Hibiskus Çayı Faydaları

Türkiye’nin en önemli beslenme ve diyet uzmanlarından birisi olan Prof. Dr. İbrahim Adnan Saraçoğlu’nun çıktığı bir TV programında tavsiye etmesi ile bir anda ülke gündemine oturan şifalı bitkilerden birisi olan Hibiskus, çay şeklinde tüketildiğinde vücut için birçok yararı da beraberinde getirir. Halk arasında ekşi çay olarak da bilinen Hibiskus çayı, doğru oranlarda ve düzenli olarak tüketilmesi halinde gerçekten de olumlu etkilerini gösterebilir. Buna göre Hibiskus çayı faydalarını öğrenmek isteyen kişilere bu bitkinin vatanı ve genel özellikleri ile ilgili biraz daha detay verildikten sonra en önemli yararlarından söz edilebilir.

Hibiskus Genel Özellikleri

Jamaica Gülü olarak bilinen ve orijinal adı Agua de Jamacia olan Hibiskus, Meksika’da, Jamaika’da, Orta Amerika’da, Karayip Adaları’nda ve Güney Amerika’da bol bol yetiştirilen şifalı bitkilerden birisidir. Ana vatanı olan Jamaika’da sık sık zencefil ile birlikte karıştırılan ve bu şekilde içilen Hibiskus, hem sıcak hem de soğuk içecek olarak tüketilebilir.

Ekşi çay, kafeinsiz içeriği ve  yoğun miktarda C vitamini içermesi ile bağışıklık sistemini ciddi anlamda güçlendirir ve hastalıklara karşı direnç sağlaması ile tüm dünya üzerinde pek çok kişi tarafından tercih edilir. Amerika Birleşik Devletleri’nin eyaletlerinden birisi olan Kaliforniya’da en değerli çaylardan birisi olarak gösterilen Hibiskus Çayı, Kuzey ve Güney Amerika ülkelerinin dışında Kuzey Afrika’da da yoğun olarak tüketilir. Tüm bunların dışında Hibiskus çayı faydaları ile ilgili daha detaylı bilgi edinmek isteyenlere ise bu çayın en önemli yararlarından örnekler verilebilir.

Hibiskus Çayı Faydaları Nelerdir?

 • Tansiyonu Düşürür
 • Hibiskus çayı tansiyonu düşürme konusunda iyi bir destekçi olabilir. Yüksek tansiyon problemlerinden şikâyet eden ve bu nedenle sık sık halsiz düşen kişilere Hibiskus çayı tüketimi tavsiye edilir.
 • Yüksek Kan Basıncını Düşürür
 • Hibiskus çayı yükselen kan basıncını normal seviyelere indirerek vücuttaki kan akışını düzenler ve bu sayede kişilerin metabolizmalarının da daha sağlıklı bir şekilde çalışmasına imkân verir.
 • Bağışıklığı Güçlendirir
 • Hibiskus çayı bağışıklık sistemi üzerinde koruyucu etki gösterir. Böylece kişiler özellikle soğuk kış aylarında pek çok hastalığa karşı çok daha dirençli hale gelir.
 • Kolesterolü Düşürür
 • Hibiskus çayı kolesterol düşürücü özellikleri ile bilinir. Yüksek kolesterol problemleri yaşayan ve ilaç tedavisi gören kişilere destekleyici bir terapi yöntemi olarak Hibiskus çayı önerilebilir.
 • Antioksidan Etki Gösterir
 • Hibiskus çayı vücudu baştan aşağı temizleyerek antioksidan etki gösterir. Bu sayede kişiler yenilendiklerini hissederek çok daha sağlıklı bir metabolizma ile sorunsuz bir yaşam sürebilir.
 • Mide Kanserine Karşı Koruyucudur
 • Hibiskus çayı mide kanserine karşı tüketilebilecek olan ideal içecekler listesinin en üst sıralarında yer alır. Hibiskus çayı faydaları arasında yer alan mide kanserine karşı koruma özelliği bu çayı günümüzde oldukça değerli hale getirir.
 • Şişliği Giderir
 • Hibiskus çayı özellikle yemek sonrasında meydana gelen mide şişliklerini indirmede etkilidir. Bundan ötürü hazımsızlık problemleri yaşayan kişilere her yemek sonrasında bir fincan Hibiskus çayı içmeleri önerilebilir.
 • Sindirim Sistemini Düzenler
 • Hibiskus çayı sindirim sistemini düzenler ve bağırsakların çok daha verimli bir şekilde çalışmasına olanak verir. Bağırsakların düzgün çalışması ise özellikle kabızlık gibi problemlere karşı oldukça etkilidir.
 • Kalp Hastalıklarını Önler
 • Hibiskus çayı kalp ile ilgili meydana gelebilecek pek çok rahatsızlığı önler. Kalp ve damar hastalıklarından korunmak isteyen kişilere önerilebilecek olan bu çay ile kanserli hücrelere karşı da koruma sağlanabilir.
 • Karaciğeri Temizler
 • Hibiskus çayı karaciğeri temizleme görevi üstlenir. Bu çayın yoğun olarak çalışan ve sık sık çeşitli problemler ile karşılaşan karaciğeri tamamen doğal bir şekilde temizlemesi ise belki de Hibiskus çayı faydaları arasında en önemlilerinden birisine örnek olarak verilebilir.
 • Kilo Verdirir
 • Hibiskus çayı kilo verdirici etkisi ile zayıflama dönemindeki kişilere destek amacıyla kullanılabilir. Sabahları aç karnına içilebilecek olan bu çay metabolizmayı hızlandırması sayesinde fazla kilolarından kurtulmak isteyenlere yardımcı olabilir.
 • İdrar Söktürücüdür
 • Hibiskus çayı boşaltım sistemini düzene sokarak idrar yollarında meydana gelen enfeksiyonları giderir. Böylece özellikle idrarını yapmada zorluk çeken kişilerde önemli ölçüde rahatlama sağlanabilir.
 • Regl Sancılarını Giderir
 • Hibiskus çayı pek çok kadın için adeta büyük bir kâbus haline gelen adet sancılarını giderme konusunda en etkili ve en doğal silahlardan birisidir. Aylık olarak yaşanan regl ağrılarını en aza indirmek ve daha rahat bir adet dönemi geçirmek isteyenler Hibiskus çayı faydalarını değerlendirebilirler.
 • Antidepresan Yerine Kullanılabilir
 • Hibiskus çayı, psikolojik anlamda kendisini iyi hissetmeyen ancak herhangi bir antidepresan kullanmak istemeyen kişilere doğal bir tedavi yöntemi olarak önerilebilir. İçeriğindeki flavonoidler sayesinde beyin hücrelerini gevşeten Hibiskus çayı, bu sayede sinirlilik, stres ve benzeri olumsuz ruh hali durumlarına karşı mücadele edebilir.
 • Susuzluğu Giderir
 • Hibiskus çayı vücudun terleme yolu ya da boşaltım sistemi aracılığı ile dışarı attığı suyun geri kazanılmasını sağlar. Sıvı eksikliğini gideren bu çay aynı zamanda içerdiği vitamin ve mineraller ile çok daha sağlıklı bir metabolizmaya sahip olunabilmesini mümkün kılar.

