Limonlu Suyun Faydaları

Limonlu suyunun faydaları, iskorbüt hastalığı, boğaz ağrısı, kabızlık, böbrek taşı, aft ve diş eti rahatsızlıklarından kurtulmayı içermektedir. Ayrıca tansiyonu düşürmeye, stresi azaltmaya, sağlıklı cildi korumaya ve sağlıklı bir karaciğere sahip olmaya yardımcı olur. Limonlu su ayrıca, sindirmeye, kalori alımını azaltmaya, kilo vermeye ve belirli kanser türlerini önlemeye faydalı olarak bilinir.

Limonlu Suyun Besin Değeri

Limonlu su, çeşitli vitamin ve mineraller bakımından zengin bir kaynak olan limondan elde edilir. Su, protein, karbonhidrat ve şeker içerir. Çok iyi bir C vitamini kaynağıdır ve tiyamin (bl vitamini), riboflavin (b 2 vitamini), niyasin, B-6 vitamini, folik asit ve E vitamini gibi farklı vitaminleri küçük miktarlarda içermektedir. Limonlu su ayrıca demir, magnezyum, fosfor, kalsiyum, potasyum ve çinko gibi çeşitli mineralleri de içermektedir.

Limon Suyunun Faydaları

 • Boğaz Ağrısı: Ilık limonlu su içmek boğaz ağrısı ve farenjitten kurtulmaya yardımcı olur.
 • Böbrek Taşı: Limonlu suyun en temel faydalarından birisi böbrek taşına iyi gelmesi ve onu önlemesi özelliğidir. Normal şekilde böbrek taşları vücuttan çok fazla rahatsızlık vermeden atılır. Ancak bazen idrar akımına engel olur ve yoğun ağrılara sebebiyet verir. Limonlu su içmek vücuda yeniden su kazandırmada ve idrarı sulandırılmış şekilde tutmada yardımcı olur. Bu da böbrek taşı oluşum riskini azaltır.
 • Kalori Alımını Azaltır: Limonlu su, şeker oranı yüksek meyve sularına ve içeceklere iyi bir alternatif oluşturur. Özellikle diyabet hastaları ve kilo vermek isteyen kişiler için iyi bir içecektir.
 • Sağlıklı karaciğer için faydalıdır: Limonlu suyu içmek karaciğerde bulunan sindirim enzimlerini harekete geçirmede yardımcı olur. Ayrıca kanın oksijen durumunu düzenlemede de yardımcı olur.
 • Sindirime Yardımcı Olur: Limonlu suyun içerisindeki limon suyu sindirim için gerekli olan hidroklorik asit üretimini destekler. Ayrıca asitlik derecesini ve gut hastalığı riskini azaltır. Sindirim sorunlarından şikâyetçi olan kişilerin düzenli olarak limonlu su tüketmesi tavsiye edilmektedir. Ayrıca ishal ve benzeri sorunları önler. Kadınlar da adet sancılarından kurtulmak için limonlu su tüketebilir.
 • Kabızlığa İyi Gelir: Limonlu su kazbızlık tedavsinde faydalıdır. Bu yüzden her sabah ılık limonlu su içilerek günün geri kalan kısmında kabızlıktan kurtulabilirsiniz.
 • Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: Limonlu su, bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlamada yardımcı olan C vitamini ve bitkisel gıda kaynağıdır. Ayrıca içerisindeki önemli vitamin ve mineraller sayesinde vücuttaki enerji seviyesini artırmada yardımcı olur.
 • Kilo vermede yardımcı olur: Her sabah balla birlikte ılık limonlu su içmek daha kolay bir biçimce ekstra kilo vermeye yardımcı olur.
 • Romatizma: Yemeklerden önce ve yatma zamanında limonlu su içmek romatizmadan kurtulmaya yardımcı olur.
 • İskorbüt Hastalığı: Limonlu su tüketimi iskorbüt hastalığı tedavisinde veya genel C vitamini eksikliğinde faydalıdır.
 • Aft: Ağzı ılık limonlu su ile çalkalamak ağrılı aftlardan ve ağız ülserinden kurtulmaya yardımcı olur.
 • Diş Eti Rahatsızlıkları: Limonlu su içmek, şişmiş diş etleriyle ilgili ağrılardan kurtulmaya yardımcı olur.
 • Kanser Önleyici Özellikler: Limonlu su içmek kanseri önlemede faydalıdır. Araştırmalar limonun tümör önleyici özellikleri ile kanser riskini azaltmada yardımcı olduğunu göstermektedir.
 • Stresi Azaltır ve Tansiyonu Düşürür: Limonlu suyun diğer önemli bir faydası ise stresten, depresyondan ve endişeden kurtulmayı sağlayarak tansiyonu düşürmesidir. Limonlu su içmek ayrıca bir rahatlama hissi getirir.
 • pH Seviyesini Dengeler: Bir bardak limonlu su içmek tüm vücudu alkalileştirir ve vücudun pH seviyesini dengeler. Asitli vücut ile bağlantılı birçok hastalık ve durumlar vardır. Uygun sağlık için vücudun alkali durumunu muhafaza etmesi çok önemlidir. Limonlu su vücudun alkali seviyesini normal seviyede tutar.
 • Vücudu Zehirden Arındırır: Limonlu su kandaki toksinleri azaltarak tüm vücudu temizlenmesinde yardımcı olur. Limonun içerisindeki besin öğeleri idrar çıkarmada artışı hızlandıran doğal idrar söktürücü görevi görerek toksinlerin yanı sıra gereksiz maddeleri dışarı atılmasına destek olur.
 • Cilt Bakımı: Günlük olarak limonlu su tüketimi derinin canlanmasına yardımcı olur. Limon antioksidanlarla yüklüdür ve yaşlanmayı önleyen özellikleri ile iyi bilinirler.

“Limonlu Suyun Faydaları” üzerine 2 yorum

 1. Normalde pek sevdiğim bir yiyecek değildir ancak lahmacunun üzerine tabi Canan Karatay hocamın yediği buğday türevi lahmacunun üzerine çok gider.Hem sindirim ve bağışıklığa da iyi gelmektedir.

  Yanıtla
 2. Spor yaparken suyun içine 1 tane limonu sıkıyorum.
  Gerçekten bunun bana o kadar çok yararı olduki anlatamam.
  Sizi gün boyu tazeliyor ve ferahlatıyor.
  mineral ihtiyacını karşılıyor.
  Daha ne diyeym.

  Yanıtla

Yorum yapın