Patatesin Faydaları

Patatesin Faydaları

 

Her ne kadar günümüzde oldukça ucuz olsa da, dünya çapında tüketilse de eskiden patatesin zehirli olduğunun düşünülmesi sizi şaşırtabilir.

 

Patates haşlanmış halde, püre halinde ya da kızarma halinde de olsa birçok insan patatesin rahatlık yiyeceği olduğunu düşünür. Hatta patatesin bilimsel isminin anlamı da rahatlatıcı anlamını taşımaktadır.

 

Patatesler oldukça popüler bir besin kaynağıdır. Ne yazık ki birçok insan patatesi kızartma ya da patates cipsi olarak tüketmeyi tercih eder ya da haşlanmış patatesi bile yağ, krema, peynir gibi yüksek yağ içerikli yiyeceklerle karıştırırlar. Bu tarz bir davranış biçimi haşlanmış masum bir patatesi bile kalp krizi sebebi haline getirebilir. Fakat ekstra yağ katılmasını ya da yağda kızartma seçeneklerini elediğinizde haşlanmış patates düşük kalorili, bol fiberli bir yiyecektir ve kardiyovasküler rahatsızlıklar ve kansere karşı da koruyucu bir etkiye sahiptir.

 

Her türlü meyve ve sebzenin birçok ciddi rahatsızlığın riskini azalttığını birçoğumuz biliriz. Patates B6 vitamini açısından zengindir ve yine potasyum, vitamin C, manganez, fosfor, fiberler açısından da oldukça zengin bir yiyecektir.

 

Yapılan çalışmalar gösteriyor ki patates sebzeleri tüketmek obezite, diyabet, kalp hastalıkları risklerini azaltır ve saçlarınızı gürleştirip, enerjinizi artırır ve kilo vermenize de yardımcı olur.

 

Vitamin B6 -Hücrelerinizi Yapılandırır: Yalnızca yüksek konsantrasyonda B6 vitamini bulundurması bile patatesi sağlığınız açısından oldukça önemli bir besin olarak saymaya yeterlidir. Vitamin B6 100’den fazla enzimatik reaksiyonda yer alır. Enzimler kimyasal reaksiyonların gerçekleşmesi için gereken proteinlerdir bu yüzden de B6 vitamini vücudun her yerinde kullanılır. Proteinlerin yapı taşları olan amino asitlerin sentezi için B6 vitamini gereklidir, aynı şekilde nükleik asitlerin sentezi için gereklidir. Vücudumuz için nükleik asitlerin ve amino asitlerin gerekli olması, B6 vitamininin vücudumuzun her hücresinin yapılanması için gerekli olan bir vitamin olmasına sebep olur. Kırmızı kan hücrelerindeki protein merkezleri ve fosfolipidler de yine yapılanmak için B6 vitaminine gereksinim duyarlar.

 • Kemik Sağlığı: Patatesteki kalsiyum, magnezyum gibi mineraller sağlıklı bir kemik yapısına sahip olmanıza katkıda bulunur.
 • Kan Basıncı: Patatesteki kalsiyum, magnezyum ve potasyum gibi mineraller yine kan basıncının dengelenmesinde size yardımcı olur.
 • Kalp Sağlığı: Patateste bulunan fiberler, potasyum, C vitamini ve vitamin B-6 yapısı ve içerisinde kolesterolün de bulunmaması gibi özellikleri patatesi kalp sağlığınız için yararlı bir yiyecek haline getirilir.
 • İltihap: Patateste uyumanıza, kas hareketlerine, öğrenmeye ve hafızaya yardımcı olan choline isminde oldukça önemli bir besin bulunur.
 • Kanser: Patateste bulunan folate DNA sentezinde ve tamirinde yardımcı olarak kanser riskini azaltır.
 • Sindirim ve Denge: Fiberli yapısı sayesinde patates sindirim sisteminizinin düzenlenmesinde yardımcı olur.
 • Kilo Kontrolü: Patateste bulunan fiberler sayesinde kilo kontrolünde ve kilo vermede büyük yardımcılarınızdan biri olarak rol oynar.
 • Metabolizma: Patates harika bir B-6 Vitamini kaynağıdır, bu da karbonhidrat ve proteinlerin glukoz ve amino asit olarak yakılmasında ve size enerji vermede büyük bir rol oynar.
 • Deri: Patateste bulunan kolajen derinize destek verir, antioksidan görevi görür ve güneş, hava kirliliği ve sigara yüzünden teninizde oluşan zararı tamir etmede vücudunuza yardımcı olur.

“Patatesin Faydaları” üzerine bir yorum

 1. Her gün şuursuzca tükettiğimiz temel tüketim maddelerimizden biri haline geldi patates.Kalp ve diğer vücut organlarına olan etkisini Canan Karatay hoca da vurguluyor ancak sizlere tavsiyem aşırı tüketimden kaçmanız.

  Yanıtla

Yorum yapın