Badem Suyunun Faydaları

Islatılmış bademin faydaları olarak da bilinen,bir gece önceden suda bırakılmış bademin bir çok faydası vardır. Tıpkı bir gece suda bekletilmiş ceviz gibi suda bekletilmiş bademin de hem kendisi hem suyu oldukça yararlıdır.

Badem suyu ne işe yarar?

Islatılmış bademleri günlük veya haftalık yemek programınıza eklemek, bu popüler kuruyemişteki  tüm besin maddelerinin ve aktif bileşenlerden maksimum fayda almanızı sağlar. Cilde, saçlara, mideye, sindirim sistemine faydalı olan bademin hem kendisini yiyebilir hem suyunu içebilirsiniz.

Islatılmış Badem Nedir?

Islatılmış bademler, sadece çiğ formunda yenmek yerine, gece boyunca suda bekletilmiş olan bademlerdir. Esasen, fındık, badem ve ceviz gibi kuruyemişlerin suda bekletilmesi vücudunuzun kullanması için daha fazla yarar sağlar.

Badem kendi başına yeterince sağlıklıdır, fakat bu kuruyemişleri emerek, onlardan daha fazla vitamin ve mineral emilebileceği gibi, sindirimi artırabilecek vücuttaki enzim aktivitesini de uyarabilirsiniz.

Islatılmış Bademin Faydaları

Bu özel badem türü, ham badem gibi aynı besin maddelerinin çoğuna sahiptir, bunun yanında daha yüksek B vitaminleri ve lipaz gibi enzimler de vardır. Badem aynı zamanda potasyum, diyet lifi, protein ve tekli doymamış ve çoklu doymamış yağlar dahil olmak üzere sağlıklı yağlar ile düşük düzeyde doymuş yağlar için iyi bir kaynaktır. Genel sağlığı iyileştirebilen güçlü antioksidanların yanı sıra bademlerde kalsiyum ve demir bulunur.

Cildi güzelleştirir, sindirimi düzenler

Islatılmış bademlerde daha fazla E vitamini, diyet lifi ve folik asit bulunması nedeniyle sindirim, diyabet, cilt görünümü ve kronik hastalıklar üzerinde yararlı etkileri vardır.

Islatılmış bademin saça ve cilde yararları

Islatılmış bademlerde geleneksel çiğ bademlerden çok daha fazla E vitamini vardır ve bu vitamini, hem saçınıza hem de cildinize gelen iltihabı ve hasarı azaltmak için bir antioksidan görevi görür.

Badem suyu ve Hamilelik

Çiğ bademden daha yüksek folik asit barındıran ıslatılmış badem hamilelik döneminde düzenli olarak tüketilmesi gereken bir kuruyemiştir.

Badem suyunun sindirim sistemine faydaları

Islatılmış bademde yüksek miktarda lif olduğu için kabızlık, hazımsızlık,şişkinlik ve krampları tedavide oldukça etkilidir.

Badem suyunun kilo vermeye, zayıflamaya yararları

Islatılmış bademlerde bulunan lif sadece sindirim sürecinize yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda kalori tüketimini azaltmaya ve kilo vermeye çalışan insanlar için ideal olan açlık hislerini de önleyebilir.

Badem suyunun kronik hastalıklara faydaları

Badem, serbest radikalleri nötralize eden ve kanser, kalp hastalığı ve romatoid artrit gibi kronik hastalık riskini azaltan mükemmel bir antioksidan kaynağıdır.

Badem suyunun kalp sağlığına faydaları

Bu ıslatılmış badem, kolesterolü dengelemeye ve kalp krizlerini, felçlerini ve aterosklerozu önlemeye yardımcı olabilecek yüksek doymamış ve çoklu doymamış yağ seviyelerine sahiptir.

Islatılmış ve bir gece suda bekletilmiş bademin faydaları normal bademin faydalarından daha fazladır. Peki, ıslatılmış badem nasıl hazırlanır ne kadar suda bekletilmelidir?

Badem suyu nasıl yapılır?

  1. Çiğ bademleri suda bekletmek istiyorsanız bunu en az bir gün öncesinden hazırlamanız gerekmektedir.
  2. En çok denenmiş ve gerçek yöntem, bir kaseye iki su bardağı badem koyun. Üzerine geçecek kadar ılık su ile doldurun.
  3. 12 saat sonra suyu süzebilir ve 2 çay kaşığı tuz ekleyebilirsiniz. Ardından kaseyi tekrar ılık suyla doldurun ve 12 saat daha bekletin.
  4. Bu 24 saatlik sürenin sonunda, zaten ayrılmamışsa, bademlerin kahverengi derisini kolayca çıkarabilirsiniz.

Bu suda bekletilmiş bademler, herhangi bir besin gücünü kaybetmeden bir haftaya kadar saklanabilir.

Badem suyu zayıflatır mı?

Evet, badem suyu acıkma hissini azaltıp zayıflamaya yardımcı olur.

Kaynak: https://www.organicfacts.net/soaked-almonds.html

Yorum yapın