Goji Berry Faydaları

Goji Berry Faydaları

Çin bölgesinde yetişen Goji Berry ( kurt üzümü) Çin’de tıbbi etkisinden dolayı yüzyıllardır kullanılmaktadır. Uzak doğu ülkelerinde tıpta kullanılan Goji Berry Türkiye de çok kısa bir süredir popülerdir. Goji Berry kilo alımına engel olduğu gibi çeşitli hastalıklarda da oldukça etkilidir.

 

Goji Berry’nin Faydaları

 1. Goji Berry Kanser Riskini Azaltıyor: Serbest radikaller kanser oluşumunu hızlandırmaktadır. Goji Berry kanser oluşumuna neden olan serbest radikallerin önüne geçmektedir. Serbest radikaller yüzünden vücudun gördüğü hasarları Goji Berry onarmaktadır.
 2. Kalp Damar Sağlığını Goji Berry Koruyor: Goji Berry kanda bulunan kolesterol etkisine olumlu etki sağlamaktadır.  Yüksek dozda diyet lifi içeren Goji Berry kalp krizi riskini büyük oranda azaltmaktadır. Kan dolaşımını arttıran Goji Berry vücut içerisinde sağlıklı oksijen dolaşımının gerçekleşmesine yardımcı olur. Eğer kanınızın temiz kalmasını istiyorsanız haftada en az iki kez Goji Berry tüketmelisiniz.
 3. Goji Berry ve Anti Aging Etkisi: Serbest radikaller vücut içerisinde yaşlanma fonksiyonlarını hızlandırıcı etkiye sahiptir. Cilt serbest radikaller yüzünden daha hızlı bir şekilde yaşlanmaya başlar. Goji Berry bu durumda devreye girerek fazla lif içeriğinden ve antioksidan etkisinden dolayı anti aging görevi gören Goji Berry serbest radikallerin cilde vereceği zararları en aza indirir ve yaşlanma etkilerinin önüne geçer. Serbest radikaller diğer bir zararı da cilt kanseri riskidir.
 4. Göz Sağlığı İçin Havuçtan Sonra Goji Berry: Bilimsel olarak ispatlanan Goji Berry’nin göz sağlığına etkileri, mucizevî etki olarak kabul edilmektedir. Goji Berry faydalarından bir tanesi göz sağlığına olan olumlu etkisidir. Goji Berry A vitamini ve beta karoten gibi göz sağlığında önemli rol oynayan mineral ve vitaminleri içermektedir. Özellikle yaşlanma döneminde olan insanlar Goji Berry tüketimine özen göstermelidir.
 5. Uyku Düzensizliğinde Goji Berry: Goji Berry uyku problemi çeken insanların geceleri rahat uyumasına yardımcı olmaktadır. Uyku problemi yaşamadan sağlıklı bir şekilde dinlenmenizi sağlar.
 6. Goji Berry Gribe İyi Geliyor: Goji Berry özellikle kış aylarından meydana gelen grip oluşumlarının önüne geçmektedir. Goji Berry meyvesini sütün içerisine karıştırarak sabah ve akşam bir defa içebilirsiniz.
 7. Ömrünüzü Goji Berry İle Uzatın: Vücudumuzda gezinen zararlı ajanlar yaşam kalitemizi düşürerek daha çabuk yıpranmaya ve çökmeye neden oluyor. Bu zararlı maddelere karşı savaş açan goji berry antioksidanlar sayesinde daha zinde bir vücut sağlıyor.
 8. Enerjiyi Arttırır: Sporcular ve düzenli egzersiz yapanların ihtiyacı olan enerjiyi goji berry ile sağlayabilirsiniz. Özellikle hastalık sonrasında erken iyileşmek istiyorsanız sık, sık bu besinden tüketebilirsiniz.
 9. Kan Basıncını Düşürüyor: Günümüzün hastalığı olan yüksek tansiyon rahatsızlığı kan basıncının yükselmesi sonucunda gerçekleşiyor. Hipertansiyon adı verilen bu durum ani çıkışlar sonrasında kişide inme, felç ve kalp krizi ile sonuçlanır. Kan basıncının normal seviyede kalmasını sağlayan goji berryi düzenli bir şekilde tüketmelisiniz.
 10. Goji Berry Kan Şekerini Dengeler: Tip diyabet tedavisinde goji berry’den faydalanan bir ülkede Çin’dir. Yapılan araştırmalar sonucunda besin tüketildiğinde insülin direnci ve kan şekeri normal seviyeye dönüyor. Aynı zamanda giji berry damar rahatsızlıklarını ve karaciğerin yağlanmasına engel oluyor.
 11. Cinsel Gücü Arttırır: Asya tıbbında cinsel gücün artmasını sağlaması ile ünlenen Goji berry kandaki testosteron seviyesini arttırıyor.
 12. Vücudu Güçlendirir: Vücutta yaşla birlikte azalan süperoksit maddesi tüm hastalıkların davetiyecisidir. Goji berry tüketerek süperoksit maddesini vücutta % 40 oranında arttırarak hastalıklara yakalanma riskinizi azaltmış olursunuz.
 13. Goji berry Bağışıklığın Güçlenmesini Sağlar: Vücudun savunma hücrelerini düzenleyen ve sağlıklı bir işlev gerçekleştirmesini sağlayan goji berry bağışıklığı kuvvetlendirerek hastalıklardan vücudumuzu koruyor.
 14. Tümörün Büyümesini Engeller: Tümörün büyümesini engelleyen apopitoz olayı goji berry sayesinde gerçekleşir.
 15. Kemoterapi Sonrası Etkiyi Azaltır: Akciğer kanser tedavisinde görülen kemoterapi sonucunda radyasyona maruz kalınır. Bu uygulama neticesinde oluşan zararlar goji berry sayesinde hafifletilebilir.
 16. Kan Değerlerini Arttırır: Goji berry tüketerek kan değerlerinizi yükseltebilir bu sayede daha genç bir vücuda kavuşabilirsiniz. Serbest radikallerin oluşturduğu hasarı azaltan besin kemik iliği yetmezliğinde de başarı gösteriyor.
 17. Goji Berry Lenfosit Sayısını Çoğaltır: Lenfositler vücudun dışarıdan gelen tehditlere karşı savunan beyaz kan hücreleridir. Goji tüketerek lenfosit sayısını arttırabilir ve olası hastalıklarda daha sağlam bir vücuda kavuşabilirsiniz.
 18. Goji berry Karaciğeri Destekler: Karaciğerin koruyucusu olarak bilinen serebrozid goji berry’de bulunur. Bu madde vücuda yüksek toksik etkisi oluşturarak zararlı maddeleri uzaklaştırır.
 19. Sabah Kusmalarını Hafifletir: Hamilelik döneminde sık görülen sabahları mide bulantısı goji berry çayı ile önlenebilir. Hızlı ve etkili bir şekilde etkisini göstermesine rağmen gebe bayanlar doktora danışarak tüketmelidir.
 20. Doğurganlığı Arttırır: Asya bölgesinde hem kadın hem de erkeklerde oluşan kısırlık tedavisi için goji berry den faydalanılır. Erkeklerde spermlerin daha sağlıklı olmasını sağlayan besin kadınlarda da doğurganlık özünü çoğaltır.
 21. Kemik ve Kasları Güçlendirir: Vücutta bulunan büyüme hormonu salınım ve üretimi desteklerken tamir, gelişme ve büyümeyi destekler. Goji berry kasların gelişmesine ve kalsiyumun vücutta depolanmasına destek verir.
 22. Böbrekleri Korur: Çin’de böbreğin beyin ve diğer yaşamsal organlarımızı koruduğu düşünülür. Yaşamsal etkisi yüksek olan böbrek goji berry sayesinde daha sağlıklı hale gelir.