Hibiskus Çayı Nasıl Hazırlanır?

Hibiskus çayı sadece kurutulmuş Hibiskus bitkisinden hazırlanabileceği gibi içerisine tat vermesi amacıyla zencefil, tarçın veya limon katılarak da tüketilebilir. Hibiskus çayı hazırlayabilmek için tek yapılması gereken ise bir bardak ölçüsünde sıcak su içerisine kurutulmuş Hibiskus yapraklarını dökmek ve yaklaşık 10 dakika kadar demlenmeye bırakmaktır.

Demlenme aşamasının tamamlanmasının ardından fazla bekletilmeden tüketilmesi gereken Hibiskus çayı sabahları aç karnına içilebileceği gibi kullanım amacına göre yemeklerden önce ya da sonra birer bardak olacak şekilde de tüketilebilir.

Hibiskus çayı faydalarından yararlanabilmek için hazırlanacak olan çay karışımının normal ölçüleri 1 çay fincanı için 1-2 çay kaşığı kadar kuru Hibiskus iken daha yoğun bir tat arzu edenlerin bu ölçüleri arttırabilecekleri ve 3-4 çay kaşığına kadar çıkabilecekleri de söylenebilir.

20 dakikadan daha uzun bir süre boyunca Hibiskus çayının demlenmeye bırakılması tadını acılaştıracağından ötürü tavsiye edilmemektedir. Balla da tatlandırılabilecek olan bu çayın kullanım ömrünün ise bir kez hazırlandıktan sonra soğuk yerde muhafaza edilmesi halinde 3 gün olduğu da ek olarak belirtilebilir.

Hibiskus Çayının Yan Etkileri Nelerdir?

Hibiskus çayı ile ilgili bu zamana kadar yapılan tüm araştırmalar bu çayın tamamen doğal yollar ile toplanarak satışa sunulduğunu ve bu nedenle herhangi bir yan etkisi bulunmadığını göstermektedir. Ancak yine de Hibiskus çayının da bazı önemli durumlarda kullanılmaması gerektiği söylenebilir. Buna göre hamile bayanların hamilelik dönemleri boyunca Hibiskus çayı tüketiminden sakınmaları tavsiye edilir. Hibiskus çayı faydalarını görmek isteyen ancak emziren annelerin de yine aynı şekilde doktorlarına danışmadan söz konusu çayı tüketmeye başlamamaları önerilir.

Tüm bunların yanı sıra Hibiskus çayının içerisinde yer alan bazı maddeler kolesterol ya da tansiyon ilaçları ile olumsuz anlamda etkileşime geçebilir ve bu tür ilaçları tüketen kişilerde birtakım yan etkilere neden olabilir. Bu nedenle kolesterol ya da tansiyon ilacı kullanan kişilerin Hibiskus çayını tüketmeye başlamadan önce mutlaka uzman bir doktor ile görüşmeleri gerektiği söylenebilir. Son olarak Hibiskus çayı faydalarını görebilmek amacıyla bu çayı tüketmeye başlayan ancak vücudunun farklı bölgelerinde kaşıntılı ve kırmızı renkli alerjik reaksiyonlarla karşılaşan kişilerin ise derhal çay tüketimini bırakmaları ve yine bir doktor kontrolüne gitmeleri ayrıca tavsiye edilir.

Yorum yapın