Keten Tohumu Zayıflamak İçin Nasıl Kullanılır?

Keten tohumu, yapısında yüksek omega-3 bulundurur, sağlıklı çözünebilir lif ve protein oranı yüksektir. Bu yapısı keten tohumunu sindirim sağlığı için yararlı ve aynı zamanda zayıflamaya yardımcı olabilecek harika bir besin kaynağı yapar. Keten tohumu  yüksek lifli yapısı sayesinde sindirimi düzenler ve daha uzun süre tok hissetmenizi sağlar. Aynı zaman keten tohumu laksatif etki gösterir ve daha sık tuvalete çıkmanızı sağlar bu özellikleri nedeniyle diyetislerin sık kullandığı zayıflamada çok etkili bir besindir. Peki fazla kilolardan kurtulmak için kollarımızı sıvadık diyet listemize keten tohumunu da ekledik ama keten tohumu zayıflamak için nasıl kullanılır?  diye düşünmekteyiz buyursunlar.

keten tohumu zayıflamak için nasıl kullanmalı
Keten Tohumu Zayıflamak İçin Nasıl Tüketilir?

Keten Tohumu Zayıflamak İçin Nasıl Kullanılır?

 1. Kahvaltılık gevreklerinize ekleyebilirsiniz. Bu sayede güne omega-3 desteği ve yüksek lif  ile güne başlayın.
 2. Keten tohumu ile Smoothie hazırlayın. Keten tohumu içeceğinize hafif, ancak ağır olmayan, ceviz tadinda bir lezzet katar. Ekstra 2 gram protein için sabah smoothie’ye 1 çorba kaşığı keten tohumu ekleyin.
 3. Yoğurt ile birlikte tüketebilirsiniz. Bir kaşık Öğütülmüş keten tohumunu yoğurda ekleyebilirsiniz. Dilerseniz doğranmış meyve parçacıkları ekleyebilirsiniz. Gününüzü bir kase meyveli keten tohumlu yoğurt ile güzelleştirebilirsiniz. Bunu ara öğünlerinizde tüketebilirsiniz.
 4. Salatalarınıza ekleyin. Salatanıza keten tohumu yağı ekleyerek. Yüksek omega-3 yağı almış olursunuz. Bilindiği üzere sağlıklı bir şekilde zayıflamak için omega yağları önemlidir. Ayrıca tohum veya öğütülmüş halde de keten tohumunu salatanıza ekleyebilirsiniz.
 5. Keten tohumlu ekmek yapın. Hamur işlerinde kullandığınız unun içine keten tohumu tozu ilave edebilirsiniz. Bu sayede börek ekmek gibi hamur işlerinin besin değerini arttırmış ve glisemik indeksini düşürmüş olursunuz. Ayrıca bu çocuklarınıza keten tohumu yedirmek için çok ideal bir yoldur. Toz halindeki keten tohumunu bisküvi, kek gibi yiyeceklerin içine katarak habersiz bir şekilde çocuklarınıza yedirebilirsiniz.
 6. Çorbalarınıza ekleyin. Çorbalarınıza keten tohumu tozunu ekleyerek metabolizma hızınızı arttırmış olursunuz.
 7. Suyla birlikte için. Keten tohumunu tüketmek için bu kadar uğraşmak istemiyorum. Ama Protein, lif ve yağlarından faydalanmak istiyorum diyorsanız. Bir kaşık öğütülmüş keten tohumunu bir bardak su ile yiyebilirsiniz. İster suya karıştırın ister bir kaşık keten tohumunu ağzınıza atın ardından bir bardak su için. Bu şekilde akşam veya öğleden sonra tüketebilirsiniz.
 8. Haşlayarak tüketin. Keten tohumunun yağ yakımını hızlandırması için spordan önce kaynatılarak içilmesi de kimyasal yağ yakıcıların gösterdiği etkiye benzer bir etki gösterir. Spordan yarım saat kadar önce bir cezve içine 3 kaşık toz haldeki keten tohumu eklenip bir su bardağı su eklenerek 5 dakika kadar kaynatılır. Kaynama işleminden sonra içine isteğe bağlı 1 çay kaşığı bal eklenir ve içilir. Bu karışım 20 dakika içinde etkisini göstermeye başlayacaktır.
 9. Kolesterolu olana tavada keten tohumu. Kilolu biriyseniz ve kolesterol sorununuz varsa keten tohumunu sadece tok tutması için yemek istiyorsanız hafif ateşte 3 dakika kadar kavurarak yiyebilirsiniz. Kavrulan keten tohumu yağ asitlerinin bir kısmını bırakacağı için yağ oranı daha az olacaktır. Bu şekilde tüketmeniz halinde daha az yağ alacak ve kolesterol sorununuz giderilene kadar zayıflamanıza yardımcı olacaktır.

