Bıldırcın yumurtasının faydaları

Doğada yaban olarak bulunan sülüngiller familyasından bir kuş cinsi olan Bıldırcın lezzetli eti nedeniyle avlanmaktadır. Bıldırcınlar uygun şartlarda yılda 200-300 civarı yumurta yapabilirler. Yumurtaları bir çok hastalığa şifa veren bıldırcınların bazı cinsleri jumbo olarak yetiştirilmekte ve normal bıldırcınlara göre üç kat daha fazla et ağırlığına ulaşabilmektedirler. Bıldırcın Yetiştiriciliği tüm dünyada yapılan düşük maliyetli, yüksek getiri sağlayan bir iş olarak görülmektedir. Bıldırcınlar genellikle iki aylık olunca yumurtlamaya başlarlar. Yumurtaları 9 ila 12 gram arasında değişik ebatlarda olabilir. Genellikle kış ayları dışında 8-9 aylık bir dönemde yumurtlamaya devam ederler. Beş altı haftalık olan bıldırcınlar kesim çağına gelmektedir.

Bıldırcın Yumurtası

Protein ve mineral açısından oldukça zengin olan bıldırcın eti, besleyici olduğu gibi lezzetlidir de. Tavuk ve diğer kümes hayvanlarına oranla oldukça küçük sayılacak ebatlarda yumurtlayan bıldırcın, vitamin ve mineral bakımından oldukça yüksek yumurtalar bırakmaktadır. Tavuk yumurtasından beş kat daha fazla fosfor, sekiz kat daha fazla demir ve dokuz kat daha fazla protein içeren bıldırcın yumurtası bir insanın günlük vitamin ve mineral ihtiyacının yarısına yakınını karşılamaktadır.

Bıldırcın yumurtası doğası gereği tavuk yumurtasının gösterdiği alerjik reaksiyonları fazlasıyla gösterebilir. Bu nedenle alerjik rahatsızlığı olan kişilerin, iki yaşın altındaki çocukların bıldırcın yumurtası tüketmeleri tavsiye edilmemektedir. Hamileler için eğer alerjik bir sorunları yoksa, günde bir tane bıldırcın yumurtası tüketmeleri sağlık verilebilir.

Bıldırcın Yumurtası Nasıl Tüketilmeli?

Bıldırcın yumurtasını haşlayarak, sahanda yada çiğ olarak tüketebilirsiniz. Çiğ olarak tüketimlerde özellikle astımı, bronşiti olan hastaların, yumurtayı bal ve süt ile karıştırarak içmeleri daha sağlıklı olacaktır. Çocuklar içinse en doğru tüketilme şeklinin rafadan olarak pişirilmesi olacağı söylenmektedir.

Bıldırcın Yumurtasının 19 Faydası

Bıldırcın yumurtası yüksek miktarda A vitamini ve B2 vitaminlerini içerdiğinden vücudunuzun vitamin ihtiyacının büyük bir bölümünü karşılayacaktır. Ayrıca yüksek oranda protein ve amino asit içerdiğinden bir çok rahatsızlığa faydalı olduğu bilinmektedir.

 1. Astım, Bronşit gibi solunum yolu rahatsızlıklarına iyi gelir.
 2. Tüberküloz hastalığına faydalıdır.
 3. Cinsel isteği arttırıcı etkileri olduğu gözlemlenmiştir.
 4. Vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlar, vücutta bulunan ağır metalleri sindirir.
 5. Böbrek taşlarının kolaylıkla düşürülmesini sağlar, bağışıklık sistemini güçlendirir, doğal bir bağışıklık sağlayıcıdır.
 6. Kalp kaslarını güçlendirerek Kalp hastalıklarına karşı risk azaltır.
 7. Mide rahatsızlıklarına, ülser, gastrit gibi hastalıklara karşı şifalıdır, bu hastalıkların iyileşme sürecini hızlandırır.
 8. Obeziteyi önleyici, sindirimi kolaylaştırıcı etkisi sayesinde kilo almayı önler, zayıflamak için ideal bir protein kaynağıdır.
 9. Çeşitli diyet listelerinde kullanılmaktadır.
 10. Özellikle çocukların ve ergenlerin sağlıklı büyümesine ve gelişmesine yardımcı olur.
 11. İçerdiği yüksek oranda D vitamini sayesinde özellikle süt ve süt ürünleri tüketmeyi sevmeyen kişilerin tercih edebileceği bir besindir.
 12. D vitamini eksikliğinden kaynaklanabilen, erkeklerde ve kadınlarda ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan menopoz ve osteoporoz rahatsızlıklarında kemik erimesini yavaşlatır.
 13. Tansiyonun düzenlenmesine yardımcı olur.
 14. Beyin fonksiyonlarını uyararak zekayı geliştirdiği, ayrıca hafızayı güçlendirdiği ve koruduğu bilinmektedir.
 15. Bıldırcın yumurtasının Kansere karşı bağışıklık sistemini güçlendirdiği uzmanlar tarafından açıklanmıştır.
 16. Kan dolaşımını dengeler, kan basıncını düzenler.
 17. Migren gibi rahatsızlıklara karşı oldukça fayda sağlamaktadır.
 18. Kansızlığa, anemiye karşı iyi gelmektedir.
 19. Sindirim sistemini rahatlatır.

Bıldırcın yumurtasının sağlık yönünden faydaları oldukça geniş bir yelpazede sayılabilmektedir.   

Bıldırcın Yumurtasının Cilde Faydaları

Günümüzün olmazsa olmazı, bir çok hastalığın temeli sayılan strese karşı rahatlatıcı özelliği bulunmakta olup, egzama gibi cilt rahatsızlıklarına, bir çok alerjik reaksiyonlara iyi gelmesi de bıldırcın yumurtasının faydaları arasında sayılabilir. Cilt güzelliğinin yanı sıra cilt bakımı da sağlayan bıldırcın yumurtası ten renginin açılmasını, cildin parlak görünmesini ve cilt gözeneklerini açarak cildin rahat bir nefes almasını sağlamaktadır. Bıldırcın yumurtası ve doğal diğer ürünler ile çok çeşitli saç ve cilt maskeleri yapmak mümkündür. Bu şekilde saç bakımını sağlayarak, saç köklerini besler ve saçlara dolgunluk kazandırır. Ayrıca nörolojik rahatsızlıklara da iyi gelen bıldırcın yumurtası doğal bir antibiyotik deposu sayılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir