Sirkeli su faydaları

Sirkeli su faydaları

Kramp sorunları için; 1 bardak içilebilir ılık suya 2 tatlı kaşığı elma sirkesi ekleyiniz. Bir miktar bal ilave ederek içiniz. Bu uygulamayı kramp sorunu yaşadığınızda uygulayın. Belli bir süre sonra rahatlayacaksınız. Sirkeli su zengin mineralleri sayesinde kramp oluşma sıklığını ve acısını engeller.

Zayıflamak için sirkeli su kullanımı; 1 bardak suya 1 tatlı kaşığı elma sirkesi katın. Kilo vermeye karar verdiğinizde düzenli olarak tüketin. Her sabah bir bardak sirkeli su ile güne başlayın.

Öksürük ve burun tıkanıklığı; 1 tatlı kaşığı doğal sirkeye 1 tatlı kaşığı su katın. Karışıma biraz bal ve zencefil ekleyin. Hastalık boyunca günde üç kez bir tatlı kaşığı tüketin. Öksürük ve burun tıkanıklığı geçecektir. Sirkeli suda buhar banyosu yapmak da burnu açar.

Enfeksiyonlardan kurtulmak için; 1 bardak içilebilir ılık suya bir tatlı kaşığı sirke eklenir. Gece yatmadan önce içilir. Sirkeli su antiseplik özelliğiyle bakteri ve mantarların direncini kırar.

Kan şekerini dengelemede; özellikle elma sirkesinde antiglisemik etkisi vardır. Böylece vücuttaki insülin direncini geliştirir.Kan şekeriniz istenen düzeye gelene kadar tüketiniz.

Spordan sonra; vücut terle birlikte çeşitli enzimler atar. Bunu telafi etmek için 1 su bardağı içme suyuna 1 çay kaşığı elem sirkesi karıştırıp için, kaybedilen çeşitli enzimleri kazandırır.

Ergenlik sivilcelerindeki etkisi ; her öğünden en az yarım saat önce 1 su bardağına bir tatlı kaşığı elma sirkesi katıp için. İçemiyorsanız sirkeli su karışımını sivilceli bölgeye sürün. 5-10 dakika bekledikten sonra silin.

Sindirim; sirkede asetik asit vardır. Gıdalarda bulunan minerallerin vücudun rahatça sindirilmesini sağlar. Oluşan ödemleri ve toksinleri atar.

Diş ve diş eti; dişinizi fırçaladıktan sonra sirkeli suyla ağzınızı çalkalayın. Ağzınızdaki bakteriler temizlenir. Düzenli kullanımda ağız kokusu gider.

Turşu kurmada; 5 litre suya 1 çay bardağı sirke ve tuz ekleyin. İsteğe göre sebzeleri ilave edin. Bir ölçü sirkeyi beş ölçü suyu karıştır. Kompres yaparak uygulayın.

Baş ağrısında; sirkeli suyu alın, şakak, bileklerinize sürün, ovalayın ve koklayın .

Kanser tedavisinde; kanserli hücreleri küçülttüğü bulunmuştur.

Hamur işlerinde; hamuru yoğururken bir miktar sirkeli su kullanın. Gevrek bir lezzet oluşturur.

Sirkeli su ile gelen güzellik

Kepekli saçlarda; saçın bakımını yaptıktan sonra sirkeli su ile durulayın. Hem saçtaki kepeklenmeyi engeller hem de saçınıza parlaklık verir.

El- tırnak ve ayak bakımında; ellerinize sinen istenmeyen kokuları giderir. Manikür ve pedikür sonrası el ve ayaklarınızı sirkeli suda 5-10 dakika bekletiniz. Sirkeli suyun dezenfekte etkisiyle bakterilerden kurtulursunuz. Ayak kokusu için de sirkeli su karışımı uygulanabilir.

Ciltteki kullanımı; bire bir oranında bir sirkeli su hazırlayın. Yatmadan önce yüzünüzü, boynunuzu silin. 10-15 dakika bekledikten sonra durulayın. Cildinizin sıkılaşmasını ve parlamasını sağlar. Düzenli kullanılırsa yüzdeki lekeleri açar. Cildin PH değerini dengeler. Tahriş oluyorsa kullanmayınız.

Koltuk altı ve ağız kokusu; banyodan sonra sirkeli su karışımını koltuk altına uygulayın. Düzenli olarak sirkeli suyla gargara yapın. Bakterileri ve kokuyu engeller.

Sirkeli su ile temizlik

 1. Vazodaki canlı çiçeklerin suyuna biraz sirke ve şeker ekleyin. Çiçeklerin ömrü uzar.
 2. Ütünün su kısmını sirkeli suyla doldurun. Yüksek ısıda dik tutun ve buhara basın. Ütünün içindeki kireç ve kir gidecektir.
 3. Pencere, araba, gözlük camı; ayna, ahşap, fayans, duşa kabin, lavabo, klozet,yer yüzeylerini silin. Parlatır ve su izi oluşmasını belli bir süre engeller. Kışın araba ve pencere camlarının buzlanmasını geciktirir.
 4. Yemek sonrası oluşan kötü kokuları, sigara ve duman kokusunu gidermek için sirkeli su ocakta 5-10 dakika kaynatılır.
 5. Altın, gümüş, paslanmaz çelik, krom, makas; cam, kristal, porselen olan eşyaları temizler, parlaklık verir.
 6. Buzdolabının iç ve dış temizliğinde 2 bardak suya 2 bardak sirke karıştırın. Önce içini daha sonra dışını silin. Sirkeli su dezenfekte etkisi gösterir. Kötü kokuları giderir, küfü engeller.
 7. Sebze ve meyveleri sirkeli suda 10-15 dakika beklettin, durulayın. Kimyasallardan arındırır.
 8. Elektronik eşyalarınızı kapalıyken sirkeli suyla silin. Geç kir tutacaktır.
 9. Fırında 10-15 dakika sirkeli suyu kaynatın. Sıcaklığı geçtikten sonra fırını silin. Yemek kokusu ve lekeleri kolayca temizlenir.
 10. Sirkeli suya kimyasal madde eklemeyiniz.

“Sirkeli su faydaları” üzerine bir yorum

 1. Elma sirkesi yapımı : 7 veya 8 kilo kırmızı sert sulu elma alınacak üzerindeki parafinin çıkması için kaynar suya atılıp fazla bekletmeden akabinde çıkartılıp elmalar silinecek renkleri matlaşacaktır . Sonra elmalar kabukları soyulmadan ortadan ikiye kesilip çekirdekleri çıkartılacak ve hepsi rendelenecek büyükçe bir çelik tencere içine koyulacak (plastik kap olmayacak) karanlık ve oda sıcaklığında bir ay bekletilecek bir ay süre zarfında 2 günde bir tahta kaşıkla karıştıracak ve kabın ağzı kapak ile kapatılmayacak sadece bir tülbent konacak 1 ay sonra temiz bir tülbent içine konup el ile sıkma sureti ile suyu çıkarılıp cam şişeye konulacak ( plastik olmayacak) afiyet olsun. Ben yaptım kullanıyorum

  Yanıtla

Yorum yapın