Ceviz kabuğunun faydaları

Doğanın insan ırkına sunduğu en değerli şifa kaynaklarından birisi olan ceviz, içerdiği B vitamini çeşitlerinin yanı sıra A ve C vitaminleriyle de vücut için oldukça yararlı bir besindir. Bol miktarda protein ve lif içeren bu yiyecekte ayrıca magnezyum, çinko, fosfor ve bakır mineralleri bulunur. Hayati önem taşıyan pek çok besin değerine sahip olması ile tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de sık sık tüketilen cevizin bilinmeyen özelliklerinden birisi ise; kabuğu sayesinde insan sağlığı için içerdiği pek çok önemli faydadır. Bu nedenle ceviz kabuğunun faydalarını merak edenlere farklı kullanım alanları üzerinden örnekler verilebilir.

Ceviz Kabuğunun Faydaları Nelerdir?

Ceviz kabuğu ne işe yarar diyenlerin bu sorusunu cevaplamadan önce, ceviz kabuğu ile ilgili kısa ve önemli bir hatırlatma yapmak gerekir. Ceviz kabuğunda ‘’Kabuk’’ olarak nitelendirilen kısım, cevizin dış kısmındaki sert ve dayanıklı gövdesinin yanı sıra, iç kısmındaki yemişin ortasında yer alan ince kabuğu da kapsamaktadır. Yani ceviz kabuğunun faydalarından bahsederken her iki kısmı da baz almak gerekir.

Ceviz Kabuğunun Saç Bakımında Faydaları

Ceviz kabuğunu saç ve tırnak bakımında kullanmak, kısa sürede olumlu sonuçlar alınmasını sağlayabilir. İçerdiği Omega 3 ve Omega 6 yağ asitleri ile çeşitli saç problemlerinde etkin bir tedavi yöntemi olan ceviz kabuğunu saçlarında uygulamak isteyenler için farklı kür teknikleri tavsiye edilebilir. İlk olarak ülkemizde yoğun şekilde görülen saç dökülmesi sorunlarında tercih edilebilecek ceviz kabuğunu, kaynar suyun içerisine atıp yaklaşık 10 dakika boyunca bu şekilde kaynattıktan sonra kenara alarak bir müddet soğutmak ve akabinde ılınan su ile saçları güzelce yıkamak yeterlidir. Haftada en az 2 gün uygulanması önerilen bu yöntemde, düzenli kullanım sonucunda ortalama 3 hafta içerisinde etkili sonuçlar gözlemlenebilir.

Saçlarının daha fazla parlamasını dileyen kişiler hem doğal hem de parlak saçlar için yine ceviz kabuğundan faydalanabilirler. Ceviz kabuğunun içerisinde yer alan maddeler saça oldukça hoş bir parlaklık katabilir ve sahiplerinin çevrelerinden büyük övgüler almalarını sağlayabilir. Saç parlaklığını arttırmak amacıyla ceviz kabuğunu kullanmayı seçenlerin, aynı saç dökülmesi küründeki gibi hazırlanacak olan ceviz kabuğu suyunu her banyo esnasında uygulaması yaklaşık 2 haftada gözle görülür değişimleri mümkün kılabilir.

Ceviz kabuğu suyu ile başka bir saç sorunu olan beyaz saçlarda da kısa sürede renk değişimlerine imkân verilebilir ve böylelikle saçlar eski doğal rengine kavuşabilir.

Ceviz Kabuğunun Tırnak Bakımında Faydaları

Ceviz kabuğunun faydaları tırnaklar üzerinde de kendini gösterir. İçerdiği bol miktarda mineral sayesinde hem el hem de ayak tırnakları için iyi bir bakım ürünü olan ceviz kabuğu, saç bakımında olduğu gibi kür şeklinde hazırlanarak tırnaklara uygulandığı zaman güçlendirici ve koruyucu etki gösterir. Özellikle çabuk kırılan ve cansız duran tırnaklar için haftada 3 kere uygulanabilecek olan ceviz kabuğu suyu kürü sayesinde kısa sürede çok daha güzel ve sağlıklı tırnaklara kavuşabilmek hayal değildir.

