Fasulyenin Faydaları

Fasulye kalp hastalıkları riskini azaltır, kolon kanseri riskini azaltır ve aynı zamanda diyabeti düzenler. Taze fasulye bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücudumuzdaki özgür radikallerden kurtulmamıza yardımcı olur.

Aynı zamanda yararlı besinlerle dolu olan bu küçük paketcikler gözleriniz ve kemikleriniz için oldukça faydalı olmakla kalmaz, aynı zamanda sindirim sisteminizi de düzenler ve daha sorunsuz işlemesine yardımcı olur. Bu düşük kalorili yiyecek çok kalori almadan bol bol vitamin ve mineral almak için gerçekten harika!

Kardiyovasküler Hastalıklar: Fasulyenin içerisindeki yüksek miktarda flavonoidler sayesinde kalp rahatsızlıklarının riskini ciddi anlamda azaltır. Flavonoidler genellikle sebze ve meyvelerin içerisinde bulunan polifenolik antioksidanlardır. Taze fasulyenin içerisinde yüksek miktarda bu flavonoidlerden bulunur ve bu antioksidanların da ödem karşıtı özellikleri mevcuttur.

Diyabet: Yapılan araştırmalarda taze fasulyenin birçok diyabet hastasında diyabet semptomlarını kontrol altına aldığı görünmüş. Diyabet sürekli olarak kan şekerinin kontrol altında olmasını gerektiren bir rahatsızlık, çünkü vücut fonksiyonlarının aksamadan ve düzgün bir şekilde işlemesi gerekiyor. Doğal açıdan diyabete faydalı olan çok fazla yiyecek mevcut değil, fakat taze fasulye ve benzeri sebzelerin diyabetin erken evrelerinde kontrol altına alınmasına yardımcı olması gerçekten birçok insan için harika bir haber.

Bağışıklık Sistemi:  Taze fasulyenin içerisinde bağışıklık sistemini güçlendiren birçok antioksidanın bulunduğu bilinen bir gerçek, fakat yapılan yeni araştırmalar da bu mucizelerin antioksidanların daha bilmediğimiz birçok özelliğinden kaynaklandığını gösterir yönde. Antioksidanlar vücudumuzdaki özgür radikalleri bulup, bu özgür radikaller sağlıklı hücrelere ve dokulara zarar vermeden onları sistemimizden dışarı atmaya yarayan oldukça yararlı bileşenler.

Göz Sağlığı: Taze fasulyenin içerisinde bulunan karotenoidlerden bazıları da yine maküler dejenerasyonu engelliyor ve göz fonksiyonlarının daha iyi yerine getirilmesini sağlıyor. Lutein ve zeaxanthin göz için oldukça faydalı olan ve görme sisteminin stresini ortadan kaldıran oldukça fayda yapılar. Taze fasulyeyi diyetinize ekleyerek bu yapıların gözlerinize sağlayacağı faydalardan yararlanabilir, daha birçok yararlı karotenoidin vücudunuzda yüksek seviyelerde bulunmalarına yardımcı olabilirsiniz.

Kemik Sağlığı: Taze fasulyenin içerisinde kemik erimesini ve kemiklerin güçsüzleşmesini engelleyen oldukça önemli besinler mevcut, bunlardan biri de kalsiyum. Aynı zamanda taze fasulyenin içerisinde A vitamini, K vitamini ve silikon da bulunuyor. Bu besinlerin eksikliği ise kemiklerin güçsüzleşmesine ve fonksiyonelliğini yitirmesine sebep oluyor. Silikon sık sık duyduğumuz minerallerden biridir fakat çok fazla yiyeceğin içerisinde bulunmaz. Fakat taze fasulyenin içerisinde harika miktarda silikon bulunmaktadır, bu da kemik yenilenmesini ve kemik sağlığını tabii ki olumlu yönde etkilemektedir.

Gastrointestinal Rahatsızlıklar: Taze fasulyenin içerisinde bol miktarda fiber bulunmaktadır ki fiberler de vücudumuz için oldukça yararlı içeriklerdir. Düzenli olarak yeterli lifli yiyecekler tüketerek birçok bağırsak ve mide probleminin önüne geçebilir, hemoroid, reflü gibi rahatsızlıklardan kısa sürede kurtulabilirsiniz. Bu rahatsızlıkların seviyesi yalnızca rahatsızlıktan ölümcül hale kadar gidebilir, bu yüzden de bu rahatsızlıkların önlenmesi için günlük olarak yeterli miktarda fiberli yiyecekler tüketilmesi gerekmektedir.

Yorum yapın