Limon Suyunun Faydaları

Limon, günümüzde en çok yönlü ve besin değeri yüksek meyvelerden birisidir. Geçmişte buzdolabı olmadığı zamanlarda limon bozulmayı önleyici madde olarak kullanılırdı. Limon vücut için önemli vitamin ve mineraller sağlar. Limonun düzenli olarak tüketimi insan vücudunun sağlıklı kalmasına yardımcı olur ve ölümcül hastalıkların defedilmesini sağlar.

Limonun uzun zamandan beri var olması ve birçok insanın besinsel değerleri üzerine inceleme yapmasından dolayı bu meyve hakkında oldukça bilgi mevcuttur. Çoğu insan limon suyunun muhteşem bir C ve B vitamini, riboflavin (b 2 vitamini) ve karbonhidrat kaynağı olduğunun farkındadır. Ayrıca muhtemelen limon suyunun soğuk algınlığına iyi geldiği, cildin iyileşmesi ve sağlıklı kalmasına yardımcı olduğu, sağlıklı diş etlerini koruduğu, yanıkları iyileştirdiği ve etkili bir doğal antiseptik olduğu bilinmektedir. Buna karşılık limon suyunun daha az bilinen bazı faydaları da mevcuttur.

Limon Suyunun Faydaları

 1. Sindirim Problemlerini Hafifletir: Yüksek asitlik derecesinden dolayı limon suyu gastroözofageal reflü hastalığına karşı bir ilaçtır. Limon suyu mide ekşimesinin yanı sıra bulantı, sindirim güçlüğü, geğirme, şişme, kabızlık ve hıçkırığa bire bir çaredir. Ayrıca karaciğerin daha fazla safra üretmesine yardımcı olarak vücudun yiyecekleri daha iyi sindirmesini sağlar.
 2. Kalp ve Damar Sağlığı Korur ve Geliştirir: Limon suyunun en önemli faydalarından biri kan dolaşım sistemini korumasıdır. Yüksek potasyum içermesinden dolayı kalp sağlığının korunmasında yardımcı olur ve ayrıca yüksek tansiyonu kontrol altına almada fayda sağlar.
 3. Diş Bakımı: Limon suyu, diş ağrılarının azaltılmasına (ağrı kesici görevi görerek), diş eti kanamalarının durdurulmasına, ağız kokusunun giderilmesine yardımcı olur ve ağız için temizleyici olarak kullanılır. Yüksek aitlik derecesinden dolayı ağızda uzun süre tutulmamalıdır.
 4. Böbrek Taşlarından Kurtulmaya Yardımcı Olur: Limon suyu, idrar sitratı oluşturarak böbrek taşı tedavisine yardımcı olur. Zeytinyağı ile karıştırılmış limon suyunun safra kesesi taşından kurtulmaya yardımcı olmaktadır. Bunlara ek olarak limon suyu bakteriyel enfeksiyonları vücuttan atmada faydalıdır.
 5. Deri Hastalıklarında Kullanımı: Etkili bir antiseptik olarak limon, cilt sağılığını korumada, yanık ve güneş yanmalarını daha hızlı bir şekilde iyileştirmede yardımcı olurken, ayrıca böcek ısırmalarında, egzama ve sivilce problemlerinde faydalıdır. Limon suyu ayrıca ayak gevşetici olarak kullanılabilir.

Limon Suyunun Diğer Faydaları

 • Bağışıklık Sistemini güçlendirir.
 • İltihaplanmayı azaltır.
 • Tansiyonu düşürür.
 • Eklem ağrılarına iyi gelir.
 • Beyin ve sinir fonksiyonlarını güçlendirir.
 • Kilo vermeye yardımcı olur.
 • Uzun süre tok tutar.

“Limon Suyunun Faydaları” üzerine 2 yorum

 1. Aşırı kilolarım yüzünden tüketiyorum çünkü beni uzun süre tok tutan bir etkisi var ve gayette faydalı oluyor bide vücuttaki iltihabı azaltması da cabası.

  Yanıtla
 2. Özellikle yazları limon suyu vazgeçilmezim.
  İçine buzda koyuldumu tam bir ferahlatıcı içecek.
  Bu kadar faydalı olduğunu bilimiyordum.

  Yanıtla

Yorum yapın