Ceviz Kabuğunun Farklı Türleri ve Faydaları

Cevizin yemişinin faydaları kadar kabuğuyla da sağlık sektöründe pek çok alanda kullanıldığı bilinir. Ceviz kabuğunun faydaları, günümüzde kabuk türüne göre değişkenlik gösterir. Yaş ve kuru ceviz kabuğu olarak iki farklı şekilde kullanılabilen bu mucize içerik, yaş halde bulunduğunda daha çok kozmetik amaçlarla tercih edilir.

Yaş Ceviz Kabuğunun Faydaları

Yaş ceviz kabuğunun kuru ceviz kabuğundan ayrılan en önemli yanı; biraz daha yağlı olmasıdır. Çok güçlü bir iltihap giderici olan yaş ceviz kabuğunda bulunan bazı zehirli bileşenler ise dikkatli kullanımını gerektirir. Bu yüzden yaş ceviz kabuğu kür halinde uygulanırken suyunun içilmesi doğru değildir. Yaş ceviz kabuğunun faydaları arasında; siyah noktaları temizlemesi, sivilce oluşumunu engellemesi ve cilt gözeneklerini açması gibi özellikler bulunur. Güneş lekelerini azaltan yaş ceviz kabuğu, cildi beslemesi ve saç dökülmesini engellemesinin yanı sıra kepeği önlemesiyle de bilinir. Bu kabuk türü ayrıca tırnaklarda meydana gelebilecek çeşitli rahatsızlıkları azaltıcı etkiye sahiptir ve tırnakları besleyerek güçlendirir.

Koyu kahverengi görüntüsü ile yaş ceviz kabuğu, özellikle saç boyamada pek çok kadın tarafından doğal bir yöntem olarak tercih edilir. Yaş ceviz kabuğunun faydalarını saç boyamada kullanmak isteyenler, bir tencereye yaş ceviz kabukları atıp iyice kaynatabilir ve kaynattıkları suyu banyo yaptıkları esnada saçlarını durulamak amacıyla kullanabilirler. Bu işlemin birkaç hafta boyunca tekrar edilmesi, yaş ceviz kabuğu suyunun saç rengini koyulaştırmasıyla sonuçlanacaktır.

Kuru Ceviz Kabuğunun Faydaları

Yaş ceviz kabuğunun aksine kuru ceviz kabuğu hiçbir zararlı madde içermediği için gönül rahatlığıyla her türlü sağlık ve bakım küründe kullanılabilir. Kuru ceviz kabuğunun faydaları en güzel dövülerek toz haline getirilmesiyle elde edilir. Bir havan içerisinde iyice ezilerek tamamen toz haline getirilebilecek ceviz kabukları, cilt yüzeyinde meydana gelen yara tedavisinde etkin bir iyileştirme tekniği olarak uygulanabilir. Antiseptik özelliği sayesinde hem içten hem de dıştan uygulanabilecek olan kuru ceviz kabuğu, barındırdığı bol miktarda E vitamini ile pek çok hastalığın tedavisinde de oldukça faydalıdır.

Kuru ceviz kabuğunun toz haline getirilmesinin dışında, suya atıp kaynatılmasıyla da etkili sonuçlar alınabilir. Ceviz kabuğu suyu ağza alıp gargara şeklinde kullanıldığında, ağız ve diş sağlığını koruyarak diş minelerini kuvvetlendirir. Bağırsak kurtlarını dökme konusunda da başarılı bir yardımcı olan kuru ceviz kabuğu suyu, vücutta çeşitli enfeksiyonlara neden olan bakterileri temizlemesi ile bilinir. Bu değerli sudan ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirebilmek amacıyla da faydalanmak mümkündür. Yazımızda görmüş olduğunuz gibi cevizin mucizevi özellikleri bitmiyor faydaları oldukça çok kabuğu dahi faydalı olan cevizin suyunun da çok faydalı olduğunun bilgisini vermiş olmak isterim.

Yorum yapın