Yeşil fasulyenin faydaları ve zararları

Besleyici öğelerle dolu olan bu yeşil fasulye sindirim sürecini düzenlerken göz ve kemik sağlığına da katkı sağlar. Ayrıca hamile kadınlar için doğum özürleri riskini azaltmaktadır.

Yeşil fasulye değişik birçok iklimde yetişebilen çok yönlü bir sebzedir. Birçok Amerikan ve Avrupa yemeklerinde popüler olmasına rağmen geniş ölçüde Asya ve Afrika’da yetiştirilmektedir.

Yeşil Fasulye iki kategoriye bölünmektedir: sırık fasulyesi ve çalı fasulyesi. Sırık fasulyesi asma gibi tırmanmaya eğilimlidir ve olgunlaşması uzun sürer. Çalı fasulyesi ise zemine yakın büyür ve çabuk olgunlaşır. Unutmamak gerekir ki yeşil fasulyeler olgunlaşmayan sebzelerdir ve yemeden önce pişirilmesi gerekir. Ancak çiğ olarak tüketilmesinin kanıtlanmış bir zararlı etkisi yoktur.

Yeşil Fasulyenin Besin Değeri

taze-fasulye-besin-degeriYeşil fasulye kalori bakımından düşüktür ve kolesterol içermez. Yeşil fasulyenin lif içeriği çok yüksektir ve ayrıca günlük protein gereksiniminin bir kısmını karşılar. Yeşil fasulye ayrıca, A vitamini, C vitamini, K vitamini, B6 vitamini ve folik asit almak için kolay bir kaynaktır. Mineraller bağlamında ise kalsiyum, silikon, demir, manganez, potasyum ve bakır bakımından iyi bir kaynaktır.

Yeşil Fasulyenin Faydaları

 1. Kalp ve Damar Hastalıkları: Yeşil fasulye yüksek flavonoid içeriği sayesinde kalp hastalıkları riskini azaltmaya yardımcı olur. Flavonoidler meyve ve sebzelerde yaygın olarak bulunan polifenolik antioksidanlardır. Yeşil fasulye yüksek seviyede flavonoid içerir ve bu antioksidan belirli iltihap önleyici özelliklere sahiptir.
 2. Kolon Kanseri: Son zamanlarda yapılan araştırmalarda yeşil fasulyenin, kolon kanserine yol açan prekanseröz polipleri önlemede faydalı olduğu ortaya konulmuştur. Yeşil fasulye tüketiminin artırılması kanser riskini azaltmaktadır. İkinci olarak yeşil fasulyenin yüksek lif içeriği sindirim sistemi üzerinde pozitif etki yapar. Lifin belirli türleri sindirim sürecini kolaylaştırır ve sağlıklı bağırsak hareketini destekler. Bu da bağırsak yollarındaki baskıyı azaltır. Bazı araştırmalar lif alımının artırılması ile kolon kanserinin azalması arasında pozitif bir bağ olduğunu ortaya koymuştur.
 3. Şeker Hastalığı: Yeşil fasulyenin birçok hastada şeker hastalığını düzenlediği ve yönettiği ortaya konulmuştur. Şeker hastalığı vücudun normal görevlerini yerine getirebilmesi için kan şekerinin normal seviyelerde tutulması gereken bir hastalıktır. Şeker hastalığının doğal düzenleyicileri çok azdır ve yeşil fasulyenin şeker hastalığını kontrol altına alması özelliği insanlara büyük fayda sunar.
 4. Bağışıklık Sistemi: Yeşil fasulyedeki çeşitli bağışıklık sistemini güçlendirici antioksidanların varlığı iyi bilinmektedir. Ancak düşündüğümüzden daha fazla antioksidan özelliklere sahiptir. Antioksidanlar vücut için faydalı bileşenlerdir. Bu bileşenler tehlikeli serbest radikalleri vücuttan atar ve hastalığa yakalanmadan önce vücuttan arındırır. Yeşil fasulye ayrıca flavonoid ve karotenoid bakımından da zengin bir kaynaktır.
 5. Göz Sağlığı: Yeşil fasulyede bulunan belirli karotenoidler göz fonksiyonunda ve görmede azalmalara yol açan sarı nokta hastalığını önler. Lutein ve zeaksantin gözdeki sarı noktaya odaklanır ve gözün iç çalışmasına herhangi bir baskıyı önlemede kilit rol oynar.
 6. Kemik Sağlığı: Yeşil fasulyede kemik bozulması ve kemik erimesini önlemede yardımcı olan kalsiyum gibi bir takım besleyici öğeler vardır. Yeşil fasulye K vitamini, A vitamini ve silikon içerir. Bu bileşenlerin yokluğu kemik kaybını artırır.
 7. Sindirim Sistemi ile İlgili Sorunlar: Yeşil fasulye lif ile doludur ve bu da vücut için büyük ölçüde faydalı bir bileşendir. Yeterli miktarda lif alınması kabızlık, hemoroid, ülser ve reflü gibi belirli sindirim sorunlarının giderilmesi için faydalıdır. Bu hastalıkların önlenmesinde lif önemli rol oynar. Yeşil fasulye midenin düzgün bir şekilde çalışmasını sağlayan en iyi sebzelerden biridir.
 8. Doğum Öncesi Sağlığı: Yeşil fasulye ayrıca, bir takım iç süreçlerde kilit rol oynayan folik asit bakımından iyi bir kaynaktır. Ancak hiçbiri rahimdeki bebeği koruması kadar önemli değildir. Bir kadın vücudundaki folik asit seviyesi ceninin sağlıklı ve normal gelişimi için hayati önem arz eder. Yeşil fasulye folik asit seviyesini yüksek tutmada ve sağlıklı ve mutlu bir bebek sağlamada kolay ve lezzetli bir yol sunar.

