Ağlamanın Faydaları

Pek çok kişi için oldukça rahatlatıcı bir eylem olarak da bilinen ağlamak, gözlerden süzülen birkaç damla yaş bile olsa bir süre sonra kendinizi çok daha iyi hissetmenize imkan verebilir. Beden sağlığına olduğu kadar ruh sağlığına da iyi gelen ağlama eylemi ile içinizde biriktirdiğiniz duygularınızı dışa vurarak kendinizi daha rahat hissetmeniz mümkün kılınabilir. Depresyon gibi ruhsal birçok hastalığa da iyi gelen ağlamak, bazı kişiler tarafından bir tür zayıflık olarak kabul edilse bile aslında duyguların tamamen doğal bir şekilde dışa durumu olarak tanımlanabilmektedir. Tüm bunların yanı sıra ağlamanın faydalarına baktığımız zamansa özellikle kolay ağlayabilen insanların bu eylem ile neler kazandıkları açık bir şekilde görülebilir. Bu nedenle siz de zaman zaman kendinizi ağlamaktan alıkoyamıyor ve ağlamanın faydalarını merak ediyorsanız yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Ağlamanın Faydaları Nelerdir?

 • Aşırı stres gibi bir ruh hali içerisindeyseniz ağlayarak stresten uzaklaşabilirsiniz.
 • Sık sık ağlayan kişilerin tıbbi birçok hastalıktan da korunduğu bilinmektedir. Siz de içinizdeki duyguları ağlayarak dışa vurabilir ve böylece kendinize dert edinmekten kurtulabilirsiniz.
 • Ağlayan kişilerde kalbe giden damarların rahatlaması sağlanır. Bu da doğrudan kalp krizi ve diğer kalp hastalıkları riskini en aza indirir.
 • Ağladığınız zaman geceleri daha rahat uyuyabilir ve gevşediğinizi hissedebilirsiniz.
 • Ağlayarak burun deliklerinize yerleşen mikropları hızlı bir şekilde temizleyebilirsiniz. Solunum yollarını tıkayan pek çok rahatsızlıkta da ağlayarak solunum yollarını geri açabilir ve böylece daha rahat nefes alabilirsiniz.
 • Ağlamak, göze kaçan mikropların tamamen doğal bir şekilde temizlenmesine olanak verebilir.
 • Gözüne herhangi bir madde kaçan kişiler, ağlama eylemini gerçekleştirerek gözlerini temizleyebilir ve kaçan maddeyi kolaylıkla gözlerinden uzaklaştırabilir.
 • Üzüldüğünde yüksek tansiyon sorunu yaşayan kişilerin ağlamaları halinde tansiyonlarının normale döndüğü görülebilir. Bu da ağlamanın faydaları arasında en önemli olanlarından bir tanesidir.
 • Ağlayan kişilerin daha az yemek yedikleri bilinir. Siz de ağlayarak iştahınızı kapatabilir ve böylece sıkıntıya düştüğünüzde kendinizi yemeğe verme probleminden kurtulabilirsiniz.
 • Ağlayarak vücudunuzdaki toksinlerin büyük bir kısmını temizleyebilir ve böylece uzun vadede kansere dahi neden olabilecek bu toksinleri tamamen doğal yollarla vücudunuzdan uzaklaştırabilirsiniz.
 • Ağlamak, gözlerde meydana gelen kuruluk problemlerinin önüne geçebilir.
 • Ağlayarak çevrenizle olan sosyal ilişkilerinizi güçlendirebilirsiniz. Zira ağladığınız zaman size destek olmak amacıyla pek çok kişi yanınızda olabilir ve bu da insanlarla olan bağlarınızı kuvvetlendirmenize olanak verebilir.
 • Ağlamaktan sakınmak, kişilerin biriken sorunlarının ve içlerine attıkları duyguların ilerleyen evrelerde çok daha şiddetli bir şekilde patlamasına ve bu nedenle kişilerin psikolojik sorunlar yaşamalarına sebebiyet vermektedir. Bundan dolayı oldukça önemli bir eylem olan ağlamak, yüzleşmekten kaçınılan duygu ve sorunların açık bir şekilde ortaya dökülerek gelecekte daha büyük sorunlar haline gelmelerine engel olur.

Ağlamanın Zararları Nelerdir?

Ağlamanın faydaları olduğu kadar bazı zararlarının bulunduğundan da söz etmek gerekir. Zira aşırı şekilde ağlamak, gözlerde kızarıklık ya da şişme gibi birçok soruna sebebiyet verebilir. Ancak bu etki geçici bir yan etkidir ve ağlama kesildikten bir müddet sonra kendiliğinden düzelecektir. Yine de bu süreci hızlandırmak istemeniz halinde ılık çay poşetleri ile gözlerinize kompres yapabilir ve 30 dakika kadar uzanarak da gözlerinizde tamamen iyileşme sağlayabilirsiniz.

Ağlamanın faydalarından ve zararlarından bahsettikten sonra son olarak bu eylemin tamamen doğal ve insani bir durum olduğunu hiçbir zaman unutmamanızı ve kim ne derse desin kendinizi sıkıntılı ya da üzüntülü hissettiğiniz zamanlarda ağlamaktan utanmamanızı önerebiliriz. Bu sayede içinizde biriken tüm kötü hisleri dışarı atabilir ve kendinizi yenilenmiş hissedebilirsiniz. İnsanın doğduğu anda dahi bildiği ilk eylem olan ağlama eylemi ile siz de kendi kendinize tamamen doğal bir terapi yapabilir ve sorunlarınızı çözemeseniz dahi biraz olsun rahatlama sağlayabilirsiniz. Bu nedenle ister sevinçten ister üzüntüden, yani sebebi her ne olursa olsun içinizden gerçekten ağlamak geliyorsa kendinize engel olmamalı ve o an hissettiğiniz tüm duyguları olduğu gibi akışına bırakmalısınız.

Uyarı: Son yıllarda gerçekleştirilen bazı araştırmalar, pek çok astım hastasının uzun süreli ağlama nöbetlerine yakalanmaları halinde nefes tıkanıklığı gibi tehlikeli sonuçlarla karşılaştıklarını göstermektedir. Bu nedenle astım hastalığından muzdarip olanların ya da farklı sebeplerle nefes alma problemleri yaşayanların uzun sürecek şekilde ağlamaması gerektiği söylenebilir.

Yorum yapın