Hamilelikte Hurmanın Faydaları

Hamilelikte Hurmanın Faydaları Nelerdir?

Hurma, genel olarak Ramazan Bayramında tüketilen en önemli besinlerden bir tanesidir. Hurma tüketimi özellikle hamile bayanlarda çocuğun gelişimini olumlu etkiler. Hamilelikte hurmanın sağladığı faydaları öğrendiğinizde gebelik döneminiz boyunca hep hurma yemek isteyeceksiniz.

 

Hamilelikte Hurmanın Vücuda Faydaları

 • Hurma Vücudunuzdaki Şeker Oranını Dengeliyor: Hurma hamilelik sürecinde düşen şekerinizi dengelemeye yardımcı olmaktadır. Doğumdan sonra yaşanan kan kaybından dolayı bu problemle karşılaşacağınızdan hurmayı her gün tüketmelisiniz.
 • Hamilelikte Ortaya Çıkan Potasyum Eksikliğini Hurmayla Giderin: Hamilelik sürecinde bayanların vücudunda bulantı ve fiziksel tepkimelerden dolayı potasyum açığı ortaya çıkmaktadır. Hurmanın içeriğinde bol miktarda bulunan potasyum bu açığı kapatmaktadır. Bu dönemde su dengenizi de günde dört hurma yiyerek giderebilirsiniz.
 • B6 Vitaminini ve Magnezyumu Hurmada Bulabilirsiniz: Kadınlar hamilelik sürecinde daha gergin ve daha hassas olabilmektedir. Bu süreçte hurma yenmesi B6 vitaminin vücuda alınmasına yardımcı olmaktadır. Bu vitamin sinirleri güçlendirerek aşırı hassasiyeti gidermektedir. Aynı zamanda magnezyum eksikliği de hurmada bulunan yüksek orandaki magnezyumla giderilebilmektedir.
 • Doğumunuzu Kolaylaştırmak İçin Hurma Tüketin: Hurmanın içeriğinde yer alan oksitosinin doğumu kolaylaştırdığı ileri sürülmektedir. Doğumdan sonra kaybettiğiniz gücünüzü ve direncinizi kazanmak için mutlaka hurma yemelisiniz.
 • Hurma Bebek Gelişimini Destekliyor: Demir hurma içerisinde de yer almaktadır ve hamile bayanların hurma tüketmesi bebek gelişimini pozitif yönde desteklemektedir. Hurmada var olan demir kan içerisinde bulunan alyuvarların dengede kalmasına yardımcı olmaktadır.
 • Folik Asit İhtiyacını Hurmayla Giderin:  Hamile kalan bayanların en çok ihtiyacı olan şey folik asittir. Anne de meydana gelen folik asit eksikliği bebeği de etkileyebilir. Bu durumda kansızlık gibi sorunlarla karşı karşıya kalınmaktadır. Bu önemli problemi atlatabilmek için hurma tüketimine özen göstermelisiniz. Hamilelikte hurmanın faydaları denilince akla ilk olarak kan yapıcı özelliği gelmelidir.

 

Hamilelikte Hurmanın Faydaları

 1. Hurma, karaciğerin ihtiyacı olan B1 ve B2 vitaminlerini içeriğinde barındırdığından karaciğeri güçlendirmekte ve sarılık hastalığına yakalanmanıza engel olmaktadır.
 2. Hurma tüketimi, bacaklarınızda ve kollarınızda oluşabilecek varislerin önüne geçmektedir.
 3. Bu dönemde vücudunuzda stresten çıkan yaraların iyileşme hızını hurma arttırmaktadır.
 4. Bu süreçte yıpranan cildinizi antioksidan etkisinden dolayı hurmayla onarabilirsiniz.
 5. Hamilelik döneminde sık yaşanan bulantı ve fiziksel tepkimelerin engeller.
 6. A vitamini barındıran hurma görme yetisini arttırır.
 7. Vücuda zindelik verir.
 8. Hamilelik süresince hurma tükettiğinizde doğumu daha kolay yaparsınız.
 9. Beyne oksijen gitmesini sağlar.

Daha önce detaylıca açıklamış olduğumuz hurmanın faydaları gebelik döneminde de geçerlidir.

“Hamilelikte Hurmanın Faydaları” üzerine 2 yorum

 1. Peygamber meyvesi deyince insanın bi yiyesi geliyor.Tabi hamile kadınların da mutlaka alması şart dünyanın en yararlı meyvelerinden ve hamilelikte de pek çok yararı var.

  Yanıtla

Yorum yapın