Hurmanın Faydaları

Hurmanın Faydaları

Hurma en fazla ramazan ayında tüketilse de düzenli tüketim sonucunda oldukça faydalı bir meyvedir. Hücrelerin ve DNA’ların yenilenmesini sağlayan hurmayı kış aylarında da tüketmek istiyorsanız cennet hurmasını (Trabzon Hurması) tercih edebilirsiniz.

 

Hurmanın faydaları

Hurmanın Faydaları Nelerdir?

 • Kanser Riskini Azaltır: Yüksek oranda lif taşıyan hurma düzenli tüketim sonucunda kansere yakalanma riskinden bünyeyi korumaktadır. Araplarda nadir görülen kanser ve kalp rahatsızlıkları sürekli olarak hurma tüketmelerinden ileri gelmektedir. Hurmada bulunan lifler sayesinde rahim, göğüs ve kolon kanseri riskinden de korunursunuz.
 • Cildi Güzelleştirir: Hurmanın kendisi gibi suyu da bünyeye faydalıdır. Antioksidan içeren hurma suyu ciltte oluşan tahrişleri azaltır, cildin daha sağlıklı olmasına katkıda bulunur ve hücrelerin ayakta kalmasını sağlar.
 • Vücut Temizliğine Yardımcıdır: Yüksek oranda antioksidan içeren hurma kalp ve damarlarda oluşan tıkanıklıkların yaşanmasını önler.  Hurmayı diğer meyvelerden ayıran en önemli özellik durdukça antioksidan özelliğini kaybetmemesi tam tersine artmasıdır. Hurma aynı zamanda yaşlılıkta görülen hastalıklarında önlenmesine yardımcı olur.
 • Sindirime Faydalıdır: Lif açısından oldukça zengin olan hurma müshil görevi görerek sindirime yardımcı olmaktadır. Şeker ve lif içeren besinlerin ortak özelliği olan bu durum kabız olmanızı engelleyerek sizi rahatlatır.
 • Kalbi Koruyor: Zararlı mikrop ve bakterilerden koruyan hurma vücudun temizlenmesini sağlayarak damarların tıkanmasını önlüyor. Damar tıkanıklığının neden olduğu kalp rahatsızlıkları önlenmiş oluyor.
 • Çocuk Gelişimini Destekler: Uzmanların tavsiyelerine göre 4 – 5 aylık çocuklara ezerek hurma vermeye başlanmasıdır. Çünkü hurmada ciddi oranda potasyum bulunur. Antiseptik özelliği sayesinde yaraların hızlı iyileşmesini sağlayan hurma doğum sonrası oluşan halsizliklere de faydalıdır.
 • Hafızayı Güçlendirir: B karoten içeren hurma beyin sağlığını olumlu yönde etkileyerek hafızanın da güçlenmesini sağlar. Uzmanların yaptığı araştırmalar sonucunda hafıza kaybını önleyen B karoten maddesi beyin hücrelerinde oluşan hasarında giderilmesine yardımcı olur. Aynı zamanda yaşlılıkta görülen hafıza sorununa iyi gelir.
 • Damar Sertliği ve Kolesterol: Son zamanlarda en çok görülen damar tıkanıklığı, kolesterol ve damar sertliği rahatsızlıklarıdır. Yukarıda da kalbe faydalarında bahsetmiştik. İçeriğindeki besin ve mineraller sayesinde damarlarda oluşan sorunları önlemektedir.
 • Yüksek Tansiyon ve Diyabete Faydaları: Araştırmalar sonucunda ispatlanan sonuç hurmanın diyabet ve yüksek tansiyon hastalarına iyi gelmesidir. Düzenli tüketim sonucunda etkili olan hurmayı aşırı tüketmekten de kaçınmalısınız.
 • Stresi Azaltır: B6 ve magnezyum içeren hurma kasların ve sinir sisteminin kuvvetlenmesini sağlar. Gün içinde 6 – 7 tane hurma tüketerek sinir sisteminizi kuvvetlendirebilirsiniz. Stres günümüzde anlaşılmıştır ki her hastalığın başıdır. Sinir sisteminizi güçlendirerek hastalıklarla mücadele oranınızı da yükseltmiş olursunuz.
 • Hurma Şekeri Dengeler: Hurmanın içinde bulunan şeker türü tüketildiği anda vücutta kolaylıkla yayılır. Hurma tüketildiği anda kişinin vücudunda ki ısı seviyesi yükselerek enerji ve dinginlik hissi oluşturur. Uzmanların bir kısmı ( az olsa da ) hurmanın kan şekerini yükselttiğini söylüyor. Bu açıdan tüketmeden önce mutlaka doktorunuza danışmanızda fayda var.
 • Kemikleri Kuvvetlendirir: Kalsiyum ve fosfat içeren hurma kemik sağlığını önemli ölçüde güçlendiriyor. Bazı kişilerde vitamin eksikliğinden kaynaklı kemik ağrılarını hafifleten hurma kemiklerin daha sağlıklı olmasını sağlıyor.
 • Anemi Rahatsızlığına İyi Gelir: Demir açısından zengin olan hurma demir eksikliğinden kaynaklı anemi rahatsızlığını önlüyor. Gebelik ve gelişim çağında olan çocuklara özellikle tavsiye edilen hurma alyuvarların gelişimini de destekliyor. Demir eksikliği bulunan kişiler gün içinde 15 – 16 adet hurma tükettiklerinde demir ihtiyaçlarının tamamını karşılamış olurlar.
 • Gözlere Faydası: A vitaminini bolca barındıran hurma göz sağlığını olumlu yönde etkileyerek göz sinirlerini de korumaktadır.
 • Hurma Karaciğeri Korur: Karaciğerin sağlıklı çalışmasını ve güçlenmesini sağlayan hurma B1 ve B2 vitaminleri içerir.

