Elma Sirkesinin Faydaları Nelerdir?

Elma Sirkesinin Faydaları Nelerdir?

Vücut Direnci İçin Faydası: Elma sirkesinin içerisinde bol miktarda C vitamini yer alır ve C vitamini, vücut direncini arttırmak açısından fayda sağlayacak en önemli vitamin türüdür. Birçok hastalığa karşı vücudun direnç gösterebilmesini sağlarken, soğuk algınlığından da iyi bir şekilde koruyacaktır.

Sindirim Sistemi İçin Faydası: Elma sirkesi mide ve bağırsak ağrıları için yatıştırıcı bir etki göstermekle birlikte, ishali kesmesi ile de bilinir. Birçok mide problemi ve bağırsak toksinleri için iyileştirici etki sağlar. Elma sirkesi içerisinde lif yüksek oranda bulunmaktadır.

Sinüzit İçin Faydası: Burnun temizlenmesi ve solunum yollarının açılmasında elma sirkesi çok faydalı gelecektir. Sinüzit problemi çekenlere elma sirkesi daima uzmanlar tarafından önerilir.

Hıçkırık Sorunu İçin Faydası: Mide asitleri nedeniyle oluşan bir durum olan hıçkırığı kesemeyenler için su içerisine elma sirkesi ekleyip içmek iyi gelecektir. Hıçkırığı kesme açısından elma sirkesi faydalıdır.

Vücut Kokusu İçin Faydası: Elma sirkesi özellikle ayak ve koltuk altı kokusunu gidermek için çok fayda sağlar. Vücudun kötü kokusunu atması açısından bir kova suya yaklaşık olarak iki bardak elma sirkesi ekleyerek karıştırılmalı ve bu karışım ile kötü kokuya sahip olan vücut alanları yıkanmalıdır. Elma sirkesinin kokuyu emici özelliği bulunur.

Yorgunluk İçin Faydası: Laktik asit birikmesi sonucu vücutta yorgunluk hissi oluşmakta ve elma sirkesi de bu asidin birikmesini engellemektedir. Bu nedenle yorgunluğu atmak için elma sirkesi tüketimi sağlanmalıdır.

Diş Eti İltihabı İçin Faydası: Elma sirkesinin iltihapları öldürücü ve engelleyici etkisi de mevcuttur. Özellikle diş etlerinin sağlığı için gargara yolu ile kullanılabilir.

Metabolizma İçin Faydası: Elma sirkesi diyet yapanlar ve zayıflamak isteyenler için de çok faydalıdır. Metabolizmayı hızlandırmaya yarayacak içeriği ile bol miktarda tüketilebilir.

Kan Şekeri İçin Faydası: Şeker hastaları için de bir mucize olan elma sirkesi, kan şekerinin dengelenmesini sağlar.

Eklem Ağrıları İçin Faydası: Elma sirkesi masaj yolu ile vücutta ağrıyan bölgelere sürüldüğü zaman, ağrılar için doğal bir ağrı kesici merhem etkisi yaratacaktır.

Cilt Açısından Faydası: Elma sirkesi ile hazırlanan birçok maske cilde çok iyi gelir. Hem gözenekleri açmak hem de hücre yenilenmesini sağlamak için elma sirkesinden faydalanmak mümkün. Aynı zamanda bazı cilt lekelerinin geçmesi için de elma sirkesi kullanılabilir.

Elma Sirkesi ile Cilt Maskesi

Bir miktar elma sirkesi içerisine bir tatlı kaşığı bal eklenerek iyice karıştırılmalıdır. Ardından bu karışım temizlenmiş bir cilde sürülmeli ve 15 dakika beklenmelidir. Ardından bol su ile yıkanan cilt, çok daha temiz ve canlanmış bir hal alacaktır.

Elma Sirkesinin Faydaları Kısaca

 • Vücut direncini arttırır.
 • Hastalıklardan korur.
 • Cilde iyi gelir.
 • Sindirim sistemine iyi gelir.
 • Diş eti iltihaplarını önler.
 • Kan şekerini dengeler.
 • Eklem ağrılarına iyi gelir.
 • Vücudun kötü kokmasını engeller.
 • Hıçkırığı engeller.
 • Sinüzite iyi gelir.
 • Metabolizmayı hızlandırır.

Elma Sirkesinin Zararları

Elma sirkesi bazı bireylerde deri üzerinde alerjik reaksiyonlar yaratabilir. Ancak bu durum tamamen kişiden kişiye değişebilecek bir sonuçtur. Bununla birlikte gereğinden fazla elma sirkesi tüketmek, yemek borusu ve mideye hasar verebilir. Kullanım miktarı kişiden kişiye değişiklik gösterdiği için bir uzmana danışmakta fayda var.

“Elma Sirkesinin Faydaları Nelerdir?” üzerine 7 yorum

 1. öyle bir dönem ki, insan duygusallaşmadan edemiyor oysa elma sirkesinin faydalarını konuşmak isterdim sizlerle.

  Yanıtla

Yorum yapın