Yeşil Fasulyenin Zararları

Yeşil fasulye çok aza risk faktörü olan gıdalardan biridir ancak her zaman dikkat edilmesi gereken şeyler vardır.

Fitat: Fitik asit yeşil fasulyede bulunur ve fazla tüketildiğinde beslenme eksikliklerine neden olur. Fitik asit kalsiyum, çinko ve diğer önemli minerallere yapışır ve vücudun bunları emmesine izin vermez. Yeşil fasulyede fitik asit seviyesi görece düşük olmasına rağmen mineral eksikliğine neden olan diğer hastalıklar da mevcutsa daha fazla fitik asit almaktan kaçınmak en iyi seçenektir.

Lektinler: Lektinler birçok gıdada bulunan karbonhidrat bağlayıcı proteinlerdir ve fasulyelerde bulunduğu da bilinmektedir. Yeşil fasulyede diğerlerinden daha az bulunur ancak çok fazla lektin proteinlerin bağırsak sistemini sarmasına ve bir takım sindirim problemlerine yol açar.

Alerjiler: Diğer gıdalar gibi bazı insanların yeşil fasulyeye karşı alerjisi olabilir.

“Yeşil fasulyenin faydaları ve zararları” üzerine 6 yorum

 1. 2 yaşında oğlym fasulyeden birkaç tane çiğ yedi bi zararı olurmu acıba zehirler diye duydum ne yapmam lazım çiğ tükwtip zararını gören oldumu acıba

  Yanıtla
 2. En sevdiğim sebzelerden bir tanesidir. Yemeğini de turşusunu da çok severim. Yararları da ortada zaten. Diyet yapanlar için de iyi bir seçenek olacaktır çünkü lif oranının yüksekliği sayesinde insanı tok tutuyor.

  Yanıtla
 3. Yeşil fasulye en sevdiğim yemektir. Bu kadar faydasının olması ne kadar sağlıklı bir başını sevdiğimi de gösteriyor bana. Bol bol tüketirim bu güne kadar faydasindan baska birseyini görmedim.

  Yanıtla
 4. Eşim hamile ve ona yararlı olacak ürünleri arıyordum ki yeşil fasulyenin faydaları neler onu gördüm.Malum folik asit bebek için çok önemli o yüzden eşime düzenli olarak yedirmeyi düşünüyorum 😀

  Yanıtla
 5. Yeşil fasulye çok severim vücuda bu kadar iyi gelmesi açıkçası şaşırttı genelde ben bu yemeği yedikten sonra midem oldukça bulanıyor 😀

  Yanıtla
 6. Fasulyeden yapılan yemeklere bayılırım, her türlü yemeğini de yemeye bakarım. En sağlıklı yiyeceklerin başında geliyor ve tüketilmesi gerekiyor.

  Yanıtla

Yorum yapın