Pirinç Suyunun Faydaları

Pirinç sadece gıda olarak fayda sağlamıyor, güzellik ve cilt bakımı için de sıklıkla kullanılıyor. Özellikle Uzak Doğu’da oldukça popüler olan pirinç maskesi son zamanlarda ülkemizde de oldukça yaygın hale geldi. Pirinç suyundan ve pirinç unundan hazırlanan bu maskelerin birçok faydası bulunmakta.

Pirinç içerisinde birçok mineral (fosfor, demir, kalsiyum), vitamin  (B1, B2 vitaminleri, A vitamini, C vitamini) ve protein bulundurur. * Bu özelliği ve doğal olması sayesinde cilt için rahatlıkla kullanılan bir ürün olmuştur.

Pirinç Suyunun Faydaları

  • Pirinç suyunun/maskesinin özelliklerinden en çok bilineni cildi beyazlatıcı etkisidir. Peeling özelliği göstererek ölü derinin atılmasını sağlar.
  • Güneş gibi etkenlerle ciltte oluşan lekelerin renginin açılmasına yardım eder.
  • Cildi güneşin zararlı etkilerinden korur.
  • Pirincin antioksidan özelliği sayesinde cildin yenilenmesine ve gençleşmesine yardımcı olur.
  • Ciltteki gözenekleri daraltır, siyah nokta oluşumunu engeller.
  • Cildi sıkılaştırır, kırışıklıkları azaltmaya yardım eder.
  • Sivilcelerin oluşturduğu kızarıklıkları azaltmaya yardımcı olur.
  • Nişasta içermesi nedeniyle cildi nemlendirir.
  • Saç dökülmesini azaltır, saçların sağlıklı ve parlak görünmesine yardım eder.

Pirinç Suyu Hazırlanışı

Temiz bir kâsenin içerisine bir miktar pişmemiş pirinç koyup üzerine su ilave edin. Parmaklarınızla biraz karıştırın. Bir süre sonra suyun rengi beyaza dönecektir. Bu suyu başka bir kâseye boşaltın. Elde ettiğiniz bu pirinç suyunu yüzünüzü yıkamada kullanabilirsiniz. *

Pirinç Maskesi Hazırlanışı

Bir avuç kadar pirinci ezerek toz haline getirin. Elde ettiğiniz bu toza 1 çay bardağı kadar sütü, macun kıvamı elde edilene kadar karıştırarak yavaşça ilave edin. Bu macunu yüzünüze ve boynunuza uygulayıp 20-30 dakika bekletin. Maskeyi ılık suyla durulayın.*

Haftada 2 defa uygulanabilir.

Alerjinizin olup olmadığını anlamak için maskeyi önce cildinizde küçük bir alana uygulayın, bir kızarıklık oluşmazsa yüzünüze uygulayın.

Pirinç maskesi pirinç unuyla da yapılabilir.

Maskeye 1 tatlı kaşığı kadar bal da eklenebilir.

Uyarı: Pirinç içerisindeki besleyici maddeler nedeniyle mikroorganizmaların beslenmesi için uygun bir ortam oluşturur. Pirinç suyu dışarıda fazla bekletildiğinde içerisinde oluşan mikroorganizmalar, maskeyi cildinize uyguladığınızda cildinize zarar verebilir. Bu nedenle pirinç suyu veya maskesini çok miktarda hazırladıktan sonra günlerce dışarıda bekletmeyin.  Maskeyi uygulamadan hemen önce hazırlamanız bu tür sorunları ortadan kaldıracaktır.

 

Yorum yapın