Limon Kabuğunun Faydaları

Çok az kişi limon kabuğunun besin değerini ve sağlığa olan faydalarını bilmektedir. Bu yüzden limon suyunu sıktıktan sonra yada salata da kullandıktan sonra limon kabuklarını atmadan iki kez düşmek gerekir. Çünkü limon kabuğunun sağladığı faydalar akla gelemeyecek kadar oldukça fazla.

Limon Kabuğunun Faydaları

 1. Kemik Sağlığını Geliştirir: Limon kabuğu kemik sağlığının geliştirilmesinde yardımcı olur. Yüksek miktarda, kemik sağlığını koruyan ve geliştiren kalsiyum ve C vitamini içerir. Limon kabuğu ayrıca kemikleri, kemik erimesi, romatizmal eklem iltihabı gibi hastalıklardan korumada yardımcı olur.
 2. Oksidatif Strese İyi Gelir: Limon kabukları oksidatif stresin azaltılmasında yardımcı olur. Limon kabuğu, oksidatif stresin vücuttan atılmasında güçlü bir kaynak olan sitrus kanama önler içermektedir.
 3. Toksinleri Temizler: Vücudumuzda bulunan toksik elementler sadece vücudumuzu zayıflatmaz, ayrıca sert içkilere bağımlılığı artırır. Limon kabuğu vücuttaki toksik element varlığını ortadan kaldırır.
 4. Kanserle Mücadele Eder: Çok insan bilmektedir ancak limon kabuğu kanserin önlenmesinde ve tedavisinde kullanılmaktadır. Vücuttaki kanserli hücrelerle mücadelede faydalı olan salvestrol Q40 ve limonen içermektedir.
 5. Kolesterolü Düşürür: Limon kabuğu vücuttaki kolesterol seviyesinin düşürülmesinde yardımcı olur. Bu limon kabuğunda bulunan polifenol flavonoidler sayesinde olmaktadır.
 6. Kalp ile İlgili Rahatsızlıkları Önler: Limon kabuğunda bulunan potasyum varlığı vücudun tansiyonunu uygun seviyede tutar. Buna ek olarak limon kabuğu kalp hastalıklarının, kalp krizlerinin ve şeker hastalıklarının önlenmesinde yardımcı olur.
 7. Ağız Sağlığı ve Hijyenini Korur: Limon kabuğu ayrıca ağız sağlığı ve temizliği için iyidir. C vitamini eksikliği diş eti kanaması, iskorbüt hastalığı ve diş eti iltihabı gibi diş ile ilgili problemlere yol açar. Limon kabuğu C vitamini eksikliğini giderme de yardımcı olan sitrik asit bakımından zengindir.
 8. Kilo Verme: Limon kabuğu kilo vermede yardımcı olur. Vücutta kilo vermeden sorumlu olan pektin olarak bilinen içeriğe sahiptir.
 9. Cilt ile İlgili Problemlere İyi Gelir: Limon kabuğu, kırışıklık, sivilce, cilt lekesi gibi problemlerin önlenmesinde ve bu problemlerle mücadele etmede yardımcı olur. Bu süreçte serbest radikaller önemli rol oynar. Limon kabuğu ayrıca cildi zehirden arındıran antioksidanlar bakımından zengindir.
 10. Limon Kabuğunun Diğer Faydaları: Limon kabuğunun ayrıca, karaciğeri temizleme, kılcal damarları güçlendirme, külah iltihaplarını iyileştirme, kan dolaşımını geliştirme, kas çekilmelerini azaltma, felçleri önleme vs. gibi faydaları da mevcuttur.

Limon Kabuğunu En İyi Tüketme Yöntemi

Limonları donana kadar dondurucu da bekletin ve daha sonra rendeleyin. Bu kırıntıları salataya, çaya ekleyebilirsiniz veya az miktarda şeker ile karıştırarak direk olarak yiyebilirsiniz. Bu yöntem Limon kabuğundan hem lezzet alma hem de sağlık açısından faydalanmada en etkili yöntemdir.

“Limon Kabuğunun Faydaları” üzerine 4 yorum

 1. 🙂 Limonu tuzlayıp yiyen insanlar var ama bu yazıdan kanserle mücade ve kabuğunun yenmesi gerektiğin ilk defa duydum umarım doğru bilgilerdir. Kabuğu yenmez yahu belki meyve sıkacağına eser miktarda konulabilir.

  Yanıtla
 2. Limonu geçtim kabuğunun bile pek çok faydası varmış hayret ettim kemik ve cilt için pek çok yararı olduğunu öğrendim yazıdan çok teşekkür ederim paylaştığınız için 🙂

  Yanıtla
 3. Lİmon kabuğunu daha çok kek ve pastanın içinde severim.
  yararları saymakla bitmiyor.
  Allah bize ne güzel yiyecekler vermiş şükürler olsun.

  Yanıtla

Yorum yapın