Muzun Faydaları

Muzun İnsan Sağlığına Olan Faydaları

Muz içerisinde sağlık açısından birçok madde yer alır. Protein, lif, karbonhidrat ve nişasta yönünden oldukça zengindir. Aynı zamanda muz içerisinde C ve E vitaminleri de yer alır. Demir, potasyum, kalsiyum ve demir yönünden de zengin olan muz, her yönü ile farklı konularda faydalı bir kullanım sunar. Ortalama büyüklükte bir muz 100 kaloridir ve diyet sürecinde muz tüketimi uzmanlar tarafından sıklıkla önerilir. Aynı zamanda yüksek derecede tok tutma özelliği ile de diyet dostu bir besindir ve ara öğünlerde, akşam yemeğinden önce muz tüketimi ile aşırı yeme alışkanlıklarına son verilebilir.

Spor Yapanlar İçin Muz Tüketimi:

Muz, en çok enerji verici özelliği ile bilinmekte ve spor yapanlara da sıklıkla önerilmektedir. Spor için gereken enerjiyi kimyasal ürünlerde aramaktansa, muz gibi doğal bir besin ile fazlasıyla karşılamak en doğru tercih olacaktır. Spordan sonra da kaybedilen enerjinin geri kazanılması açısından muz en iyi enerji takviyesidir.

Bağırsak İçin Faydaları:

Lif bakımından zengin olan muz, kabızlığa da çok iyi gelmekle birlikte sindirim sisteminin düzenlenmesinde de etki sağlar. Bağırsak problemlerinin giderilmesinde kullanılan muzu, tok tutucu özelliği de içerdiği yoğun liflerden dolayıdır. Vücudumuz her zaman lif bakımından zengin olan besinlere ihtiyaç duymaktadır.

Muz Mutluluk Verir:

Triptofan adlı amino asit bakımından da zengin olan muz, vücutta seratonine dönüşen bu içerik ile mutluluk sağlayıcı bir meyve özelliği de taşır. Moral bozukluklarında, stresli geçecek günlerde mutlaka muz tüketimi gerçekleştirilmelidir.

Mide Hastalıklarına Olan Etkisi:

Mide hastalıkları için de muz oldukça faydalı bir besin olarak tercih edilebilir. Mide kramplarının ve mide spazmının giderilmesi için muz tüketimi desteklenmektedir. Aynı şekilde mide bulantısını kesme ve mide ülserinin tedavisinde de muz tüketimi önerilir. Midede oluşan ve mideye çok zarar veren bakterilerin yok edilmesinde, muz büyük bir savaş verecektir.

Demir Bakımından Zengindir:

Kansızlık problemi yaşayanlar için muz tüketimi sağlanmalıdır. Demir bakımından zengin olan bu meyve, anemi hastalıklarında çok faydalı etkiler sağlar ve vücut direncinin de arttırılması yönünde tercih edilebilir.

Sigarayı Bırakanlar Muz Tüketmelidir:

B6 ve B12 vitaminleri, sigarayı bırakanlar için nikotin eksikliğini gidermede çok fayda sağlar. Muz da bu iki vitamini bol miktarda içerdiği için, sigarayı bırakanlar tarafından bol miktarda tüketilmesi önerilmektedir. Bu sürece alışabilme konusunda muz çok fayda sağlayacaktır.

Saç İçin Faydaları:

İçerisinde bulunan potasyum ve doğal yağ içerikleri, saç ve saç derisini beslemede de çok etkilidir. Saçın kaybettiği gücü geri kazanması ve saç yoğunluğunun artması için bol bol muz yenebilir. Bu etki sadece kadınlar için değil, erkekler için de geçerlidir.

Muzun Cilt Sağlığına Etkisi:

Cilt konusunda da muzun pek çok faydası bulunmaktadır. Hala devam eden çalışmalara bakıldığında, özellikle cilt gençleşmesi konusunda muzun ciddi etkileri mevcut. Bununla birlikte sivilce oluşumlarının önüne geçilmesi, sivilce izlerinin geçmesi ve cildin sıkılaşması anlamında muzun birçok içeriği faydalı gelecektir. Aynı zamanda muz ile hazırlanan birçok cilt maskesi ve cilt kürü de, kullanım açısından çok faydalı etkiler sağlayacaktır. Böylelikle cilt bakımı doğal bir şekilde uygulanabilir.

