Siyah Noktalardan Nasıl Kurtulursunuz?

Siyah Noktaların Çıkarılması

Bir tür iltihaplanmayan sivilce olan siyah nokta, son derece yaygındır. Bunlar gözeneklerinizde tıkanmış ölü deri hücreleri ve yağın bir sonucu olarak gelişir. Etkilenen gözenekler, yüzeyde oksidasyona izin vererek açılmaya devam eder bu siyah noktalara, onların meşhur oldukları koyu rengini verir.

Siyah noktaların herhangi bir yerde meydana gelmesine rağmen, yanaklar özellikle bu tür sivilcelere eğilimlidir. Yanaklarınızda siyah noktalardan kurtulmak için zor bir zaman geçirdiyseniz, olası çözümler ve tedavi önlemleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Salisilik Asit Kullanma

Salisilik asit sebum ve ölü deri hücrelerini kurutarak çalışır. Bu sadece tıkanmış olan gözenekleri açmaya yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda siyah noktaların oluşmasını engeller.

Salisilik asit temizleyiciler, tonerler ve sıkılaştırıcılarda bulunur. Bazı nemlendiriciler ve serumlar ayrıca salisilik asit içerir. Bir kural olarak, salisilik asit ile sadece bir ürün seçin. Çok fazla yanaklarınızı kurutabilir, gözeneklerinizi daha belirgin hale getirir.

Doğru Ürünlerle Ölü Hücrelerden Arınmak

Eksfoliasyon, ölü cilt hücrelerini cildinizin yüzeyinden temizleyen bir süreçtir. Süreci akne eğilimli cilt için kötü bir üne sahiptir. Eksfoliyasyon enflamatuar akneyi şiddetlendirirken, siyah nokta gibi iltihap giderici olmayan akne için bir zorunluluktur. Haftalık peeling, gözeneklerinizdeki kalıntıları giderirken ölü deri hücrelerden arınmaya yardımcı olabilir.

Eksfolyantlar şu şekilde olabilir:

  • Beta-hidroksi asit olarak da adlandırılan salisilik asit
  • Alfa-hidroksi asitler (sitrik, glikolik, laktik asitler)
  • Meyve enzimleri

Eksfolyantların yanaklarınız için işe yaramasının anahtarı ürünü nazikçe masaj yapmaktır. Çok sert sürtme, tahrişe ve daha gözle görülür gözeneklere neden olabilir.

Nemlendirici veya Matlaştırıcı Maskeleri Kullanın

Haftalık peeling uygulamasına ek olarak, haftada iki veya üç kez bir maske kullanmak gözeneklerinizi temiz tutmanıza yardımcı olabilir. Kil bazlı maskeler yağlı ciltler için en iyi şekilde çalışırlar. Bunlar, siyah nokta ile ilişkili sorunları giderirken, fazla yağı ve kiri temizleyebilmeleri nedeniyle matlaştırıcı etkilere sahiptir. Düzenli kullanımda yanaklarınızdaki gözenekler daha küçük görünebilir.

Topikal A Vitamini Ürünlerini Uygulayın

Yaşlanma karşıtı ürünlerde yaygın olarak kullanılan retinoidler, yanaklardaki siyah noktaların tedavisinde de yararlı olabilir. Bu A vitamini türevleri, gözeneklerinizdeki kıl foliküllerini temizleyerek ve daha düzgün bir cilt dokusu oluşturmak için çalışır. Bu etkiler akne izleri ve gerilmiş gözenekler için de yararlı olabilir.

Kimyasal Peeling ile Ölü Hücrelere Veda

Kimyasal peelingler, cildin dış tabakasını kaldırarak ölü hücrelerden kurtulmaya çalışır. Düzenli olarak kullanıldığında, birkaç hafta sonra daha temiz, daha tonlu bir cilde sahip olabilirsiniz.

Öncelikle düzensiz cilt tonları ve kırışıklıkları için kullanılırken, kimyasal peelingler ölü deri hücrelerini temizleyerek ve genişlemiş gözeneklerin görünümünü azaltarak siyah noktalara yardımcı olabilir. Reçetesiz bir kimyasal soyma işlemi yapmak hile yapmak için yeterli olabilir, ancak klinik güç seçenekleri hakkında bir dermatologla da konuşabilirsiniz.

Cildinizi Nemlendirin

Sık görülen siyah noktalarla savaşıyor olsanız bile, cildinizin kurumasına bırakın. Doğru nem dengesi, siyah nokta oluşumunun başlangıcı olan ölü deri hücrelerinin varlığını azaltmaya yardımcı olabilir. Önemli olan bol su içmek. Daha sonra yüzünüzde kullanmak için su bazlı bir nemlendirici bulun.

