Kayısı Çekirdeğinin Faydaları

Kayısı Çekirdeğinin Faydaları: içerisinde A, D, K, E vitaminleri bulunduran kayısı çekirdeği kış hastalıklarına karşı korurken cildin nem dengesini de ayarlar.

Kayısı Çekirdeğinin Faydaları

Kayısı Çekirdeğinin Faydaları

Kayısı çekirdeği doğru kullanıldığı taktirde B17, A, D, K ve E vitamini ihtiyacını karşılamasından tutunda kış hastalıklarını tedavi etmeye kadar bir çok faydası bulunuyor. En önemli faydası kanser hücrelerini temizlemesi olan kayısı çekirdeğinin yanlış kullanımı sonucunda bir takım zararları bulunuyor.

 

Kayısı Çekirdeğinin Faydaları

 1. B17 içeren kayısı çekirdeği kanser hücrelerinin aktifleşmesini önlüyor. Başlangıç aşamasında olan kanserin önlenmesini sağlar.
 2. Haftada bir kere kayısı çekirdeği yağını selülitli bölgelere sürerek selülit görüntüsünü azaltabilirsiniz.
 3. Yükselen kan basıncının önlenmesini sağlar.
 4. Cildin ihtiyacı olan her şeyi kayısı çekirdeği tek başına giderir.
 5. Kış hastalıklarına ( nezle, grip ve soğuk algınlığı ) iyi gelir.
 6. 30 yaşından sonra oluşan hafif kırışıklıklar için kullanılarak giderilebilir. Haftada 2 kez cilde yedirerek uygulamak dahi etkisinin oluşmasında oldukça etkilidir.
 7. A, D, K ve E vitaminleri barındırıyor.
 8. A vitamini sayesinde ciltte oluşan sivilce problemlerine iyi geliyor.
 9. Kuru ciltlerin içten nemlenmesini sağlıyor.
 10. Yağlı ciltler de ise ciltteki yağın fazlasını atılmasını sağlayarak ciltteki nem dengesini ayarlıyor.

 

Kayısı Çekirdeğinin Zararları

 1. Birçok uzman kayısı çekirdeğinin acı olanından kaçınılması gerektiğini söylüyor. Acı kayısı çekirdeği fayda yerine zarar verebilir.
 2. Yetişkin bir bireyin günde 60 tane kayısı çekirdeği tüketmesi ölümüne bile sebeiyet verebilir.
 3. Çocuklarda ise bu durum 5 – 10 arası değişebilir. Bu açıdan acı kayısı çekirdeği tüketmeden mutlaka uzman birine danışılmalıdır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 8 YORUM
 1. Cesur dedi ki:

  Yediğim kayısıların çekirdeklerini kırar kırar yerdim. Genelde de hep acı denk gelirdi. Ama acı kayısı çekirdeğinin zararı olabileceği aklıma gelmemişti. Daha dikkatli olacağım.

 2. Nazdrovya dedi ki:

  Kayısı çekirdeğinin zararlı olduğunu vücut default olarak biliyor galiba. Ben 1 kere yedikten sonra 2 sini yiyebildiğimi hatırlamıyorum. Ayrıca selülit azaltmak için bunu kullanacak arkadaşlara şimdiden kolay gelsin ilginç bir kokusu var.

 3. Ali Mert Demir dedi ki:

  Vallahi malatyada yaşayan birisi olarak kayısıya çok önem veriyorum. İlk başlardaki oluşumunda çekirdek tadını hiçbirşey vermiyor bana. Faydasının çok olduğunu daha önceleri de biliyordum. Oldukça besleyici.

 4. Fırat dedi ki:

  Mide rahatsızlıklarına bire bir iyi geliyor. Sürekli evimde dolabında bulunur. Sabahları birkaç adet yiyerek içinde bulunan ve yukarı makalede yazan Vitaminlerin hepsini depoluyorum. Teşekkürler çok yararlı bir makale.

 5. Hüseyin MUTLU dedi ki:

  Kayısı çekirdeğinin faydasını duymuştum.
  Bu yazıyı okuyunca daha iyi anladım.
  Gerçekten lezzet ve yarar olarak güzel bir besin.
  Yalnız fazlası zarar.
  Kararınca yemeliyiz.

 6. Şefik akçe dedi ki:

  Kışın hasta olmak istemeyenler için tavsiye ederim hem fiyatı da uygun,en azından hasta olduğunuzda maddi manevi çökeceğinize cebinizden bi kaç kuruş çıksın kışı sıkıntısız geçirin.

 7. Bayhan dedi ki:

  Gayet güzel lezzeti de var. Badem gibi. Ayrıca faydası da saymakla bitmiyor yukarıda görüldüğü gibi. Hastalıklara savaş açın bu kayısı çekirdeği ile. Teşekkürler makale için.

 8. Tayfun dedi ki:

  Badem pahali oldu 60TL artık kayısı çekirdeği 20TL alıp avuç avuç yiyorum doyasıya

BİR YORUM YAZ