Bademin Faydaları

Bademin Faydaları

Vitamin deposu olan badem protein ve mineral bakımından da zengindir. Birçok hastalığın önlenmesinde etkili olan bademi kavrulmamış ve tuzsuz olarak günde 15 tane yiyerek bademin faydalarından yararlanabilirsiniz.

Bademin 30 Faydası

1) Badem, beyin hücrelerini güçlendirir. Beyin sağlığının gelişmeleri için gerekli olan bu değerli besin, içerdiği çok sayıda yararlı bileşen ile genç ya da yaşlı herkes için ideal bir yiyecektir. Her gün 7-8 adet badem tüketerek Alzheimer hastalığına yakalanma tehlikesini en aza indirebilmeniz mümkün.

2) Badem, kolesterolü düşürür. İyi ve kötü kolesterol arasındaki dengeyi en iyi kurabilecek yiyeceklerden birisi olan badem ile kötü kolesterol kaynaklı pek çok hastalığa karşı çok daha dirençli bir hale gelebilirsiniz.

3) Badem, kemikleri korur. Kemik sağlığı için vazgeçilmezlerden olan fosforu bünyesinde fazlasıyla barındıran badem ile yaşlanmaya bağlı olarak meydana gelen kemik ağrılarına dur diyebilirsiniz. Diş dayanıklılığını da arttıran bademi günlük tüketerek ağız sağlığınızı güçlendirebilirsiniz.

4) Badem, kalp sağlığında koruyucudur. Potasyum, doymamış yağ ve protein gibi kalp adına oldukça değerli pek çok besin değerine sahip olan bademi bir tür antioksidan olarak kullanabilir ve kalp sağlığınızın her daim en iyi seviyede olmasını sağlayabilirsiniz.

5) Badem, bağışıklık sisteminde etkilidir. Vücudu farklı pek çok hastalığa karşı daha dirençli kılan badem ile bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirebilir ve hasta olmadan geçireceğiniz soğuk kış aylarında keyifle kartopu oynayabilirsiniz.

6) Badem, cildin ihtiyacı olan onarımı sağlar. İçerisinde bulunan yağ ve süt ile cilt yüzeyinde nemlendirme ve iyileştirme görevini üstlenen badem ile günlük cilt temizliği yapabilirsiniz.

7) Badem, kan basıncını dengeler. Potasyum barındırması sayesinde düzenli olarak badem tüketiminin kan basıncında meydana gelen ani değişikliklerin önüne geçtiği bilinmektedir.

8) Badem, enerji verir. Kendinizi yorgun hissettiğiniz anlarda ağzınıza birkaç badem tanesi atın ve güne çok daha enerjik olarak devam edin.

9) Badem, kanser riskini azaltır. Diyet liflerini bolca barındırması ile en çok da kolon kanseri üzerinde etkili olan badem sayesinde ileri safhalarda oldukça tehlikeli olabilen bu rahatsızlığa karşı önlem alabilirsiniz.

Bu içeriği ne kadar faydalı buldunuz?
[Toplam: 1 Ortalama: 1]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Ali Mert Demir dedi ki:

    Badem resmen kendi kendine oluşan bir dağ bitkisi. Tamamen doğal olması da ilk başlarda hafif bir acılık katıyor tadına. Acı olmasına rağmen çok güzel ve oldukça vitamin dolu.

  2. Oğuz dedi ki:

    Badem gün içerisinde tüketilecek harika bir kuruyemiş.
    İnsana bolca enerji veriyor ve açlığını bastırıp fazla yemeyi kilo almayı önlüyor.
    Bu yemişi gün içerisinde bol bol yiyiniz.

BİR YORUM YAZ