Kanserle Savaşta Muz:

Direkt olarak kanser tedavisinde kullanılabileceğini söylemek henüz mümkün olmasa da, yapılan araştırmalara göre muz tüketen insanların tüketmeyen insanlara göre daha az kansere yakalandığı görülmüştür. Kansere karşı bir önlem anlamında düşünürsek, bol miktarda muz tüketmek çok iyi bir seçenektir. Vücut direncinin arttırması, doğal olarak kansere karşı alınabilecek bir önlem olarak kabul edilir.

Üroloji uzmanları tarafından yapılan araştırmalara göre, muz besini doğurganlığı da arttırmaktadır. Hem erkek hem de kadınlar için kısırlığı önlemede tercih edilebilir. Mutluluk hormonu sağlaması da, daha iyi bir cinsel hayat etkisi sağlayabilir.

Muz Şeker İhtiyacını Giderir:

Muz birçok besine tat kazandırması ile de ünlüdür. Diyet yapanlar için tatlı ihtiyacını giderme konusunda en doğru seçenek olacaktır. Şeker katılmayan her tatlı tarifinde muz tercih edilmesi, doğal ve sağlıklı bir tatlı lezzeti sunar. Aynı zamanda kek, krep gibi besinlerde yumurta kullanmak istemeyenler, yarım bir muzu ezerek ekledikleri sürece, yumurtanın işlevini sağlarlar ve tarife daha çok lezzet katmış olurlar. Tatlıdan uzak kalmak istemeyen ancak bunu şeker ile karşılamaktan kaçınanlar için, muz en iyi tatlandırıcı ve en doğal tatlı besini olarak değerlendirilebilir.

Kalp Sağlığı İçin Muz:

Kan basıncının dengelenmesinde de rol oynayan muz, bu şekilde kalp sağlığına da ne kadar iyi geldiğini kanıtlamaktadır. Felç riskleri, kalp ağrıları ve spazm gibi problemlere karşı koruma kalkanı oluşturan muz, damar yolu tıkanıklıklarının engellenmesinde de büyük bir rol oynar. Kalp ve damar yollarında sağladığı etkiyi, böbrekler için de sağlamaktadır. Böbrek taşının düşürülmesi için uzmanlar tarafından bol miktarda muz tüketimi önerilir.

Romatizmaya Karşı Muzun Faydaları:

Probiyotik bakterilerin arttırılması ve içerdiği kalsiyum ile kemiklere de etki etmesi özellikleri mevcut olan muz, kemik güçlendirilmesinde tercih edilmesi gereken bir meyve türüdür. Buna bağlı olarak romatizma ağrılarına, eklem ağrılarına ve daha birçok fiziksel ağrıya da iyi gelmektedir.

Çocuklar Bol Bol Muz Yemeli:

Erken yaşta bol miktarda muz tüketmek de doğru bir tercihtir. Çocuklara mutlaka her gün muz tüketimi alışkanlık olarak kazandırılmalıdır. Fiziksel gelişimlerini tamamlayabilmeleri ve zihinsel gelişimlerinde de ilerleme sağlamaları açısından, çocuklar bol bol muz yemeli, muzlu besinler ile beslenmelidir. Özellikle muzlu süt, muz ile yapılan tatlılar ve muz ile çikolata ikilisi çocuklar tarafından çok sevilir.

Muz Kabuğunun Faydaları:

Sadece muz değil, muz kabuğu da çok faydalıdır. Muz kabuğu ile hazırlanan maske ve kürler cilt sağlığına çok iyi gelmektedir. Çok eski dönemlerden beri, muz birçok hastalığın tedavisinde ve yaraların iyileştirilmesinde kullanılmıştır ve hala da bu anlamda kullanımı sağlanmaktadır. Cildin kaybettiği nemi kazanabilmesinde de muz kabuğu çok etkili olacaktır. Aynı zamanda muz kabuğu, doğal bir ağrı kesici ilaç niyetine de kullanılabilir. Ağrı olan bölgede muz kabuğunun bir süre bekletilmesi, ağrının azalmasını ve zamanla yok olmasını sağlar. Göz kapaklarında bekletilmesi ile göz sağlığına fayda sağlarken, aynı zamanda arı ve sinek ıssırıklarına da çok iyi geldiği bilinir. Yine bu tür durumlarda muz kabuğunu o bölgede bekletmek yeterli olacaktır.

