Cranberry Faydaları

Adı ingilizce cranberry olan ve Cran – Turna, Berry – Yemiş anlamına gelen bir bitki olan turna yemişi bitkisi halk arasında kızılcık olarak bilinen yaban mersininin farklı bir türüdür. Turna Yemişi karadeniz bölgesinde yetişen bir tür olduğu gibi acı bir tada sahip olduğu için kurutulup tatlandırılarak yenilmektedir. Kırmızı renkli ve tatlandırılmış bir yemiş olduğu için özellikle şeker hastalarının yemesi tavsiye edilmez.

Cranberry bitkisinin yapısında bolca karbonhidrad, protein, ve çok az miktarda yağ asidi bulunurken çok lifli bir yapıya sahip olması, sodyum, potasyum, magnezyum, A 1 vitamini, B 1 vitamini thiamin, riboflavin, Niasin, C vitamini, kalsiyum, fosfor açısından çok zengin bir yapıya sahiptir. Bu kadar zengin bir içeriğe sahip olması bir çok hastalığa faydalı olmasını sağlar.

Cranberry Bitkisinin Faydaları

1 ) Taze meyve şeklinde tüketilen tuna yemişi bitkisi kan şekerini düşürerek şeker hastalığı oluşma riskini azaltır. Kandaki şeker oranını düzenlediği için şeker hastalarına taze meyve şeklinde tüketmeleri tavsiye edilir.

2 ) Kalsiyum açısından zengin olması nedeniyle kemik gelişimini olumlu yönde etkilediği gibi eklem sıvısının azalmasını önler ve romatizmal hastalıkların oluşmasını önleyerek iskelet ve kemik sisteminin sağlıklı bir şekilde gelişmesini sağlar.

3 ) Cranberry faydaları arasında hayati öneme sahip olan antioksidanların çok fazla olması kansere karşı vücudunuzu savunur, bağışıklık sisteminin güçlü olmasına katkı sağlar., hastalıklara karşı sizi korur.

4 ) A 1 vitamini ve C vitamini açısından çok zengin olması ağız içinde oluşan iltihaplanmaların önüne geçer. İltihap kurutucu özelliği ile 12 parmak bağırsağında oluşan yaraların iyileşme sürecini hızlandırması ile de bilinir.

5 ) Böbrek üstü bezleri ile böbreklerin sağlıklı çalışmasını sağlayarak enzimlerin sağlıklı bir şekilde sentezlenmesini sağlar. Böbreklerde kum oluşmasını önleyerek böbrek taşı oluşmasını önler.

6 ) İdrar yolları enfeksiyonu oluşmasını önlediği gibi idrar yollarında kist oluşmasını de engeller. Bu açıdan idrar yollarının sağlıklı olmasına katkıda bulunması nedeniyle doktorlar tarafından kurutulmuş şekilde tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

7 ) Omega 3 içeriği bakımından çok zengin olması günlük alınması gereken omega 3 miktarının doğal yollarla karşılanması açısından çok önemlidir. Hem uygun fiyatlı hem de doğal olması tercih sebebidir.

8 ) İdrar kaçırma mesane kasılmasını önleme konularında en doğal tedavi yöntemidir. Mesane kaslarının sağlıklı çalışmasını sağlar.

9 ) Kalp damar sağlığı açısından damar sertliği oluşumunu önlemesi ve damar tıkanmalarının önüne geçmesi nedeniyle kalbin normalden fazla yorulmasını önler. Bu açıdan kalp rahatsızlıklarında doktorlar tarafından taze meyve şeklinde tüketilmesi tavsiye edilir.

10 ) Lifli yapısı ile sindirim güçlüğü çeken hastaların sindirim sistemlerinin sağlıklı çalışmasını sağladığı için yeterli miktarda tüketilmesi sindirim enzimlerinin sağlıklı bir şekilde sentezlenmesini ve işlevini görmesini sağlar.

Cranberry Tüketme Yöntemleri

Cranberry bitkisinin meyvesi kızılcık ile aynı boyutlarda ve renkte olduğu için taze olarak tüketilebilir. Ancak taze meyve hali acı bir tada sahip olduğu için tüketmesi kolay değildir. Mecburi kalınmadığı sürece kurutulup tatlandırılmış halde tüketilmesi uygundur. Bu yolla tatlı bir yemiş gibi tüketebilirsiniz.

Cranberry Zararları

Cranberry faydaları kadar zararı da olan bir bitkidir. Kurutulmuş hali tatlandırıldığı için şeker hastalarına kurutulmuş haldeki turna yemişi yedirilmemelidir. Şekerin yükselmesine neden olabilir.

Bilinçsizce tüketilen cranberry bitkisi görme bozukluklarına sebep olabilir. Bu nedenle az miktarda taze meyve olarak veya kurutulmuş olarak tüketilmesi daha doğrudur.

Cranberry bitkisinin içinde yer alan strefavin maddesi vücuda aşırı alındığında bilinç kaybı oluşmasına neden olabilir. Bu nedenle çok tüketilmemesi , düzenli ve az miktarda tüketilmesi gereklidir.

“Cranberry Faydaları” üzerine 2 yorum

  1. BİM’de paketi 7 liradan hafif kurutulmuşunu bulabilirsiniz. benim yediğimde tatlı belkide tatlandırılmıştır 🙂

    Yanıtla
  2. Çocukken buna yemiş derlerdi. Tükettiğim en garip meyvedir kendisi. Nedendir bilmiyorum daha sonra ismini öğrendiğim hâlde cranberry diye çağrışım yapmıyor. Tadı da güzeldir kurutulmuş olanını denemedim. Bir ara bakayım ama denildiği üzere çok tüketilebilecek birşey değil zaten.

    Yanıtla

Yorum yapın