 

Hurmanın Diğer Faydaları

 1. Hurma sindirimi rahatlatarak kabızlığın ve hazımsızlığın önlenmesini sağlar.
 2. Aç karnına hurma tüketildiğinde bağırsaklarda bulunan kurtlar ve parazitler gider.
 3. Kanserden bünyeyi korur.
 4. Gençlik iksiri olarak bilinen hurma yaşlanmayı geciktirir.
 5. Emziren annelerde sütün artmasını sağlar.
 6. Karaciğer yağlanmasına karşı etkilidir.
 7. Günde 2 tane hurma tüketerek göz sağlığınızı koruyabilirsiniz.
 8. Vücudu dengede tutar.

 

Trabzon hurmasının faydaları
Cennet Hurması ( Trabzon Hurması )

Cennet Hurmasının Faydaları ( Trabzon Hurması )

 1. Kış hastalıklarında koruyan cennet hurması bağışıklığın güçlenmesini sağlar.
 2. Ülsere ve gastrit gibi mide rahatsızlıklarına iyi gelir.
 3. Karbonhidrat, potasyum ve protein barındırır.
 4. A, B1, B2, B3 ve C vitaminleri içeren cennet hurması kansızlığı önler.
 5. Cennet hurmasının yaprakları kaynatılıp cilde sürülürse cildi güzelleştirir.
 6. Lif açısından zengindir bu sayede bağırsak rahatsızlıklarına iyi gelir.
 7. Hücreleri destekleyen cennet hurması hücrelerde oluşan hasarları onararak yeni hücre oluşumuna katkıda bulunur.
 8. İştah açıcıdır, iştahsızlık problemi çekenler günde 4-5 tane yiyebilir.
 9. Tansiyonun dengelenmesini sağlar.
 10. Hurma Çekirdeğinin Faydaları
 11. Hurma çekirdeklerini kahveye karıştırarak tüketirseniz gaz oluşumunu azaltırsınız.
 12. Damarlarda oluşan sertliklerin giderilmesinde etkilidir.
 13. Hurma çekirdeğinden üretilerek yapılan sabun mantar rahatsızlıklarına iyi gelir.
 14. Kadın hastalıklarına faydalıdır.
 15. Karaciğerin sağlıklı olmasını sağlayan hurma çekirdeği toksinlerin atılmasını hızlandırır.
 16. Kan dolaşımını düzenler bu sayede kalp hastalıklarından bünyeyi korur.
 17. Balgam atılmasını sağlayarak öksürük şikayetlerini azaltır.
 18. Hurma çekirdeği tüketimi: Hurma çekirdeklerini ezdirerek toz haline getirin. İster yoğurda ekleyin, ister kahvenize isterseniz de bala ekleyip tüketebilirsiniz. 1 çay kaşığı tüketmek yeterlidir.

 

Hurma Pekmezinin Faydaları

 1. Kanser riskinden korur.
 2. Üşüyen kişilere hurma pekmezi tavsiye edilir.
 3. Vücuda ısı sağlayarak hareketlilik sağlar.
 4. Boğaz ağrılarını hafifletir.
 5. Zihnin açık kalmasına yardımcı olur.

Hurma Pekmezinin Faydaları

Hurmanın Zararları

 1. Kilo aldırıcı özelliği vardır.
 2. Aşırı tüketim sonucunda dalağın zarar görmesi söz konusudur.
 3. Çok fazla tüketilen hurma  ve gözlerde ağrıya neden olabilir.
 4. Düzenli olarak günde 2 adet hurma tüketerek faydalarından yararlanabilirsiniz.

Yorum yapın