İshale iyi gelen yiyecekler

Birçok kimsenin korkulu rüyası rahatsızlıklardan olan ishal, sosyal hayatı derinden etkileyen ve çoğu zaman kişilerin evden dahi çıkamamalarına neden olacak kadar kötü sonuçlar doğurabilen bir durumdur. Yanlış beslenme, ilaç kullanımı, biyolojik faktörler, çevresel etmenler veya çeşitli hastalıkların yan etkileri olarak da karşımıza çıkabilen ishal konusunda bazı yiyeceklerin şifalı etkilerinden faydalanarak bu problemin belirtilerini hafifletmek ya da tamamen ortadan kaldırmak mümkün olabilir.

İshale İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

İshale iyi gelen yiyecekler listesinde ilk sırada pirinç ve pirinç suyu yer alır. İshali kesmek için neredeyse tamamen sıvı haline gelen dışkıyı yeniden katılaştırmak gerektiğinden ötürü, pirinç ve pirinç suyu düşük oranda lif içermesi nedeniyle ishal hastalığında şiddetle önerilir. Özellikle beyaz pirinç, düşük miktardaki lif ile ishal tedavisinde hızlı bir çözüm yolu olabilir. Ancak beyaz pirincin aksine çok fazla lif barındıran esmer pirinç, ishal hastalığında tam tersi bir etki yaratacağı için bu rahatsızlığın yaşandığı zamanlarda tüketiminden kaçınmak gerekir.

Beyaz Pirincin Olumlu Etkisi;
İshali kesebilmek için pirinç ve pirinç suyu tüketmek isteyenler, yarım kâse kadar beyaz pirinci bir kaba aldıktan sonra üzerine sıcak su dökebilir ve 45 dakika bu şekilde beklettikten sonra süzerek suyunu içebilirler. Dileyen kişiler, pirincin suyu yanında sıcak su ile şişmiş olan tanelerini de yiyerek bu tedavi yönteminden alabilecekleri etkiyi arttırabilirler. İshale iyi gelen yiyecekler arasında sık sık tüketilen pirinç suyu bünyesinde barındırdığı nişasta ile bağırsak hareketlerini düzenlerken, besin değerleri sayesinde de vücudun ishal sırasında kaybettiği suyu yerine koyabilmesine imkân verir

Meyvelerin Gücü ile İshal Tedavisi

İshale iyi gelen yiyecekler içerisinde özellikle meyve severler tarafından çoğu zaman tüketilen muz, hızlı bir ishal kesici olarak da bilinir. Hafif tadı sayesinde sindirim sistemini ve mideyi hiç zorlamadan ishal tedavisi için kullanılabilen bu meyve, adeta bir potasyum madeni olmasıyla da ishal hastalığında vücutta azalan potasyumu yeniden olması gereken değerlere getirebilir. Muz sayesinde vücudun kaybettiği birçok mineral rahatlıkla yeniden alınabilir ve böylelikle kişilerin herhangi bir şekilde sağlık problemi yaşamalarının önüne geçilir.

Muz dışında ishale iyi gelen yiyecekler arasında elma püresi de yine sevilen besin türlerindendir. Elma püresi bağırsakların çalışma şeklini standart düzene sokar ve bu özelliği nedeniyle ishal hastalığında etkili bir tedavi tekniği olarak tercih edilir. Elma püresinin en önemli ayrıcalığı; içerisindeki besin değerleri ile doğrudan bağırsaklara nüfuz etmesi ve çoğu zaman yalnızca 1 gün gibi kısa bir süre içerisinde ishali kesmesidir. İshali durdurmak amacıyla uygulanabilecek bu tedavi tekniğinde dikkat edilmesi gereken tek şey; elmanın kabuklarını soyduktan sonra püre haline getirmektir. Çünkü elma kabukları sindirim sistemi zaten hassas olan kişilerde bağırsakları daha da hassaslaştırarak farklı problemlerin ortaya çıkmasına neden olabilir.

Muz ve elma püresi dışında böğürtlen de temin edilebilmesi halinde doğrudan meyve olarak ya da doğal sıkma meyve suyu şeklinde tercih edilebilir. Meyve suyu halinde tüketimi esnasında içerisine bir iki çay kaşığı yenibahar atarak her saat başı içmek, ishal tedavisi konusunda böğürtlenden alınabilecek faydayı maksimuma çıkarabilir.

Limon Suyu, Elma Sirkesi ve Kahve Mucizesi

İshale iyi gelen yiyeceklerde meyvelerin gücü dışında bazı farklı besin türlerinden de yararlanmak mümkündür. Her gün 2 ya da 3 defa 1 yemek kaşığı limon suyu tüketimi, ishal tedavisi için etkili bir yöntem olabilir. Bakterilere karşı mücadele edebilme özelliği ile elma sirkesi ise bağırsakları temizler ve ishale neden olan virüsleri ortadan kaldırarak ishal probleminde net bir çözüm sağlar.

İshal hastalığında kahve tüketimi de oldukça faydalıdır. 1 yemek kaşığı kuru kahvenin içine birkaç damla taze sıkılmış limon suyu döküp içmek, sadece birkaç saat içerisinde ishal problemini tamamen ortadan kaldırabilir.

Yorum yapın