Keçiboynuzunun Faydaları

Keçiboynuzunun Faydaları

Keçiboynuzu Akdeniz’de tüketilen tatlı bir besindir. Hem taze hem de kurutularak tüketilebilen keçiboynuzunda sodyum, yağ ve karbonhidrat bulunur. Vücut için çok faydalı olan keçi boynuzunu şeker hastaları doktora danışmadan tüketmemelidir.

 

Keçiboynuzunun Faydaları Nelerdir?

 • Keçiboynuzu Kolesterole Faydalıdır: Bilimsel olarak ispatlanmış olan keçiboynuzu kolesterole iyi gelmektedir. Lif ve zengin gıdalar barındıran keçiboynuzu kolesterolün dengede kalmasını sağlar. Yapılan araştırmalarla birlikte keçiboynuzu hiper kolesterol içinde faydalı bir besindir.
 • Keçiboynuzu Zeka Geliştirir Sinir Sistemini Korur: Hücrelerin yenilenmesini sağlayan keçiboynuzu antioksidan da barındırdığından sinir sistemine iyi gelen besinler arasındadır. Stresle mücadelede oldukça başarılı olan keçiboynuzu beyin hücrelerinin yenilenmesini sağlayarak zeka gelişimini de destekler.
 • Keçiboynuzunun Sindirime Faydaları: Yapılan araştırmalar sonucunda serbest radikallerin düşmanı olarak bilinen keçiboynuzu beta karoten içerir. Lif açısından zengin olan besin midenin güçlenmesini sağlayarak sağlıklı şekilde çalışmasını sağlar. Bağırsak kanserine yakalanma riskini azaltan keçiboynuzu aynı zamanda mide rahatsızlıklarına karşı da bünyeyi korumaktadır.
 • Cinsel Güce Keçi Boynuzunun Yararı: Enerji kaynağı olan keçiboynuzu cinsel isteğin ve cinsel gücün artmasında başarılıdır. İktidarsızlık problemi yaşayanlar ve sperm azlığı sorunu olanlar keçiboynuzu tüketebilir.
 • Keçiboynuzu İshale Faydalı: Keçiboynuzunun sindirime olan faydasından yukarıda bahsetmiştik. Bu sayede ishalin geçmesinde anlık etki sağlayan keçiboynuzunu uzmanlarda tavsiye etmektedir. Hem çocuklar hem de yetişkinler aşırıya kaçmadan bu rahatsızlık döneminde keçiboynuzu tüketebilirler.
 • Keçiboynuzu Kemik Erimesinden Koruyor: Kemik erimesi ciddi bir rahatsızlıktır. Keçiboynuzu kemik erimesi hastalığını tedavi etmez fakat kalsiyum açısından zengin olduğu için düzenli bir şekilde tüketilirse kemik sağlığını kuvvetlendirir. Çocuklarında, yetişkinlerinde daha iyi bir kemik sistemine kavuşmalarına yardımcı olur.
 • Akciğer Kanseri İçin Keçiboynuzu: Antioksidan barındıran tüm besinler kanserden bünyeyi korumayı hedefler. Keçiboynuzu da antioksidan içeren besinler arasındadır. Akciğerlerin temizlenmesinde etkin rol oynayan keçiboynuzu sigara ve ciğerlere zarar veren diğer türevlerin etkilerini en aza indirir.
 • Keçiboynuzu Mideye Faydalı: Lif içeren besinler mide dostudur. Lif sayesinde sindirim rahatlar ve mide kasılmaz. Keçiboynuzu aynı zamanda midede oluşan asit seviyesini dengeler ve oluşan gaz ve şişkinliklerin azalmasına yardımcı olur.
 • Keçiboynuzu Hücreleri Onarır: Hasarlı hücreleri onarmak her besinde bulunmaz. Keçiboynuzu hasarlı hücreleri tamir etmede başarı sağlayan bir yiyecektir. Hasarlı hücreler onarıldığında tekrar aktifleşir ve işlevini gerçekleştirerek vücudu artı yönde sağlığına kavuşturur. Hücrelerin sağlıklı şekilde çalışması sonucu olası hastalıklara karşı vücudu koruma altına alır.
 • Kalp ve Damar Hastalıklarına Keçiboynuzu: Bulunmaz bir şifa kaynağı olan keçiboynuzu damar ve kalp rahatsızlıklarından sizi korur. Kanın temizlenmesi sağlayan keçiboynuzu damarların temizlenmesini sağlayarak genel anlamda bakım sağlar.
 • Keçiboynuzu ile Alerjilerden Korunun: Antibakteriyel ve antialerjik özelliklere sahip olan keçiboynuzu solunum yollarındaki kötü bakterileri de temizleyerek kış hastalıklarından sizi korur. Alerjik astıma da faydası olduğu bilinmektedir.
 • Keçiboynuzu Öksürüğe İyi Gelir: Antioksidan özelliği sayesinde enfeksiyon ve serbest radikallerle savaşır. Keçiboynuzu tüketimi sonrası şiddetli öksürük azalarak kişide rahatlama sağlar.
 • Bronşit ve Astım İçin Keçiboynuzu Tüketin: Hem astım atakları hem de bronşit rahatsızlığına iyi gelen keçiboynuzu solunum yollarının temizlenmesini sağlar.
 • Gribe Karşı Keçiboynuzu: Antioksidan barındırması aynı zamanda antibiyotik özelliği olması anlamına gelir. Bulaşıcı bir rahatsızlık olan gribin yaydığı virüslerden korunmak için ara, ara keçiboynuzu tüketebilirsiniz.

 

Keçiboynuzunun Zararları

 1. Aşırı ve yanlış tüketim sonucunda vücutta yan etkiler oluşturabilir.
 2. Aşırı tüketimde mide bulantısı ve baş dönmesi yapabilir.
 3. Kan inceltici ilaç tüketiyorsanız doktora danışmadan tüketmemelisiniz.
 4. Şeker içeren keçiboynuzu şeker hastaları doktora danışarak tüketmelidir.

 

“Keçiboynuzunun Faydaları” üzerine 2 yorum

 1. Allah yar ve yardımcınız olsun bu güzel paylaşımlar için hürmetler selam ve saygılar…

  Yanıtla
 2. Kalbe,karaciğere ve bronşlara geniş etkiliymiş ayrıca akciğer için de faydalıymış gelde beni tüketme diyor resmen.Faydalarını paylaştığınız için teşekkürler,güzel site,favorilerime ekledim.

  Yanıtla

Yorum yapın