmanız başınıza gelebilecek sindirim problemlerinden sizi uzak tutacaktır. Sarımsak iyi bir sindirim için sindirim sisteminizin fonksiyonuna pozitif bir katkıda bulunur. Hatta gastrik kanalın şişmesi ya da dejenere olması bile sarımsağın yardımcı olabileceği bir durum olabilir.

Akne: Dünyadaki insanların yarısından fazlası oldukça ağır bir akne problemiyle karşı karşıya. Sarımsak, bal, krem, gibi diğer içeriklerle karıştırılarak akne yaralarını tedavi etmede ve yeni akne oluşumunu önlemede bir yardımcı olarak kullanılabilir. Aynı zamanda vücuttaki kızarıklıklar için  de doğal bir temizleyici olarak rol oynar sarımsak.

Astım: Alternatif bir astım tedavisi olarak haşlanmış sarımsak dişleri harika olabilir. Her gece uyumadan önce bir bardak süt ve üç diş haşlanmış sarımsak astım hastalarının rahat bir uyku çekmesini ve rahatlamasını sağlayabilir. Ezilmiş sarımsak sirke içerisinde tutularak da ani astım krizlerini rahatlatmak için kullanılabilir.

Cinsel Problemler: Sarımsağın içerisinde afrodizyak etkisi olan bazı besinler mevcuttur. Sarımsağın bilinen etkileri arasında hem kadın hem de erkeğin libidosunu artıcı özellikleri de mevcuttur. Cinsel anlamda isteksiz hisseden kişiler günlük düzenli olarak sarımsak tüketmeliler, bu aynı zamanda yorgunluk hissetmenize de engel olacaktır.

“Sarımsağın Faydaları” üzerine 9 yorum

 1. Katabildiğim her yemeğin içine katmaya çalışırım sarımsağı. Doğal bir antibiyotik olduğuna inanıyorum. Hastayken de hastalanmadan önce de ilaç etkisi yarattığını düşünüyorum. Zararlı olduğu görüşüne asla katılmıyorum. Bugüne kadarki bütün problemlerimin çözümünde kullandım diyebilirim. Sarımsakla dökülen kaşımı da uzattım, kulağımda oluşan iltihap ağrısını da azalttım, soğuk algınlığına karşı önlem de aldım. Bağışıklığı çok güçlendirdiğini düşünüyorum. Daha da çok tüketilmesi gerek bence.

  Yanıtla
 2. İşte doğal antibiyotik denmesinin nedeni. her derde deva. tam bir antibiyotik. hem de yan etkisiz. benim cilt problemlerim vardı. 3 hafta sarımsak kürü uyguladım ve tertemiz bir yüze sahip oldum. herkese tavsiye ederim.

  Yanıtla
 3. Günümüzde çoğu insan sarımsağın kokusundan ötürü beğenmez ve onları tüketmez ancak sarımsak hem içerdiği yüzlerce faydası ile hem de eşsiz tadı ile her yemekte kullanılması gereken bir yiyecek.

  Yanıtla
 4. Sogan,sarimsak,pirasa,turp,salgam kesinlikle faydali degil ,zararlidirlar.Hem radyoaktif hem de kimyasal zehir depolaridir.Misal:Sarimsak icinde bulunan Aliin maddesi vücutta Alisine dönüsür.Aliin veya Alisin icindeki Kükürt(S) elmeneti radyoaktiftir.Kokusu pis olan bu bitkilerde Kükürt-35 izotpu(S-35) vardir.Bu gidalar vücuta girdiginde Kükürt-35 izotpu beta-isinlamasiyle hücre ve dokulari 175 gün boyunca moleküler boyutta bombalar ve idrarla disa atilir.Bombalama sonucu hücre ve dokularda,kromozom ve DNA yapilarinda mutasyon(degisiklige ugrama)yaralanma ,ölme meydana gelir.Bu bitkiler kronik hastaliklara sebebiyet veren sihirli nebatlardir.Radyoaktif madde:Halk dilinde Atom Bomba Maddesi olarak söylenebilir.Bir gidanin faydali veya zararli oldugunu söylemek icin,icindeki tüm kimyasal ve radyoaktif maddeleri ve biyolojik yari ömürlerini göz önünde bulundurmak gerekir.Aciklama:Bugün 5 gram sarimsak yiyen kimse ,sarimsak ve icerigini(5 gram) 175 gün sonra idrarla atar.Sarimsak ve diger radyoaktifli gidalari cokca tüketenler fakirlik ve zilletten kurtalamazlar.Baskalarina sürekli boyun egmek zorunda kalirlar.Firavunlar , Misir halkini binlerce yil sarimsak, sogan gibi gidalarla(!) sihirleyip esir ve köle olarak kendilerine kulluk yaptirmislardir.Kim sarimsak ve diger sihirli gidalari tüketirse,bu gidalar vücutlarinda kaldigi müddetce(175 gün -90 yil) insanin bedeni,ruhu,zihnine etki ederler ,düsüncelerini,konusmalarini,davranislarini ,kötü kaderini etkiler,Insan vücutunda düsündüren,konusturan sarimsak,sogandir.Sarimsak,sogan hep kendini övdürür.Her türlü hastalik,bela,musibet,fakirlik getirse dahi.Kisacasi:Sarimsak akil ve ruhla dalga gecen cok gizli hain bir sihirdir.Kim bu yaziyi okuyup sahsima kizar ve protesto ederse bilsin ki ,vücutunda bulunan sarimsak,sogan bana kizmislardir.Kim hasta,fakir,zelil,perisan,cirkin,tipsiz,hortlak gibi gözükmek,yasli olmak isterse bol bol sarimsak ,sagana devam etsin.

  Yanıtla
  • Merhaba, yorumunuz çok ilgimi dikkatimi çekti bunları nelere dayanarak söylüyorsunuz? Ben zararlı dediğin tüm hepsini çok sık tüketen biriyim bu konuyu açarsanız dayanakları ile birlikte ne biliyorsanız öğrenmek isterim gerçekten bu konuda emin olmak istiyorum. Sorunu cevaplarsaniz çok sevinirim. Saygılarımla

   Yanıtla
  • Z KARLİ: SEN NERDE YAŞIYORSUN TAM SOĞAN SARMISAK DÜŞMANISIN KİŞİNİN RIZKINI ALLAHTAN BAŞKASI VEREMEZ VEYA ÇOĞALTAMAZ VEYA KISAMAZ BEN 1998 DEN BERİ HER GÜN EN AZ BEŞ BÜYÜK DİŞ SARMISAK YERİM HAFTADA EN AZ ÜÇ KEZ SOĞAN YERİM HİÇ ZARARINI GÖRMEDİM FAYDASINI ÇOK GÖRDÜM SARMISAK SOĞAN GİRMEYEN EVE HASTALIK GİRER

   Yanıtla
  • Yazdiklarinizin yasanan gerceklerle bagdasan hicbir yönü yok. Tüm milletimizin sizin soylediginize gore ölmüş olması gerekirdi zira sogansiz yemegimiz yok.Aklima gelen tek aciklama insanlar bağışıklık zaafiyeti yaşasın hastalansin sizin suni ilaclarinizi alsin olabilir

   Yanıtla

Yorum yapın