Bel Ağrısına Ne İyi Gelir?

Birçok insan için bel ağrısı için tek ya da belli bir tedavi yoktur; Sizin için en uygun olanı bulmak genellikle deneme yanılma sürecini gerektirir.

Geleneksel medikal yaklaşımlar genellikle sırtınızdaki anatomik problemleri ele almaya odaklanır, ancak çoğu insan için çok yönlü bir yaklaşım daha çok ağrının sebeplerinin bulunmasını kolaylaştırır.

  1. İçsel endorfinlerinizi serbest bırakın

Endorfinler vücudunuzda doğal olarak üretilen hormonlardır. Çoğu insanın bilmediği şey, üretilen hormonların herhangi bir ağrı kesici ilaç kadar güçlü olabilmeleridir. Endorfinler vücudunuzda serbest bırakıldıklarında, ağrı sinyallerinin beyninizle kayıt olmasının engellenmesine yardımcı olurlar.Endorfinler ayrıca, kronik sırt ağrısıyla ilişkili olan ve genellikle acıyı daha da kötüleştiren anksiyete, stres ve depresyonun azaltılmasına yardımcı olur.

Bu iyi niyetli habercileri serbest bırakmak için aşağıdaki aktiviteleri deneyin.

  • Aerobik hareketleri,
  • Masaj terapileri
  • Meditasyon
  1. Yeterli bir şekilde uyuyun

Ağrı, uykusuzluğun önde gelen bir nedendir – uykuya dalma ve / veya uykuda kalma zorluğu oluşturur. Kronik sırt ağrısı olan kişilerin yaklaşık üçte ikisi bir tür uyku bozukluğundan muzdariptir.Paradoksal olarak, yetersiz uyku sırt ağrınızı daha da kötüleştirebilir. Bu kısır döngü, sadece acıyı tedavi etmeyi etkisiz kılar. Uyku problemleriniz varsa, uyku problemlerini de ele almanız gerekir.

  1. Sırt kaslarınızı güçlendirin

Sırtınızdaki kaslar alt omurganızı desteklemede kritik bir rol oynamaktadır.  Bu kaslar normal bir gün boyunca iyi bir egzersiz yapmazlar – özellikle egzersiz yoluyla hedeflenmeleri gerekir.

Günlük rutininizin bir parçası olarak 20 ila 30 dakika içerisinde gerçekleştirilebilecek birçok basit egzersiz vardır. Eğer yeni başlıyorsanız, günde 30 dakika egzersiz topu üzerinde basit bir oturma pozisyonu bile çekirdek kaslarınızı birleştirecektir.

  1. Acıyı soğuk ve / veya sıcak ile yatıştırın

Alt sırt ağrınızı azaltmaya ve iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olmak için sadece soğuk paketler ve / veya sıcak paketler uygulamaktaki başarıyı hafife almayın.

Soğuk terapi: Soğuk uygulamanın iki temel faydası vardır:

Genellikle herhangi bir bel ağrısında suçlu olan iltihabı azaltır.

Sinirleri yavaşlatarak ve sinirlere zarar vererek ağrıya yol açan sinir anestezisini yavaşlatır.

Sıcak terapi: Isı uygulamasının iki temel faydası vardır:

Alt sırtın etkilenen bölgesine şifalı besinleri getiren kan akışını uyarır.

Acı mesajlarının beyne gönderilmesini engeller.

Isı birçok şekilde kullanılabilir, sizin için en iyi olanı bulmak için birkaçını denemek en iyisidir. Sıcak bir banyo, sıcak bir küvete girmek veya ısıtma yastığı, sıcak su şişesi veya sürekli, düşük seviye ısı sağlayan ısı sargısı kullanmak, alt sırtınıza şifa ısısını getirmenin değişik yollarıdır.

  1. Beyninizi Meşgul Edin

Ağrı uzmanları, ağrının mutlak olmadığını uzun süredir anlamışlardır; sadece bir duygudan daha karmaşıktır. Beyninizin ağrı sinyallerini yorumlama ve işleme şekli, acınızı nasıl algıladığın- da önemli bir rol oynar.

İyi haber şu ki, ağrı sinyallerini azaltmak veya yok saymak için beyniniz için beceriler geliştirebilirsiniz. Bu becerilerdeki uzmanlığı geliştirmek, acılarınız üzerinde bir dereceye kadar etki sahibi olmanıza yardımcı olmak için uzun bir yol kat edebilir.

  1. Sizi mutlu edecek şeyler bulun

Devam eden ağrı hayatınızı bozabilir, saygı duyduğunuz ilişkilerinizi, paranızı,  işte ve evde işlerinizi yapma yeteneğinizi etkileyebilir. Ayrıca uykunuzu kesebilir ve ruh halinizi etkileyebilir. Kronik bel ağrısı ile birlikte diğer pek çok sorun ortaya çıktığı için, kendiniz için yapabileceğiniz doğal bir anti-depresan olan her şey yardımcı olacaktır.

Bazı insanlar, her gün kendilerini iyi hissettiren sadece 3 şey yapmanın, çay veya kahvenin tadını çıkarmanın, eski bir arkadaşını çağırmanın, köpeği ile gezmenin veya sevilen bir kişiyle 30 saniyelik bir sarılmanın keyfini çıkarmanın buna yettiğini söylüyor. Acıyı daha tolere edilebilir hale getirmek için sevdiğiniz şeyleri bulun ve yapın.

Şiddetli ağrınız varsa ve kapsamlı tıbbi tedaviler geçiriyor olsanız bile, iyileşmek ve zamanla daha güçlü ve sağlıklı olmak için kendiniz için yapabileceğiniz basit şeyleri hala hatırlamaya çalışın.

Kaynak: https://www.spine-health.com/blog/6-overlooked-remedies-lower-back-pain-relief

Yorum yapın