Goji Berry Günde Ne Kadar Tüketilmeli?

Goji Berry Nedir?

Son dönemin adından en çok söz ettiren meyveleri arasında yer alan, uzun ömür meyvesi olarak da bilinen ve zayıflamak isteyenlerin dillerinden bir türlü düşürmediği Goji Berry, popülerliğini korumaya devam ediyor. Türkiye’de ‘kurt üzümü’ veya mutluluk meyvesi olarak bilinen bu efsanevi kırmızı meyvenin faydaları saymakla bitmiyor.

Goji Berry’nin Faydaları

Uzun ömür meyvesi olarak da bilinen Goji Berry, içeriğinde var olan güçlü antioksidanlar sayesinde vücudunuzun, uğrayabileceği zararlara ve erken yaşlanmaya karşı korunmasını sağlıyor. Yeryüzünde kanser önleyici özelliği ile bilinen germanium maddesini içeren bugüne dek keşfedilmiş birkaç bitki türünden biri olan Goji Berry, kanserle sonuçlanması muhtemel genetik değişimlerin meydana gelme ihtimallerini yok ediyor.

Ana vatanı Tibet olan ve bölgenin yerlileri tarafından yüzlerce yıl boyunca kullanılan bu özel meyveden yapılan ilaç, böbrek ile karaciğer tedavisinde kullanılıyor. Kolesterol ve kan basıncını düşürme amacının yanı sıra kanı temizleme özelliği ile de bir hayli dikkat çeken Goji Berry hakkında yapılan bilimsel çalışmalar, özellikle karaciğer kanserlerinden korunma noktasında bu bitkinin çok etkili olduğunu gösteriyor.

İnsan vücudu için pek çok olumlu etkisi olan büyüme hormonunun, bir diğer adıyla gençlik hormonunun, hipofiz bezinden gerçekleşen salınımını artıran Goji Berry, vücudunuzda bulunan yağ oranını azaltma ve vücudunuzun iyileşme hızını arttırma gibi faydalar da sağlıyor.

Yüksek tansiyonu belirgin biçimde önleyen ve cinsel istek ile gücü düzenleyen bu özel meyve, düzenli uykuyu sağladığı gibi hafızanın güçlenmesinde de etkin rol oynuyor. Vücudunuza daha genç ve diri bir görünüm kazandıran Goji Berry, Alzheimer gibi önemli bir hastalıktan korunmada da önemli bir işlev üstleniyor.

Modern çağı en büyük problemleri arasında yer alan depresyon ve anksiyete başta olmak üzere pek çok psikolojik problemin modern tıptan önce başvurulan çözümü olan Goji, içerisinde barındırdığı mineraller sayesinde yaşam enerjinizi arttırıyor ve depresyonun etkilerini gideriyor.

Vitaminler açısından pek çok meyveden daha zengin olan bu bitki, özellikle C ve A vitaminleri açısından benzersiz bir yere sahip. Hastalıklara karşı bağışıklığı arttırıcı etkisiyle bilinen ve C vitamini açısından portakaldan tam 3 kat daha fazla faydalı olduğu öğrenilen Goji Berry, özellikle bu tür tehlikeli havalarda soğuk algınlıklarına karşı bulunmaz bir maden görevi görüyor. A vitamini açısından da oldukça zengin olduğu bilinen bu meyve, göz sağlığı açısından son derece önemli olan mineral ve vitamin içerdiği için katarakt oluşmasını önlüyor ve yaşlanmadan kaynaklanan görme sorunlarına yakalanma riskini azaltıyor.

Goji Berry Aktarlarda Bulunur mu?

Aktarlarda kolaylıkla bulabileceğiniz ve kilosunu ortalama 60 liradan satın alabileceğiniz Goji Berry’yi uygun koşullar sağlandığında evinizdeki saksıda dahi yetiştirebilirsiniz.
Uzmanlar, meyvenin faydalarında yer alan zayıflama ve genç kalma gibi özeliklerinden dolayı çok fazla kullanılmaması gerektiği konusunda uyarıda bulunuyor.

Goji Berry Nasıl Tüketilmeli?

Diyabet hastaları ile diyabet ilaçları kullanmakta olan kişilerin kullanması durumunda ilaçlarının etkisini azaltacak olan Goji, polen alerjisi olanlarda da hapşırma, burun tıkanıklığı ve hırıltı gibi sağlık problemlerine neden oluyor. Uyku düzenleme özelliği nedeniyle gece kullanımı tavsiye edilmeyen Goji Berry, fazla tüketildiğinde uykusuzluk problemine de yol açabiliyor. Goji Berry daha yararlı nasıl kullanılacağını merak ediyorsanız Goji Üzümü Nasıl Kullanılır yazısını incelemenizi öneririm.

Günlük bir avuç (20-30 gr) ideal tüketim miktarıdır.

Yorum yapın