Zencefilli balın faydaları

Zencefilli balın solunum problemleri tedavisindeki faydası diğer başka karışımlarla karşılaştırılamayacak kadar eşsizdir. Dahası bal, zencefil gibi şifalı bitkilerin faydalarını vücuda iletmede muhteşem bir araçtır.

Hem balın hem de zencefilin tek başlarına sağlık faydaları mevcuttur ve ikisinin birleşimi daha da ek bonus kazandırmaktadır.

Zencefilli Balın Faydaları

 • Astım: Karabiberle karıştırılmış zencefilli bal astımın etkilerini azaltma ya da bu etkilerden kurtulmaya yardımcı olur. Zencefilli bal, tansiyonu azaltan ve karaciğere oksijen akışını destekleyen ve karaciğerdeki kan damarlarının rahatlamasını sağlayan doğal bir sakinleştirici ve iltihap önleyici bir karışımdır.
 • Solunum Problemleri: Zencefilli bal, muhteşem bir balgam söktürücüdür ve böylece insanlara öksürük, soğuk algınlığı, boğaz ağrısı ve burun akmasında mustarip insanlara hızlı bir rahatlama sağlar.
 • Kanseri Önleme: Kanseri önleme yönünden araştırmalar zencefilli balın, kanserin önlenmesi ve yayılmasını azalttığını ortaya koymuştur. Böylece zencefilli bal, sadece kemoterapinin semptomlarını azaltmaya yardımcı olmaz ayrıca kanser olma riskini azaltmaya yardımcı olur.
 • Sindirim Güçlüğü: Zencefilli bal şurubu, zencefilin kendiliğinden var olan sindirim özellikleri sayesinde iyi bir sindirim yardımcısıdır. Dahası, hem bal hem de zencefil antioksidan özelliklere sahiptir. Böylece vücudun bağışıklık sistemini artırır. Bundan dolayı, zayıf bir sindirim sistemine sahip olanlar için bir çay kaşığı zencefilli bal şurubu tüketimi çok faydalıdır. Zencefilli bal şurubu, yüksek seviyede sindirim sürecine ciddi bir şekilde yardımcı olan proteine sahiptir. Ayrıca bağırsak florasını uyarır. Bu da sindirim sürecini hızlandırır ve düzgün bağırsak hareketlerini kolaylaştırır.
 • Kalp Sağlığı: Zencefilli bal şurubunun yatıştırıcı etkisi, damarlardaki gerilimi azaltır ve böylece tansiyonu ve damar tıkanıklığı, kalp krizi ve felç gibi rahatsızlık ihtimallerini azaltır.

Bu sebeplerle, özellikle Hindistan’da olmak üzere dünyanın her yerindeki insanlar her zaman hem zencefili hem de balı evlerinde bulundururlar ve öksürük veya soğuk algınlığına yakalandıklarında zencefilli bal karışımını hazırlarlar.

Zencefilli bal şekerleri de çok popülerdir. Boğazınız tıkalıysa ve düzgün konuşamıyorsanız, şekerlenmiş zencefilli bal tüketin. Çünkü boğazları hemen temizler. Ayrıca seyahat boyunca da faydalıdır. Çünkü araç tutmasına da iyi gelmektedir.

“Zencefilli balın faydaları” üzerine 4 yorum

 1. Faydaları arasında yer alan kanser öbleme bölümünün son cümlesini yanlış yazmışsınız. Kanser olma riskiniz artırmaya yardımcı olur yazmışsınız. Düzeltmenizi tavsiye ederim.

  Yanıtla
 2. Doktor tavsiyesi ile sürekli kullandığım bitkisel bir içecek zaten ancak kalbe etkisini bu yazıdan öğrendim açıkçası çok memnun kaldım hem ferahlatıcı kokusu ile hemde sağlıklı yaşama katkısı ile gayet güzel.

  Yanıtla
 3. Hem bal hem zencefil oldukça sağlıklı ve şifalı binbir derde deva herkese kullanmasını tavsiye ederim yazıda herşeyi çok açık belirtmişler saolsunlar.

  Yanıtla

Yorum yapın