 

Goji Berry’nin Diğer Faydaları

 1. Akciğer iltihaplarını önleyen Goji Berry düzenli bir şekilde tüketildiği taktirde tüm akciğer hastalıklarına karşı sizi korur.
 2. Solunum yolları iltihaplanmalarına içerdiği C vitaminiyle engel olur.
 3. Astım hastalıkları ve bronşit gibi rahatsızlıkları önleyerek nefes alıp vermeyi kolaylaştırır. Özellikle bronşit hastalığınız varsa bu meyveyi tüketerek kısa sürede bu rahatsızlıktan kurtulabilirsiniz.
 4. İçeriğinde bulunan vitamin ve mineraller vücutta bulunan organların görevlerini sağlıklı bir şekilde yerine getirmesini sağlar.
 5. Cilt üzerinde oluşan akne, sedef, mantar ve egzama gibi hastalıkların iyileşmesine yardımcı olur.
 6. Kuru öksürük problemleriyle savaşmanızı sağlar.

 

Goji Berry’nin Zararları

 1. Kan inceltici ve kanın pıhtılaşmasını önleyici etkilere sahiptir.
 2. Pankreasın çalışmasını ve insülin üretimini etkilediği kanıtlanan goji berry’den diyabet rahatsızları uzak durmalıdır.
 3. Aşırı tüketiminde tansiyonu etkileyerek yüksek tansiyona neden olabilir.
 4. Alerjisi bulunan kişiler goji berry tüketmeden doktora danışmalıdır.
 5. Hiperaktif olanlar goji berry tüketiminden kaçınmalıdır.
 6. Baş dönmesine neden olabilir.
 7. Hamile ve emziren bayanlar goji berry tüketiminden uzak durmalıdırlar.
 8. Bulantı ve hazımsızlık yapabilir.

“Goji Berry Faydaları” üzerine 5 yorum

Yorum yapın