Palmiye Yağı Faydaları

Palmiye Yağı Faydaları Nelerdir?

Son yıllarda yağların içerdiği besin değerleri ve minerallerin önemi daha çok anlaşıldığı için, farklı üretim sektörlerinden bu alana yoğun bir yönelme gözlemlenmiştir. Havuç, badem ve hatta kanola gibi yağ türleri son zamanlarda birçok kişi tarafından düzenli olarak tüketilmeye başlanmıştır. Fakat ortada açık olan bir gerçek vardır ki; bu yağların özelliklerinin hiçbirisi palmiye yağı faydaları ile kıyaslanamayacak ölçüdedir. Yapılan araştırmalar, palmiye yağının tarihinin 5000 yıl öncesine kadar uzandığını bizlere gösterir. Özellikle cilt ve saç üzerinde önemli faydaları bulunan yağ, içerisinde barındırdığı E vitamini ile bugün saçla ilgili pek çok kozmetik ürününün üretiminde kullanılır. Kansere karşı olumlu etkileri gözlemlenen palmiye yağı, özellikle cilt kanseri türlerinde bitkisel tedavi yöntemi olarak tercih edilir.

Bitkisel yağlarda çok nadir rastlanan tocotrienol maddesini bol miktarda içeren palmiye bitkisinin yağı, bu özelliği ile birçok cilt hastalığının tedavisinde tercih edilir. Palmiye yağı, E vitaminiyle antioksidan etki göstererek ciltteki her türlü serbest radikalle mücadele verir ve böylelikle kişilerin çok daha sağlıklı ve sorunsuz bir cilde sahip olabilmelerine imkân sağlar. Özellikle yağlı cilde sahip kişilerde cildin en alt tabakalarına kadar etki ederek başarılı bir şekilde buradaki hücreleri yeniler ve bir nevi yaşlanma karşıtı etki gösterir.

Cilt Bakımının Yanında Etkili Bir Nemlendirici

Palmiye yağı faydaları günlük cilt bakımında nemlendirici olarak da kendini gösterir. Cildi tıkayan gözenekleri açarak kirden temizleme özelliğinin yanı sıra yumuşatıcı etkisi ile iyi bir nemlendiricidir. Cilt sağlığını korumak için her gün 1 tatlı kaşığı palmiye yağının cilde sürülmesi ve masaj yapılarak yedirildikten sonra ılık su ile durulanması yeterlidir.

Sadece cilt bakımı ürünü olarak değil, özellikle kadınların en çok değer verdikleri bölgelerinden birisi olan saçları konusunda da etkin bir bakım sağlaması ile tanınan palmiye yağı, içeriğindeki A ve E vitaminleriyle saçları besler ve güçlendirir.

Palmiye Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Palmiye yağının saça faydalarıyla ilgili daha detaylı bilgi vermek gerekirse; bu yağın içerdiği beta karoten ile çevresel faktörler nedeniyle kırılmaya ve koparak dökülmeye başlayan saç telleri üzerinde ilk kullanıldığı andan itibaren etkisini gösterdiği söylenebilir. Cansız saçları yeniden hareketlendirebilen palmiye yağı, saç üzerinde günlük olarak gönül rahatlığıyla kullanılabilir. Palmiye yağının saça faydalarından maksimum ölçüde faydalanmak isteyenler, bu yağı kür şeklinde saçlarına uyguladıktan sonra mutlaka sıcak bir havlu ile saçlarını sarmalı ve bu şekilde yağın saç derisine derinlemesine nüfuz etmesini sağlamalıdırlar.

Palmiye Yağının Zararı Var mı?

Hem doymuş hem de doymamış yağ asitlerini bünyesinde barındıran palmiye yağı bu nedenle oldukça kompleks bir yağ türü olarak tanımlanabilir. Normalde bitkisel yağlarda doymuşluk oranının düşük olmasına dikkat edilir ve doymamış yağ asidini daha çok içeren yağlar sağlığa daha faydalı olarak nitelendirilir. Fakat iş palmiye yağı faydalarına geldiğinde durum bir miktar değişmektedir çünkü bu yağ her iki yağ grubundan da eşit miktarda yağ asidine sahiptir. İşte bu durum, palmiye yağının zararlı mı yoksa yararlı mı olduğuyla alakalı tartışmaların günden güne artmasına sebebiyet verir.

Doymuş yağ asitleri nedeniyle aşırı şekilde vücuda alınması halinde damar tıkanıklığı gibi problemlerin baş göstermesine neden olabileceği belirtilen palmiye yağı, bu nedenle özellikle ağız yoluyla alınacaksa dikkatli tüketilmelidir.

Yorum yapın