Bal Şerbetinin Faydaları

Balın hem saç hem de cilt için birçok faydasından günümüzde internette olduğu kadar gazeteler ve televizyon programlarında da söz edilmektedir. Doğal çiçek balı ile hazırlanan bal şerbeti de özellikle son yıllarda pek çok ses sanatçısının sahne almadan önce mutlaka içtiği lezzetli içeceklerden birisidir. Sıcak su ve bal ile kolaylıkla hazırlanabilen bal şerbetinin faydalarına bakıldığı zaman ise insan sağlığı için oldukça yararlı olduğu görülmektedir. Bu bağlamda bal şerbetinin tüm faydalarını öğrenmek isteyenlere yazımızı okumaya devam etmeleri tavsiye edilir.

Kilo Verme Konusunda İyi Bir Destekçidir

Bal şerbetinin faydaları arasında ilk sırada kilo vermek isteyen kişilere iyi bir yardımcı olacağından söz edilebilir. Şekerli yapısından ötürü birçok kişinin kilo aldırıcı bir içecek olarak gördüğü ve bu nedenle uzak durduğu bal şerbeti, aksine doğru şekillerde ve uygun miktarlarda tüketildiği takdirde zayıflatıcı etki gösterebilmektedir. Zira bal şerbeti, yüksek kalori içeriğine sahip olan diğer pek çok şekerli ve işlenmiş içeceğe karşı olan iştahı baskılar ve bu sayede kişilerin daha az içecek tüketmelerine olanak verir. Özellikle kola ve gazoz gibi bol kalorili ve gazlı içeceklere karşı kendilerine engel olamayanlar için bal şerbetinin en ideal doğal içeceklerden birisi olduğu rahatlıkla söylenebilir.

Sindirim Sistemini Düzenler

1 tatlı kaşığı bal ve 1 su bardağı sıcak su ile hazırlanabilecek olan bal şerbeti aç karnına tüketildiği zaman sindirim sistemini harekete geçirmekte ve antiseptik etkisi ile midenin asidik yapısının düzenlenmesine destek vermektedir. Bağırsakların nem dengesini koruması ile bilinen bal şerbeti gerçek anlamda bir sindirim dostu olarak da bilinmektedir. Bu nedenle özellikle kabızlık problemi ile mücadele eden kişilerin düzenli şekilde bal şerbeti tüketmeleri tavsiye edilir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Bağışıklık sisteminin en iyi dostu olan bal şerbeti, aynı zamanda bakterilerin düşmanı bir içecek olarak da geçmektedir. En çok da organik bal ile hazırlandığı zaman etkilerini göstermeye başlayan bal şerbeti, içerdiği çok sayıda enzim, mineral ve vitamin ile hem doğal hem de etkili bir bakteri savaşçısı yerine de sayılabilmektedir. Kuvvetli antioksidanlardan birisi olarak bilinen bal vücutta yer alan serbest radikallerle savaşarak bağışıklık sisteminin güçlenmesine olanak vermektedir.

Polen Alerjilerine Karşı Etkilidir

Mevsim geçişlerinde pek çok kişide gözlemlenen polen alerjilerine karşı bal şerbetinin faydalarını değerlendirebilmek mümkündür. Çevre kaynaklı meydana gelen polen alerjilerinde balın doğrudan tüketilebileceği gibi şerbet şeklinde hazırlanması ile etkisinin arttırılabileceği de söylenebilmektedir.

Doğal Bir Enerji Kaynağıdır

En az doğal enerji kaynaklarından kahve kadar değerli bir enerji içeceği olarak da bilinen bal şerbeti, vücudun susuzluğunu gidermesinin yanı sıra genel bitkinliği alması ve uyku halini gidermesi ile de bilinir. Şekerli yapısı ile kahvenin en büyük rakiplerinden birisi olan bal, özellikle sabah kalktığında kahve içerek midesine zarar vermekten sakınanlar için iyi bir içecek alternatifidir.

Boğaz Ağrısına ve Öksürüğe İyi Gelir

Soğuk kış günlerinde sık sık boğaz ağrısı ve öksürük problemleri ile karşılaşan kişilere bal şerbetinin faydalarını değerlendirmeleri tavsiye edilebilir. Zira bal şerbeti, boğazda meydana gelen tahrişi azaltmasının yanı sıra sıcak olarak içilmesi halinde boğazları yumuşatıcı etki göstermektedir. Üst solunum yollarında kendini gösteren semptomların da bal şerbeti ile hafifletilebilmesi mümkün olmaktadır.

Kolesterolü Düşürür

Bal şerbetinin faydaları arasında son sırada kötü kolesterolü düşürmesinden ve vücuttaki kolesterol seviyesini dengelemesinden söz edilebilir. Bu özelliği ile bal şerbeti kalbi koruyan ve güçlendiren nadir doğal içeceklerden birisi olarak da bilinmektedir.

Yorum yapın