Yüksek Tansiyona Ne İyi Gelir?

1.Hızlı yürüyüşler yapın.

Yapılan çalışmalar sonucunda, yüksek tansiyon hastalarının hafif yüksek bir tempoda yürüyüş yaparak kan basınçlarını düşürdükleri tespit edildi. Egzersiz, kalbin oksijeni daha verimli kullanmasına yardımcı olarak kalbin zorlanmadan kan pompalamasını sağlar. Düşük tansiyon için sıkça, en az 30 dakika süren güçlü kardiyo egzersizleri yapın. Hızınızı veya mesafenizi artırmayı deneyerek kalbinizin güçlenmesini sağlayabilirsiniz.

  1. Derin nefesler alın.

Kan basıncı düştüğünde basıncı yükseltmek için salgılanan renin enzimi stres hormonları tarafından tetiklemektedir. Yavaş nefes almak ve yoga, tai chi, qigong gibi meditatif uygulamalar, stres hormonlarının salımının azalmasını sağlar. Böylece renin enziminin de salgılanmas azalır. Düşük tansiyon için sabah ve gece 5 dakika boyunca derin nefesler alın ve yavaşça geri verin.

  1. Patates yiyin.

Tansiyon düşürücü bir beslenme programının en önemli parçası potasyum bakımından zengin meyve ve sebzelerin bolca tüketilmesidir. Düşük tansiyon için potasyum bakımından zengin kaynaklar arasında patates, tatlı patates, domates, portakal suyu, muz, barbunya, bezelye, kavun, kuru erik ve kuru üzüm gibi besinler bulunur.

  1. Tuzu azaltın.

Bazı kişilerin tuza (sodyum) karşı fazla duyarlılığının olması yüksek tansiyona sebep olur. Ancak kişilerin sodyum duyarlılığının olup olmadığını öğrenebileceğimiz bir yöntem olmadığı için sodyum kullanımının genel olarak azaltması yüksek tansiyonu engellemenin bir yolu olabilir. Düşük tansiyon için günlük yarım çay kaşığı tuzdan fazlasını tüketmemelisiniz.

  1. Bitter Çikolatanın keyfini çıkarın.

Bitter çikolata çeşitleri, kan damarlarını daha elastik hale getiren ve yüksek tansiyon riskini azaltan flavin içeren protein barındırır. Yapılan bir çalışmada, her gün bitter çikolata yiyen hastaların %18’inin kan basıncında düşme görüldü. Günde, en az %70 kakao içeren bitter çikolatadan 14 gram yiyebilirsiniz.

  1. Kafeinsiz kahveye geçiş yapın.

Kafeinin kan basıncı üzerindeki etisi yıllarca tartışma konusu oldu. Yapılan son araştırmalarda 500 mg kafein tüketiminin 4 mmHg kadar kan basıncını arttırdığını ve bu etkinin yatma zamanına kadar sürdüğü bulundu. Referans olarak, 225 gram damıtılmış kahve 100 ila 125 mg kafein içerirken aynı miktarda çay 50 mg, kola 40 mg kafein içerir.

  1. Soya tüketin.

Amerikan Kalp Derneği Dergisi’nin yaptığı bir calışmaya göre hipertansiyonunuz ya da prehipertansiyonunuz varsa; işlenmiş karbonhidratlar yerine, soya ya da süt protetini içeren (düşük proteinli süt ürünleri gibi) tüketmeniz, kan basıncınızın düşmesine yardımcı olabilir.

Yorum yapın