Profesyonel Ekstraksiyon

Sıkma siyah noktalarının sınırlar dışında olmasına rağmen, gözeneklerinizi açmak için evde ekstraksiyon araçlarının nasıl kullanılabileceğini duymuş olabilirsiniz. Görünüşte zararsız olsa da, çıkarma araçları yanlış kullanıldığında cildinize zarar verebilir. Bu, yanaklarınızı kırmızı, tahriş olmuş ve yaralı bırakabilir bunların hepsi, yeni kurtulmuş olduğun siyah noktalardan daha belirgindir.

Ekstraksiyonlarla ilgileniyorsanız, bunun yerine sizin için yapabilecek bir estetisyen veya bir dermatoloğa bakın.

Siyah Nokta Oluşumuna Etki Eden 5 Şey

Siyah noktalar, tıkanmış gözeneklerden kaynaklanır. Yine de, siyah noktalarınızı yanağınızda oluşturmaya teşvik edebilecek başka faktörler de vardır.

Genetik

Ne yazık ki, eğer ailenizde yağlı bir cilde sahipseniz, buna da sahip olacaksınız. Gözeneklerinizdeki aşırı yağ, sizi siyah noktalara daha yatkın yapar. Yüzünüzün bu bölgesinde gözenekleri büyütmüşseniz yanaklarınızda daha fazla siyah nokta olabilir. Doğru cilt bakım alışkanlıkları, bu genetik eğilimleri dengelemenize yardımcı olabilir, böylece çok fazla siyah noktaya sahip olmazsınız.

Cildinizde Toplanıyor

Cildimizi toplamanın bizim için kötü olduğunu biliyor olsak da, inatçı siyah noktaların sıkılması çok cazip. Bu, derinden gömülü siyah noktalardan kurtulmak için çok az şey yapacaktır. Siyah noktaları yanaklarınızdan başarılı bir şekilde çıkarsanız bile, bu gözeneklerinize zarar verebilir.

Bu, uzama ve iltihaplanma nedeniyle genişlemiş gözeneklere yol açarak, potansiyel olarak gelecekte daha fazla siyah noktanın oluşum kısır döngüsüne yol açar akne izlerini gidermez.

Gözenek Tıkanıklık Ürünleri Kullanma

Temizleyiciler, eksfolyantlar, maskeler ve nemlendiriciler birçok cilt tipi için faydalıdır. Ancak, siyah noktaların önlenmesi söz konusu olduğunda, sadece herhangi bir ürün işe yaramayabilir.

En azından, yağsız, noncomojenik ürünler kullanın. Bu, ürünlerin daha fazla yağ eklemeyeceği ve gözeneklerinizi tıkamayacağı anlamına gelir. Kalın kremler ve yağlı makyaj kullanmak gözeneklerinizi tıkar ve yanaklarınızla çevredeki bölgenizdeki siyah noktaların riskini artırır.

Aşırı Sert Ürünleri Kullanma

Yağlı ürünler için limitsiz olarak, yağları cildinizden tamamen çıkaracak ürünleri kullanmaya meyilli olabilirsiniz. Ancak, bu daha fazla zarar verecektir. Benzoil peroksit gibi sert bileşenler, iltihaplı akne ve kistler için tasarlanmıştır siyah noktalar için değil.

Bu tür bileşenlerin kullanılması cildinizi kurutur, bu da yağ bezlerinin panik yapmasını ve daha fazla yağ salmasına neden olur. Sırayla, yanaklarınız daha fazla siyah nokta görebilir. Yüzünüzü kurutmak yerine, cildinizin doğru nem dengesine sahip olduğundan emin olmak önemlidir.

Makyajınızla Uyumayın

Siyah noktalarla uğraşırken yapabileceğiniz en kötü şeylerden biri makyajınızda uyumak. Yanaklarınız, artık makyajın yüzünüzün geri kalanına oranla daha hassastır. Allık, fosforlu kalem, bronzlaştırıcı ve pudra önyükleme yapmak olabilir.

Her günün sonunda yüzünüzdeki makyajı çıkarmak için bir öncelik verin yanaklarınız böylece daha temiz olacaktır.

Yanaklarınızdaki siyah noktaların tedavisi ve önlenmesi zaman alabilir. Ancak doğru cilt bakım rejimi ile, gözenekleri yavaş yavaş çalıştırarak siyah noktalardan kurtulabilirsiniz.

Sonraki siyah noktalarla yanaklarınızda genişlemiş gözenekler yaşamaya devam ederseniz, bir dermatoloğa bakın. Bu sinir bozucu siyah noktalardan kurtulmanıza yardımcı olmak için kimyasal peeling ve mikrodermabrazyon gibi farklı ürünler veya profesyonel dereceli tedaviler önerebilir. Vücudunuzun doğal süreçlerini içeren diğer şeyler gibi, siyah noktaların yönetilmesi ve önlenmesi de tutarlılık ve iyi alışkanlıklarla ilgilidir.

Kaynak: https://www.healthline.com/health/blackheads-on-cheeks#causes

Yorum yapın