Muz Kabuğunun Cilde Faydaları Nelerdir?

Muz kabuğunun cilde faydaları, dişlere faydaları, yüze faydaları, ellere faydaları, ve daha bir çok şeye faydası vardır. Tıpkı muzun faydaları gibi kabuğunun da yararları saymakla bitmez. Bu faydalar muz kabuğunun yenmesi, kurutulması ya da sürülmesi ile elde edilebilir. Muzun kendisi bir çok vitamin ve mineral bakımından oldukça zengindir.İçerisindeki  B6, B12  vitaminleri ile magnezyum ve potasyum yüksektir.

Kulağa garip geliyor, değil mi? Ama aslında, öyle değil! Muz, muhtemelen Hindistan’da bulunan en yaygın meyvelerden biridir bu sebeple de aşırı ilgi çekicidir. Ama muz kabuğunu çöp kutusuna atmadan önce, muz kabuğunun yararlarını öğrenmek için bu yazıyı okuyun. Harika bilgiler edineceğiniz kesin!

Muz kabuğunun cilde faydaları nedir?

Muz kabuğu siğilleri iyileştirir

Muz kabuğu, siğillerin çıkarılmasına yardımcı olur ve yeni olanların oluşumunu ortadan kaldırır. Bunun için, sadece siğil bulunan bölgeyi muz kabuğu ile ovalayın veya üzerine bir gece de bu kabuğu bağlayın.

Sivilceleri iyileştirir

Sivilceleri tedavi etmek için yüzünüze ve vücudunuzdaki sivilce bulunan yerlere muz kabukları ile  her gün 5 dakika masaj yapın.Sonuçlar bir hafta içinde görünmelidir. Akne kaybolana kadar peeling uygulamasına devam edin.

Muz kabuğunun cilt lekelerine faydaları

Salatalık, avokado gibi yararlı besinlerin kabuklarınızı yüzümüze süreriz. Bunlar cildimizi besler. Aynı şekilde muzun kabuğunu yüzümüze sürmek de cildi besler. Bunun yanında muz kabuğunun beyazlatıcı etkisi sayesinde özellikle yeni oluşan cilt lekelerini giderebilirsiniz.

Muz kabuğu göz altına faydalı mıdır?

Muz kabukları ile düzenli bir şekilde yapılan masajlar kırışıklıkları azaltır. Muz kabuğu püresi ile bir yumurtayı karıştırıp harika bir maske yapabilirsiniz.  Bu karışımı yüzünüze uygulayın ve 5 dakika bekletin. 5 dakika sonra yıkayın. Özellikle göz kenarı kırışıkları için idealdir.

Muz kabuklarını yiyebilirsiniz

Iyice yıkanmış ve dışında benekleri olmayan muz kabuklarını yemek de oldukça faydalıdır. Bir çok yemek tarifinde muz kabuklarını kullanabilirsiniz.

Muz kabuğunun dişlere faydası

Bembeyaz ve parlak dişleriniz olsun isterseniz ve evde diş beyazlatma yöntemleri arıyorsanız işte karşınızda! Muz kabuğunu her gün dişlerinize bir dakika kadar sürün. Bir hafta sonunda dişlerinizdeki parlaklığı ve beyazlığı görünce inanamayacaksınız.

Muz kabukları ağrıyı azaltır

Muz kabuğunu doğrudan ağrılı(acılı)  bölgeye uygulayın. Bu şekilde yarım saat bekletin. Bitkisel yağ ve muz kabuğunun bir karışımı da ağrının giderilmesine yardımcı olur.

Muz kabuğu Sedef hastalığını iyileştirir

Kabuğu sedef hastalığından etkilenen bölgeye uygulayın.Muz kabuğunun nemlendirici özellikleri vardır ve ayrıca kaşıntıyı da azaltır. Hızlı bir şekilde sedef hastalığını iyileştirir.  Zaman içinde fark edilir sonuçları görebilirsiniz.

Muz kabuğu Böcek ısırıklarını iyileştirir

Kaşıntı ve ağrıdan anında kurtulmak için sivrisinek ısırıkları üzerine masaj yapın.

Muz kabuğu ile deri, gümüşlerinizi parlatın

Bir muz kabuğunu anında parlatmak için ayakkabı, deri ve gümüş eşyalara sürün.

Muz kabuğunun güneşin zararlı ışınlarından koruma etkisi vardır

Muz kabuğu, gözlerin zararlı UV ışınlarından korunmasına yardımcı olur.Muz kabuğunu gözünüze sürmeden önce kabuğu güneş altında bıraktığınızdan emin olun. Muz kabuğunun katarakt riskini de azalttığı kanıtlanmıştır.

Muz kabuğunun dizlere faydaları

Muzun kabuğunda bulunan maddeler sürüldüğü yere nem ve esneklik kazandırır. Aynı şekilde beyazlatıcı etkisi de vardır. Yumuşacık ve açık renk dizler için düzenli olarak dizlerinize muz kabuğu sürebilirsiniz. Diz kararması çok karşılaşılan bir sorundur.

Muz kabuğunun nasıra faydaları

Nasır, aslında sürekli zedelenen derinin sonunda kendini korumak için oluşturduğu bir durumdur. Bir kere nasır oluştuktan sonra gidermek çok zordur. Nasır ilaçları bu bölgedeki dokulara zarar verir. Ancak muz kabuğu gibi doğal yollarla bu bölgeleri yumuşatabilir nasırın kendi kendine geçmesini sağlayabilirsiniz.

Bazı Önemli İpuçları

  1. En iyi sonuç için taze muz kabuğu kullanın.
  2. Asla soyulmamış muzları uzun süre saklamayın.Soyulmasından hemen sonra tüketin. Ayrıca, kabuğu hemen kullanılmalıdır.
  3. Muzları serin ve kuru bir yerde saklayın ve daima ısıdan veya güneş ışığından uzak tutun.
  4. Muz kabuklarını asla buzdolabında saklamayın.
  5. Yollarda veya halka açık yerlere muz kabuğu atmaktan kaçının.
  6. Unutmayın ki muz kabuğu siyahlaşınca şeker içeriği en yüksek düzeydedir. Uygulama yaparken ya da tüketirken bunu göz önünde bulundurun.

Umarım bu yazımızı beğenmişsinizdir. Faydalı bulduysanız aşağıya yorum bırakmayı unutmayın!

kaynak:http://www.stylecraze.com/articles/amazing-benefits-of-banana-peels/#gref

Yorum yapın