ÜZÜM ÇEKİRDEĞİ TOZUNUN FAYDALARI

Üzüm çekirdeği tozu antioksidanlar ve oligomerik proantisiyanidin kompleksleri bakımından zengin olan üzüm çekirdeğinin endüstriyel bir türevidir. Üzüm çekirdeği tozu yaraları iyileştirme ve kanseri önlemenin yanında yüksek kolesterol, damar tıkanıklığı, sarı nokta hastalığı, zayıf dolaşım, sinir zedelenmesi gibi durumların tedavisinde muhtemel iyileştirici özelliklere sahiptir.

Üzüm çekirdeği tozu, zararlı serbest radikalleri etkisizleştiren ve onları vücuttan atan maddeler olan etkili antioksidanlar içerir. Bazı araştırmalar standart hale getirilmiş üzüm çekirdeği tozunun serbest radikallerin verdiği zararlarla ilgili sağlık problemlerinin tedavisinde faydalı olduğunu ortaya koymaktadır.

Üzüm Çekirdeği Tozunun Faydaları

  1. Antioksidanlar: E vitamini üzüm çekirdeğinde bulunan önemli bir antioksidandır. Ancak daha da güçlü olanlar oligomerik proantisiyanidin kompleksleri olarak adlandırılan flavonoidlerdir. Antioksidanlar serbest radikalleri yok eder. Serbest radikaller hücre ve genetik maddelere zarar verir ve yaşlanma ile kalp hastalığı ve kanser de dahil olmak üzere hastalıklara neden olur.
  2. Kan Damarlarına Faydaları: Michigan Sağlık Sistemi Üniversitesi’ne göre Bulgular, üzüm çekirdeği tozu tüketen kronik venöz yetmezliği hastaları için önemli bir sağlık faydası ortaya koymaktadır. Bu hastalık kanın bacak damarlarında toplanmasına neden olur. Bu da yürürken daha da kötüleşen ağrıların yanında bacakların şişmesine ve yorgunluğa yol açar. Üzüm çekirdeği tozu ayrıca varisli damar ve kılcal damar hastalığı tedavisinde fayda sağlar.

Ek olarak, üzüm çekirdeği tozunda bulunan antioksidanlar kan damarları üzerinde koruyucu bir etkiye sahiptir. Bu da yüksek tansiyonu önlemeye yardımcı olur. Araştırmalar üzüm çekirdeği tozunun tansiyonu düşürdüğünü ortaya koymaktadır.

  1. Kanser Önleyici Etkiler: Üzüm çekirdeği tozu kanser gelişim riskini azaltır. Buna ek olarak laboratuvar araştırmaları üzüm çekirdeği tozunun meme kanseri, kolon kanserii mide kanseri, prostat kanseri ve akciğer kanseri gibi çeşitli kanser türlerinin büyümesini engellediğini göstermektedir. Üzüm çekirdeği tozu ayrıca karaciğeri kemoterapinin neden olduğu hücre zararlarından korur.

Diğer Faydaları

  • Üzüm çekirdeği tozu ciltte meydana gelen yaralanmaları iyileştirir.
  • Kalsiyum ile birlikte üzüm çekirdeği tozunun beslenme düzenine eklenmesi kemik oluşumu ve düşük kalsiyumun neden olduğu kemik güçsüzlüğü tedavisi için kemikleri güçlendirilmesinde faydalı bir etkiye sahiptir.
  • Üzüm çekirdeği tozu cilt kanseri oluşumunu önleyen proantisiyanidinler içerir.
  • Üzüm çekirdeği tozu tüketimi sakatlık ve ameliyat sonrası meydana gelen ödem oluşumunu azaltır.
  • Üzüm çekirdeği tozu içerisinde yüksek miktarda bulunan proantisiyanidinler sayesinde bilişsel zayıflamayı azaltır.

Yan Etkileri

Üzüm çekirdeği tozunun genel olarak yan etkileri bulunmamaktadır ve aşırı tüketimi idrar ile atılır. En yüksek ihtimalli yan etkileri baş ağrısı, baş dönmesi, mide bulantısı ve kuru, kaşıntılı kafa derisini içermektedir. Üzüm çekirdeği tozu kan inceltici özelliklere sahiptir. Bu da kan inceltici ilaçlarla alınması durumunda kanama riskini artırır.

Üzüm çekirdeği tozu antioksidanlar ve oligomerik proantosiyanidin kompleksleri bakımından zengin olan üzüm çekirdeğinin endüstriyel bir türevidir.

Yorum yapın