  Keten Tohumu Yoğurtla Nasıl Yenir?
  Keten Tohumu Yoğurtla Nasıl Yenir?

Keten Tohumu ile Zayıflamada Sık Sorulan Sorular

 1. Zayıflamada keten tohumu nasıl kullanılır? Eğer spor yapıyorsanız spordan önce haşlama yöntemini kullanabilirsiniz. Eğer diyet listenize ekleyecekseniz. Ara öğünlerde yada akşam yapmadan yoğurtla birlikte toz tüketebilirsiniz. Eğer çok zaman harcamak istemiyorum diyorsanız dire suyla birliktede de tüketebilirsiniz. Ayrıca zayıflamak için keten tohumu nasıl kullanılır? yada Keten tohumu zayıflamak için nasıl yenir ?diye merak ediyorsanız listemizi daha ayrıntılı inceleyebilirsiniz.
 2. Keten tohumu nasıl kullanılırsa zayıflatır toz mu tohum şeklinde mi? Tohum olarak tüketmek bazen sindirim problemleri doğurabilir. Çünkü tohum kabukları sindirim sistemi tarafından parçalanmaya bilir. Hatta bağırsakta tıkanmaya bile neden olur. Bu nedenle toz halinde tüketmek en güvenli şeklidir. Ayrıca günde 2 kaşıktan daha fazla tüketilmemelidir.
 3. Keten tohumu yoğurtla nasıl yenir? Bir kase yoğurta 1 kaşık toz keten tohumunu ekleyebilirsiniz. Ayrıca bu karıma meyve katabileceğiniz gibi chia tohumu da ekleyebilirsiniz. Ara öğünle tok tutsun istiyorsanız diyet bisküvisi yada toz leblebi ile tükettiğiniz de daha tok kalacağınızı göreceksiniz.

  Keten Tohumu Zayıflamak İçin Nasıl Kullanılır?
  Keten Tohumu Zayıflamak İçin Nasıl Kullanılır?

“Keten Tohumu Zayıflamak İçin Nasıl Kullanılır?” üzerine 7 yorum

 1. Sabah mı yenir farklı neleri var ve birde yukarıda bilimsel konuşma var ama biraz daha açıklayıcı olmalıydı insanlar bu dil ile daha iyi anlar her sitede aynı şey olmaz ki biraz iyi olmalı

  Yanıtla
 2. Toz keten tohumunu direkt olarak yiyemesem de içeceklerin içine karıştırmayı seviyorum. Birkaç meyve ile birlikte robotta çektiğimde besin değeri yüksek güzel bir içecek çıkıyor ortaya. Hem de çok sağlıklı oluyor. Herkese tavsiye ederim.

  Yanıtla
 3. Spordan önce kaynatılarak içilmesi durumunda faydalı olacağını düşünüyorum. Metabolizmayı hızlandıracağı için zayıflamada faydalı olacaktır. İlaçlara o kadar para vermek zorunda kalmayacas. Hadi denemeye.

  Yanıtla
 4. Sporla ilgilenen arkadaşların bu keten tohumunu denemelerini tercih ederim keten tohumunu duymuştum fakat bu kadar faydalı olduğunu yeni öğrendim çocuklar içinde uygun.

  Yanıtla

Yorum yapın