Yer elmasının faydaları ve yan etkileri

yer-elmasi-besin-degeri

Yer elması yumru, tombul, ay çiçeğigiller familyasından kök bir sebzedir. Yer elması Orta Amerika’ya özgüdür. Lezzetli, nişast bakımından zengin olan yer elması Batı Avrupa ve Akdeniz bölgesinin birçok kısmında patates gibi aynı şekilde tüketilir.

Yer Elmasının Faydaları

 • Tansiyonu Düşürür: Yüksek inulin miktarı sayesinde sindirim fonksiyonuna uğramadan geçer. Ayrıca araştırmalar, kötü bakterileri uzaklaştırmasının yanı sıra lokal mikro florayı beslemesi yüksek tansiyonun tedavisi ve önlenmesinde önemlidir.
 • Potasyum Bakımından Yüksektir: Yer elması muz ile karşılaştırıldığında daha fazla potasyum içerir. Potasyumiyi ibr sağlık iyidir ve sağlıklı bir kalp ve kasların düzgün çalışması için özellikle önemlidir. Dahası potasyum olarak zengin gıdalarla birlikte yer elması tüketimi kemik sağlığını geliştirir ve zayıf kemik oluşum şansını düşürür.
 • Kolesterolü Düşürür: Yer elması, kandaki trigliserit seviyesini minimuma indirmeyle birlikte yüksek probiotik miktarı sayesinde vücudun yağları işlediği yolu modifiye eder.
 • İyi Miktarda Demir Sağlar: Yer elmasında bulunan demir miktarını 3 ons (yaklaşık 87 gram) kırmızı et yiyerek elde edebilirsiniz. Yer elması yağ içermediği ve bir kasesinde yalnızca 109 kalori içermesinden dolayı demir tüketimini artırmak için muhteşem bir seçenektir. Demir, oksijenin bürün hücrelere iletilmesinde aktif olan önemli protein elementlerinden biridir. Demir yetersizliği, bağışıklığı azaltmanın yanında yorgunluğa neden olan hücrelere oksijen ulaşımını sınırlar.
 • Protein Bakımından Zengindir: Yer elması, diğer kök sebzeleri ile karşılaştırıldığında daha fazla protein içermesinin yanı sıra sülfür içeren önemli amino asitler torin, metionin, homosistein ve sitein ile doludur. Sülfür içeren bu amino asit türleri bağ dokularının esnekliği için önemlidir.
 • Saç Sağlığını Artırır: Yer elması, demir, bakır ve C vitamini gibi saçları beslemenin fantatik bir yöntemidir. Diyet demir saçlara oksijen ileterek sağlıklı saç kökü sağlar. Demir ve bakır saç büyümesini desteklemenin yanı sıra saç kaybını önlemede yardımcı olur. C vitamini ise kolajen sentezi için ihtiyaçtır. Kolajen daha sağlıklı bir saç için önemli rol oynar.

 

 • Magneyzum Sağlar: Magnezyum vücut sıcaklığını ayarlamak, sinir sinyallerini iletmek, vücudu zehirden arındırmak ve enerji üretmek için iyi çalışır. Magnezyum kadınlarda menopoz işaretlerini ve ayrıca adet öncesi sendromu azaltır. Magnezyum ayrıca glukoz seviyesi düzenlemsinde önemli olan insülin direncini azaltır.
 • Lif Bakımından Zengindir: Lif ile dolu yiyecekleri içeren bir beslenme düzeni kalın bağırsağın yanı sıra mide ve bağırsakları sağlıklı tutar. Yer elması günlük lif ihtiyacının %10’unu karşılar. Ayrıca lif tüketimi kalp hastalıkları şansını azaltır. Bunlara ek olarak yer elması metabolizma sürecini geliştirmeye yardımcı olur ve enerji sağlar.
 • Kan Şekeri Gelişimi ve Sabitliği: Yer elmasında bulunan inülin, bir çeşit polisakkarittir. İnülini tükettiğinizde vücut onu enerji metabolizması için kullanır. Daha da doğrusu inülin, kan şekeri seviyesini yükseltmesinin yanısıra güçlendirmeye yardımcı olur.
 • Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: Yer elmasında bulunan inülin ayrıca, savunma mekanizmasını güçlendirme kapasitesi sunar. Ayrıca virüs ve bakterileri öldürme fırsatı sağlar.
 • Sindirim Yolları İçin Faydalıdır: Yer elması özellikle tiamin olmak üzere B vitaminleri ile doludur. Bu miktar günlük ihtiyacın %13’ünü karşılar. Tiamin, sinir sistemi ve kasların düzgün çalışması için hayatidir. Buna ek olarak, karbonhidrat metabolizması ve midede hidroklorik asit üretimi için gereklidir. Hidroklorik asit yokluğu muhtemel olarak protein sindirimini engeller ve mide ağrısına neden olur.

Yer Elmasının Yan Etkileri

 • Safra kanalında tıkanmalara neden olur.
 • Alerjik reaksiyonlara neden olabilir.
 • Safra taşı üretimine neden olur.

“Yer elmasının faydaları ve yan etkileri” üzerine 6 yorum

 1. Süper. Yüce Rabbim hiç bir şeyi boşa yatatmamıştır. Helal olan her şeyde muhakkak ki bir fayda vardır.

  Yanıtla
 2. Adını tabiki çok duyduğum fakat çok tüketmediğim bir gıda. Açıkçası bu kadar yararı olduğundan da habersizdim. Özellikle protein açısından zengin oluşu benim haftanın bazı günleri tüketmemi sağlayacak bir bilgi. Tekrar teşekkürler.

  Yanıtla
 3. Yer elması gerçekten çok faydalı ve seviyorum. Alerjim olduğu için tüketemesemde simdi cocukluğumda bol bol tüketirdim hatta babam sigarayi yer elması sayesinde bırakmıştı.

  Yanıtla
 4. Annemin hiperTa + aşırı kolesterolü var iyi ki bu yazıya denk geldim ikisini birden düşürüyormuş yer elması.Doktoruyla konuşup alabilir mi diye sorgulayacağım,teşekkür ederim.

  Yanıtla
 5. Yer elmasını ilk defa buradan duyuyorum 🙂 Faydası baya varmış tüketilse iyi olur ama yan etkilerine de dikkatli bakmak gerek alerjiyi tetikleyebilirmiş.

  Yanıtla

Yorum yapın