Yeşil Elmanın Faydaları

Meşhur deyişle “her gün bir elma doktoru uzak tutar” ve bu kesinlikle yeşil elma için doğrudur. Yeşil elma en egzotik ve en şaşırtıcı meyvelerden biridir. Çok sayıda önemli besin öğesi ve vitamini içinde barındırır. Elmaların çok fazla çeşidi vardır. Kırmızı elma çok yaygın iken yeşil elma ekşidir.

Yeşil elma uzun zamanda bu yana en sağlıklı meyvelerden biri olarak tanınır. Doğal olarak proteinler, vitaminler, mineraller ve lifler gibi çeşitli önemli besin öğeleri ile doludur. Bunlar sindirim problemlerinden kurtulmak için fayda sağlayan bileşenler olarak bilinir ve kolesterol ile tansiyonu düşürmede yardımcı olur.

Yeşil Elmanın Faydaları

 1. Yüksek Lif İçeriği: Yeşil elma sistemi temizlemeye ve metabolizmayı güçlendirmeye yardımcı olan lif bakımından zengindir.
 2. Mineral İçeriği: Yeşil elma demir, bakır, çinko, manganez, potasyum vs. gibi birtakım mineraller içerir. Bunlar eser minerallerdir ve insan sağlığı için gereklidir. Yeşil elmadaki demir bir eser elementtir ve kandaki oksijeni artırmaya yardımcı olur.
 3. Düşük Yağ İçeriğine Sahiptir: Diyette olan ya da düzenli spor salonuna giden kişiler günlük beslenme düzenlerine bir yeşil elma eklemelidirler. Ayrıca kan damarlarındaki yağı toplar ve kalp krizini önleyecek şekilde düzenli kan akışı sağlar.
 4. Cilt Kanserini Önler: Yeşil elma cilt hücrelerinin serbest radikaller tarafından zarar görmesini engellemede yardımcı olur ve böylece cilt kanseri riskini azaltır.
 5. Antioksidan Bakımından Zengindir: Yeşil elma hücrelerin canlanması ve gençleşmesinde yardımcı olan antioksidanlar içerir. Bu da sağlıklı ve parlak cildin korunmasında yardımcı olur. Antioksidanlar ayrıca karaciğeri korur ve düzgün çalışmasını sağlar.
 6. Alzheimer’i Engeller: Her bir yeşil elma tüketimi Alzheimer gibi yaşlılıkla ilgili sinirsel rahatsızlık risklerini engeller.
 7. Astımı Önler: Düzenli yeşil elma suyu tüketimi aşırı duyarlı alerjik hastalık olan astımı engeller.
 8. Şeker Hastalığını Engeller: Yeşil elma şeker hastalığını engeller ve şeker hastaları için gerekliliktir.
 9. A Vitamini, B Vitamini ve C Vitamini Bakımından Zengindir: Yeşil Elma A, B ve C vitaminleri bakımından zengindir ve cildi serbest radikallerin zararlı etkisinden korumasının dışında içeriden cilt parlaklığının sürdürülmesinde yardımcı olur.
 10. Doğal Bir Zehir Gidericidir: İyi dozda lif içeriği ile yeşil elma karaciğer, böbrek ve sindirim sistemini toksin ve zararlı elementlerden korur. Ayrıca lif varlığı kabızlık sorunlarından kurtarır. Yeşil elma suyundaki yüksek lif içeriği kolon kanseri gelişim riskini azaltmada yardımcı olur.
 11. Karaciğer İçin Faydalıdır: doğal bir zehir arındırıcı madde olmasının yanı sıra yeşil elma iyi miktarda antioksidana sahip olduğu bilinmektedir. Bu özelliği karaciğerin fonksiyonlarını düzgün bir şekilde yerine getirmesini sağlar.
 12. Kilo Vermeye Yardımcı Olur: Yeşil elma suyu öğün aralarında tok hissetmeye yardımcı olur. Fiber ile dolu olması ve yağ, şeker ve sodyum bakımından düşük olması açlık ağrısını kısıtlar. Buna ek olarak, lezzetli bir yolla kilo verme amacına ulaşmayı sağlayan kalori yakma potansiyelini artırır.
 13. İltihaplı Sorunlardan Korur: Yukarıda bahsedildiği gibi yeşil elma suyu iyi dozda antioksidanlar içerir. Bu antioksidanlar vücudu oksidatif baskıdan korumaya yardımcı olur.
 14. Akciğer İçin Faydalıdır: Düzenli yeşil elma suyu tüketimi astım başlangıcını riskini %23 oranında azaltır. Düzenli sigara kullanıcıları engelleyici akciğer rahatsızlıklarından korur.
 15. Görme Yetisi İçin Faydalıdır: Yeşil elma çeşitli vitaminlerin kaynağıdır. Yeşil elma suyunda bulunan A vitamini görme yeteneğini güçlendirme potansiyeline sahiptir.
 16. Kan Pıhtılaşmasına İyi Gelir: Yeşil elma kanın koyulaşması ve pıhtılaşmasına yardımcı olan potansiyel bir K vitamini kaynağıdır.
 17. Sağlıklı ve Güçlü Kemikler: Yeşil elma kemiklerin ve dişlerin güçlenmesi ve sağlıklı kalması için önemli olan kalsiyum bakımından zengin bir içeriğe sahiptir.

Diğer Faydaları

 • A vitamini ve C vitamini gibi erken yaşlanmayı önleyici içeriklere sahiptir.
 • Cilt dokusunu geliştirir.
 • Cildi nemlendirerek ve kırışıklıkları gidererek besler.
 • Egzama ve kanser gibi farklı cilt hastalıkları risklerini azaltır.
 • Sivilcelere karşı korur.
 • Siyah göz halkalarını yok eder.
 • Kepeği engeller.
 • Saç uzamasına yardımcı olur.

“Yeşil Elmanın Faydaları” üzerine 2 yorum

 1. Bir zamanlar programı vardı ne güzel idi 🙂 Yeşil elma çok faydalı bir meyve normal meyvelerden daha çok vitamini bünyesinde barındırıyor ve D vitamini deposu.Ayrıca görme yetisini de arttırması cabası.

  Yanıtla
 2. Yeşil elmayı pek sevmem ama onlarca yararı varmış.
  Bu yararları duyduktan sonra daha çok yeşil elma yiyeceğim.
  Yazıda o kadar çok yarar yazmışsınız ama hepsini okuyamadım.

  Yanıtla

Yorum yapın