Hibiskus Çayı Nasıl Demlenir?

Hibiskus Çayı Nasıl Demlenir?

Son zamanlarda adeta bir moda haline gelen ve pek çok ünlü beslenme uzmanının önerdiği doğal içeceklerden birisi olan Hibiskus çayı, insan sağlığı için önemli birçok faydası ile bilinir. Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun da hastalarına sık sık önerdiği bu bitki çayı, doğru şekillerde tüketilmesi halinde gerçekten de kalp hastalıklarından başlayarak zayıflamaya kadar farklı pek çok konuda çeşitli rahatsızlıkların giderilmesine yardımcı olabilir.Tüm bu bilgiler ışığında ilk olarak Hibiskus çayının faydalarından kısaca bahsedildikten sonra Hibiskus çayı nasıl demlenir diye merak edenlere de detaylı bilgilendirme yapılabilir.

Hibiskus Çayının Faydaları Nelerdir?

 • Hibiskus çayı, tansiyon düşürmede etkilidir.
 • Hibiskus çayı, tip 2 diyabet probleminde kan basıncını düşürebilir.
 • Hibiskus çayı, bağışıklık sistemini hastalıklara karşı güçlendirir.
 • Hibiskus çayı, antioksidan özellikleri ile sevilir.
 • Hibiskus çayı, kolesterol düşürücü etki gösterir.
 • Hibiskus çayı, mide kanserine karşı destekleyici bir tedavi yöntemidir.
 • Hibiskus çayı, vücutta yemek sonrası meydana gelen şişlikleri indirir.
 • Hibiskus çayı, sindirim sistemini fazlasıyla çalıştırır ve hazımsızlık sorunlarını giderir.
 • Hibiskus çayı, kalp hastalıklarına karşı koruyucudur.
 • Hibiskus çayı, karaciğer sorunlarını giderir.
 • Hibiskus çayı, diyet döneminde kilo verilmesine yardımcı olabilir.
 • Hibiskus çayı, idrar söktürücü olarak kullanılabilir.
 • Hibiskus çayı, kanserli hücrelerin oluşumunu önler.
 • Hibiskus çayı, soğuk algınlığı ve gribe karşı etkili bir tedavi seçeneğidir.
 • Hibiskus çayı, sinir sistemini sakinleştirir ve rahatlama sağlar.
 • Hibiskus çayı, vücutta meydana gelen sıvı eksikliğini giderir.
 • Hibiskus çayı, kabızlık problemlerini hızlı bir şekilde çözer.

Hibiskus Çayı Nasıl Demlenip Hazırlanır?

Hibiskus çayı faydalarından bahsedildikten sonra merak edenler için Hibiskus çayını nasıl doğru şekilde demleyebilecekleri ile ilgili bilgiler de verilebilir. Buna göre Hibiskus çayının kurutulmuş Hibiskus yapraklarının 1-2 çay kaşığı ölçüsünde alınarak sıcak bir bardak su içerisine atılması ve 10 dakika bekletilmesi sonucunda rahatlıkla tüketilebileceği söylenebilir.

Çayın demlenme süresinin 20 dakikadan uzun tutulması tadını acılaştırdığı için içimini zorlaştırabilmektedir. Bu nedenle Hibiskus çayı nasıl demlenir diyen ve Hibiskus çayı hazırlamak isteyen kişilere demleme süresini 15 dakikadan fazla tutmamaları önerilir. Bunun yanı sıra hafif acımsı tadı yüzünden bu çayı içemeyen kişilere karışımı limon, bal ya da tarçın ile tatlandırabilecekleri de ek olarak söylenebilir. Ayrıca dünyanın pek çok ülkesinde bu çayın zencefil ile karıştırılarak tüketildiği de bilinmektedir.

Hibiskus Çayının Yan Etkileri

Hibiskus çayı, hazırlaması oldukça basit olan ve her yerden kolaylıkla temin edilebilecek Hibiskus bitkisi ile hazırlanmaktadır. Ancak yine de diğer pek çok bitkide olduğu gibi Hibiskus çayı tüketirken de dikkat edilmesi gereken bazı yan etkiler vardır.

Öncelikle hamilelerin ve emziren bayanların çayın içerisindeki bazı maddelerin kanlarına karışabileceğinden ötürü bu çayın tüketiminden uzak durmaları tavsiye edilir. Emzirme döneminde buçayı ısrarla tüketmek isteyen bayanların ise mutlaka uzman bir doktora danışmaları gerektiği söylenebilir.

Tüm bunların yanı sıra yine Hibiskus çayının içerdiği bazı maddeler sebebi ile tansiyon ve kolesterol problemlerinde artışa neden olabileceği de ek olarak belirtilebilir. Bu nedenle bu tür sorunlarla mücadele eden ve tansiyon ilacı ya da kolesterole karşı ilaç kullanan kişilere Hibiskus çayı tüketimi tavsiye edilmemektedir.

Hibiskus çayı nasıl demlenir sorusunu yanıtladıktan ve bu çayın olası yan etkilerinden bahsettikten sonra son olarak Hibiskus çayının kullanan bazı kişilerde kırmızı renkli alerjik döküntülere neden olabileceği de söylenebilir. Bu problemin görülmesi durumunda çay tüketimine ara verilmesi gereklidir. Ancak çay tüketiminin durdurulmasına rağmen halen devam eden alerji problemlerinde ise vakit kaybedilmeden bir doktora gidilmesi oldukça önemlidir. Hibiskus çayının çok fazla tüketilmesi ayrıca kişilerde halüsinasyon görme gibi problemlere de yol açabilir. Bu nedenle hayal görmeye başlayan kişilerin çay tüketimini durdurmaları önerilir.

Yorum yapın