Patates suyunun faydaları

Tüm dünyada olduğu kadar ülkemizde de çok sevilen ve neredeyse her yemeğin içerisinde kendine yer edinmeyi başaran patatesten elde edilen patates suyunun hiç bilinmeyen pek çok faydası olduğunu biliyor muydunuz?

İçeriğindeki yararlı pek çok besin değeri ile çok sayıda rahatsızlığın tedavisinde destekleyici olarak kullanılabilen patates suyunu, günümüzde birçok uzman doktor da hastalarına önermektedir. Her derde deva patates suyunun faydaları birkaç ana başlık altında toplanabilir.

Patates Suyunun Faydaları Nelerdir?

Patates suyu, kanser hücrelerini öldürmesi ile bilinen güçlü bir antioksidandır. Diyabet hastalarının tedavisinde alternatif tedavi yöntemlerinden birisi olarak tavsiye edilen patates suyunun faydaları saymakla bitmemektedir. Ciddi bir mide yanması rahatsızlığı olan gastrit probleminde en etkili tedavi tekniği olarak patates suyu kullanılabilir. Tansiyonu düşürücü etkisi ile özellikle orta yaş ve üstü olan kişilerde patates suyunun günlük olarak tüketimi büyük fayda sağlayabilir.

Kızartma şeklinde tüketildiği zamanlarda vücuda zararlı olabilen patates, suyunun kullanıldığı durumlarda ise oldukça faydalı bir hale gelebilir. Gastrit problemleri ile mücadele eden kişiler her sabah bir bardak su içerisine bir yemek kaşığı patates suyu karıştırarak içebilir ve aynı uygulamayı dilerlerse gün içerisindeki her öğünden yaklaşık yarım saat önce de gerçekleştirebilirler.

Kanser Hücrelerinin Küçülmesini Sağlıyor

Son yıllarda yapılan pek çok araştırma, patates suyunun doğru şekilde kullanıldığı takdirde vücuda yerleşen ve çeşitli kanser hastalıklarına neden olan hücreler üzerinde etkin bir tedavi yöntemi olduğunu ortaya koymuştur. Bu durum, patates suyunun her geçen gün daha da değer kazanmasını sağlamıştır. Japonya’da bir üniversitede patates suyunun faydalarını anlayabilmek amacıyla yapılan araştırmada, kanserli denek farelere düzenli olarak verilen bu sıvının, belirli bir zaman sonra kanser hücrelerinde küçülmeye neden olduğu tespit edilmiştir. Tüm bu deneyler daha sonra farklı ulusların sağlık kongrelerinde yayınlanarak dünya üzerindeki pek çok sağlık örgütünde büyük yankı uyandırmıştır.

Tansiyon ve Böbrek Taşlarını Düşürmede de Etkili

Yalnızca kanser hücreleri üzerinde değil, yüksek tansiyon sorunu ile savaşan kişilerde de etkili olabilen patates suyunun faydaları bu hastalıkta içildiği ilk andan itibaren etkisini gösterir. Yüksek tansiyonu düşürücü özelliğinin yanı sıra, böbrek taşı oluşumunu da engelleyen bu sıvı, aynı zamanda hastaların vücutlarında zaten var olan böbrek taşlarını düşürmesiyle de bilinir.

Tüm bunların dışında, patates suyunun diğer faydaları arasında beyaz saç oluşumunu engelleyerek özellikle kadınlar için bir kâbus haline gelen yaşlanmaya karşı koyması da bulunur. Vücudun çeşitli bölgelerinde farklı nedenlerle meydana gelen şişlikleri indirebilen patates suyu, eklem ağrıları çeken hastalarda ek tedavi yöntemi olarak uygulanabilir. Dileyen kişiler B vitamini konusunda oldukça zengin olan patates suyunu ağız içi ya da ağız kenarlarında oluşan yaralarının tedavisi amacıyla kullanabilir. Gıda zehirlenmeleri gibi durumlarda, 1 bardak ölçüsünde havuç suyu ile karıştırıldıktan sonra tüketilecek olan 1 yemek kaşığı patates suyu, vücudu zehirli toksinlerden arındırarak kısa sürede toparlanmasını sağlayabilir.

Patates Suyunun Zararı Var mı?

Patates suyunun faydaları bu kadar çokken, çoğu kişinin aklına takılan sorulardan birisi de bu suyun insan sağlığına herhangi bir zararı olup olmadığıdır. Patates suyu günlük tüketilebilecek bir içecek olmasına rağmen, her rahatsızlıkta bilinçsizce içilmesi vücut içerisinde çeşitli problemlere sebebiyet verebilir. En çok da yeşil kabuklu patateslerden elde edilen sıvılarda bulunabilen toksinler, iç organları hassas kişilerde istenmeyen sonuçlara neden olabilir. Bu nedenle patates suyunun tüketiminde dikkatli davranılması ve günlük tüketiminde aşırıya kaçılmaması önemlidir. Dileyen kişiler patates suyunu kullanmaya başlamadan önce doktorlarına danışarak bu konuda daha detaylı bilgi edinebilirler.

Yorum yapın