Ayı Yağı Faydaları

Geçmişi çok uzun yıllar öncesine dayanan bazı yazılı kaynaklarda da geçen ayı yağı faydalarına daha yakından bakıldığı zaman özellikle Osmanlı dönemlerinde halkın birçok hastalığın tedavisi için bu yağdan faydalandıkları görülmektedir. Vahşi doğada hayatını sürdüren ayıların dokularından çıkarılan katı bir yağ olarak da bilinen ayı yağı, özellikle kırık ve burkulmalar konusunda fazlasıyla etkilidir. Bunun yanı sıra günümüzde her geçen gün artan bilimsel gelişmelerin akabinde ayı yağı faydalarının yalnızca kemik ve kas dokularına bağlı rahatsızlıklarda değil farklı pek çok hastalık türünde de tedavi edici olarak etkilerini gösterebileceği ispat edilmiştir. Bu bağlamda ayı yağının tüm faydalarını öğrenmeyi arzu eden kişilere yazımızın devamını okumaları tavsiye edilir.

Ayı Yağı Faydaları Nelerdir?

 • Ayı yağı özellikle kol ve bacaklardaki kırık çıkıkların çok daha hızlı bir şekilde iyileşmesine olanak verir.
 • Bronşit tedavisi için ayı yağı faydaları değerlendirilebilir.
 • Boyun iltihaplanmasında ayı yağı destekleyici bir doğal tedavi seçeneğidir.
 • Gut hastalığına karşı önlem olarak ayı yağından yararlanılabilir.
 • Ayı yağı ile vücudun çeşitli bölgelerindeki ağrı hissi en aza indirilebilir.
 • Sedef hastalığından muzdarip olan kişilerde ayı yağı faydalarını görebilmek mümkün olmaktadır.
 • Ayı yağı, vücudu rahatlatıcı etki gösterir ve kişilerin stres gibi psikolojik sıkıntılardan uzaklaşmalarına yardımcı olabilir.
 • Saç dökülmesine karşı en etkili tedavi seçeneklerinden birisi de ayı yağıdır.
 • Mafsal ağrılarına karşı ve siyatik romatizma probleminde ayı yağının tedavi edici etkilerinden faydalanmak mümkündür.
 • Sırt ağrılarında ayı yağı ile yapılacak olan düzenli masaj uygulamaları ağrıların hızlı bir şekilde giderilmesine olanak verir.
 • Saç çıkartıcı olarak da kullanılabilecek ayı yağı, kelliğe neden olan büzüşmüş saç köklerini yeniden genişletir ve söz konusu bölgelerde saç çıkışını teşvik eder.

Ayı Yağı ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Ayı yağı androgenetik etkiye sahip bir yağ türü olması neticesinde özellikle saç konusunda olumlu etkileri ile ünlü yağ çeşitlerinden birisidir. Ancak ayı yağı faydalarını saç üzerine görmek isteyenlerin en az 4 ay süre ile düzenli olarak bu yağı kullanmaları gerektiği söylenebilmektedir. Kesin tedavi sonuçlarına ise ayı yağının aralıksız şekilde uygulanmasının ardından yaklaşık bir yıl sonrasında ulaşılabileceği de ek olarak belirtilebilir.

Ayı yağı faydalarını görmek isteyenlere bu yağın farklı kullanım amaçlarına göre farklı şekillerde kullanılabileceğinden söz edilebilir. Saç dökülmesine karşı ayı yağı kullanmak isteyen kişiler, problemli bölgede yer alan saç derisine günde 2 kere beşer damla olacak şekilde ayı yağı uygulama olanağına sahipken, iç hastalıklarına karşı ayı yağı kullanmak isteyenlere ise her sabah tok karnına 2-3 damla ayı yağını bol su ile birlikte içebilecekleri söylenebilir.

Ağrılı bölgelerde ayı yağının gevşetici etkilerini görmek isteyenlere sorunlu alan üzerine ayı yağını sürmeleri ve temiz bir bandaj yardımı ile bölgeyi sararak sıcak tutmaları tavsiye edilebilir. Bu uygulamanın doğru şekilde ve düzenli olarak yapılması ağrıyı kısa sürede giderebilmekte ve kişilerin çok daha hızlı bir şekilde iyileşebilmelerine olanak vermektedir. Tedavi esnasında bölgenin sık sık temizlenmesi de herhangi bir bakteri kapılmaması adına oldukça önemlidir.

Sedef hastalığında ayı yağı faydalarını görmek isteyenlere bu yağı hafif bir masaj eşliğinde cilt yüzeyine sürebilecekleri ve birkaç hafta içerisinde dahi ayı yağının söz konusu hastalık üzerindeki olumlu etkilerini fark edebilecekleri söylenebilir.

Son olarak ayı yağı faydaları konusunda bugüne kadar gerçekleştirilen araştırmaların yalnızca yetişkinleri kapsadığı ek olarak belirtilebilir ve bu nedenle bebek ve çocuklarda ayı yağı kullanımı konusunda muhakkak uzman bir doktor ile görüşülmesi gerektiği de dile getirilebilir.

“Ayı Yağı Faydaları” üzerine 8 yorum

 1. Yukarda benim adıma “temin için” diye bişeyler yazılmış. Benim bununla hiçbir ilgim yoktur.

  Yanıtla
 2. Yukarıda “Serseri ” nickli yazı bana ait değil ama numara şahsıma aittir.
  Site yönetimi bu yorumu okuyorsa LÜTFEN o yorumu kaldırınız” teşekkür ederim.

  Yanıtla

Yorum yapın