Muz İçin Tavsiyeler:

Muz, mutlaka doğal olanından tercih edilmeli ve gerektiği kadar tüketilmelidir. Çok fazla muz tüketmek kabızlık problemini beraberinde getirebilir. Muzun yer aldığı her besin lezzetli olacağı için tüketimi konusunda bir problem olmaz. Muz ile hazırlanabilecek tarifler konusunda da herkes farklı denemeler gerçekleştirebilir.

“Muzun Faydaları” üzerine 11 yorum

 1. @Pelin Yok daha neler yahu herşeyi dişinize sürmeyin arkadaşım 🙂 Fitness için kesinlikle kreatin kullanmanızı öneririm aradaki farkı yarımsaat içinde anlayacaksınız. Tabi muz yemeyin demiyorum ama çok fazla tüketmeyin özellikle kilo vermek isteyen arkadaşlar günde 1 den fazla yemesin.

  Yanıtla
 2. Muzu tüketmenin faydaları saymakla bitmiyor fakat tek faydası içinde değil. Kabuğu da aynı şekilde faydalı. Muz kabuğunun dişlere sürülmesi diş beyazlatılmasında oldukça fazla kullanılıyor. Aynı şekilde cilde sürülmesi de cilt lekeriyle savaşmakta birebir.

  Yanıtla
 3. Muz insan vücuduna her alanda faydalı bir besindir. Muz sevmeyen insan yoktur. Muz gerçekten eskiden bulunmuyordu. İnsanlar muzun nasıl yendiğini dahi bilmezken şuan muza ulaşım imkanı fazlasıyla arttı. Ancak doğal olmayan zararlı maddeler içeren tüleride meydana çıktı. Bunlara dikkat etmeliyiz.

  Yanıtla
 4. Sigarayı bıraktığınızda muz tüketin denmiş ancak ben zannetmiyorum ki o nikotin eksikliğini muz yiyerek giderebilelim. Hadi giderebilir olacak oranı bulmak için günlük kaç kg muz yemek gerekiyor hesaplayalım :-p

  Yanıtla
 5. Muz tüketmek vücut için oldukça yararlı olsa da organik muz almaya her zaman özen göstermeliyiz.Muzun gerçek faydaları ancak doğal olarak tüketildiği zaman ve gerekli miktarda tüketildiği zaman etkisini gösterecektir.

  Yanıtla
 6. Muz en sevdiğim meyvedir. Eskiden heryerde bulunmuyordu. Yiyince çok mutlu oluyorduk ve dünyalar bizim oluyordu.Şimdi heryerde bulmak mümkün. fiyatıda çok ucuz.

  Yanıtla
 7. Spor yapanlar için tavsiyem spora başlamadn önce bir tane muz yemeleri. hem daha dinç olacaklar hem de enerji kaybını minimuma indirecekler. güzellik için de faydalıymış. bundan sonra muzu daha sık tüketecem.

  Yanıtla
 8. Küçükken kalp rahatsızlığı geçirmiştim doktor bol bol muz yemeni söylemişti şimdi bu makaleyi okuyunca daha iyi anlıyorum doktorun bana söylemek istediklerini özellikle küçük çocuklar bol bol tüketilmelidir.

  Yanıtla
 9. Her hangi bir spor dalı için muz çok önemli karbonhitrat bol miktarda olması fiyatıda cep yakmıcak şekilde olması günde 1 en fazla 2 muz tüketmek sağlığa yararlı zararsız kilo almamıza yardımcı olur.

  Yanıtla
 10. Çocuklara bol bol muz yedirmeli kısmına katılıyorum kesinlikle anne babalar şeker çikolatadan çok çocuklarına muz yedirsinler şeker ihtiyaçlarını sağlıklı biçimde alsınlar.

  Yanıtla
 11. Muz eskiden her yerde bulunamayan fiyatı yüksek bir meyve türüydü. Ancak günümüzde hemen hemen her evde bulunabilen bir meyve. Bu yüzden sık sık muz tüketmemiz gerekir.

  Yanıtla

Yorum yapın