Misvak Faydaları

Salvadora Percia olarak adlandırılan misvak Müslüman ülkelerde Müslümanların yoğunlukla kullandığı bir ağaç türüdür. Diş fırçalamak amaçlı kullanılan misvak çok eski zamanlardan beri ağız ve diş sağlığını korumak, ağız temizliği yapmak amaçlı kullanılmaktadır. Diş eti hastalığını önlediği bilimsel araştırmalarca da kanıtlanmış olan misvak faydaları saymakla bitmeyecek kadar fazladır. Doğal bir diş fırçası olan misvak güçlü antibakteriyel özelliğe sahip olması ile ağız içinde oluşabilecek bakterilerin yok edilmesini sağlar.

MİSVAK FAYDALARI

1 ) Sert kılcalları ile dişler arasında oluşan bakterilerin yok edilmesini sağlayan misvak bu bakterilerin yol açtığı kötü ağız kokusunun oluşumunu da engelleyerek ağız kokusu rahatsızlığını çekmenize mani olur.

2 ) Diş etlerinde oluşan pamukçuk hastalığı ve arf hastalığının oluşmasını önleyerek sağlıklı ve canlı diş etlerine sahip olmanızı sağlar.

3 ) Güçlü antibakteriyel özelliği ile bakteri oluşumunu engelleyen misvak ayrıca oluşmuş olan bakterilerin yok edilmesini de sağlayarak ağız ve diş eti sağlığının korunmasına yardımcı olur.

4 ) Misvak üzerine yapılan araştırmalar sonucunda içeriğinde bulunan glisemin etken maddesinin kan basıncına bağlı olarak oluşan baş ağrılarının giderilmesine ve hafifletilmesinde çok etkili olduğu görülmüştür. Bir çok ağrı kesici ilacın içeriğinde misvak etken maddesi olan glisemin yer alır.

5 ) sahip olduğu mineraller ile kanın pıhtılaşmasını önlediği gibi kanın çok fazla sulanmasını da önleyerek kan sıvısının düzenlenmesini sağlar. Kanın çok sulanması veya pıhtılaşması ölümcül sonuçlar doğuran hastalıklara yol açabileceği için misvak hayati bir öneme sahiptir.

6 ) Misvak içeriğinde bulunan etken maddeleri ile güçlü bir antibakteriyel olması bir çok yemek içerisinde kullanılmasını sağlamıştır. Bu sayede sindirim siteminde bulunan ve sindirimin sağlıklı yapılmasını engelleyen bakterilerin oluşması önlendiği gibi sağlıklı bir sindirim sistemine sahip olmanıza yardımcı olması misvak faydaları arasındadır.

7 ) Misvak ağaçlarının köklerinin taze kısımlarından ve kabuklarının ince kısımlarının haşlatılarak içilmesi mesanede oluşan iltihaplanmalar ve idrar yollarında oluşan iltihaplanma, kanama, ve yaraların iyileşmesine katkı sağlar.

8 ) Taze misvak kökleri iyice temizlenip yenildiğinde mide içinde asit baz dengesini sağlayarak mide ekşimelerini ve mide içinde asit oranının artmasını engeller. Bu durum mide kanaması oluşmasını önlediği için hayati öneme sahiptir. Ayrıca misvak ağacının posalı yapısı kolay bir sindirim oluşmasını sağlarken midenizin uzun süre dolu olmasını sağlayıp tokluk hissi oluşmasını da sağlar.

9 ) Antibakteriyel özelliği olmasını sağlayan etken maddeleri ile antioksidanca zengin bir içeriğe sahip olması misvak ağacının bağışıklık sistemi üzerinde oldukça etkili olduğunu ortaya koymaktadır. Bağışıklık sisteminin güçlü olması sizi kanser dahil tüm hastalıklara karşı korur. Misvakın sahip olduğu antioksidanlar sağlıklı bir vücuda sahip olmanızı sağlar.

10 ) Misvak dallarının kaynatılıp suyunun içilmesi astım hastaları için bir şifa kaynağıdır. Astım hastalarının kaynatılmış misvak suyu içmeleri astım semptomlarının azalmasına, nefes darlığı çekmelerinin önlenmesine yardımcı olur. Bu nedenle astım hastalarına doktorlar tarafından tavsiye edilir.

Misvak kullanmanın önemini ve faydaları:

Misvak Nasıl Kullanılır?

Misvak Ağacının Zararları

1 ) Misvak ağacının bilinen tek zararı fazla kaynatılmasına bağlı olarak ortaya çıkan özütün mide de ekşimeye neden olduğudur. Astım hastaları kaynama oranını iyi ayarlayamadıklarında mide yanması şikayetleri oluşturmaktadır. Ayrıca diş sağlığı için kullanılan misvakın sert kılcallara sahip olması nedeniyle diş etlerinde kanamalara neden olduğu bilinen zararlar arasındadır.

Misvak zararları için yapılan bilimsel çalışmalarda kesin olarak bir zarar bulgusuna rastlanılmamıştır. Misvak zararları ile ilgili bilgiler misvak kullanan hastaların şikayetleri üzerine doktorların belirlediği zararlardır. Bu nedenle misvakı rahatlıkla kullanabilirsiniz.

“Misvak Faydaları” üzerine bir yorum

  1. Sert kılcalları ile diş minesinin çizilmesine yol açıp başta bir miktar beyazlayıp uzun sürede dişleri sarartacağını düşündüğüm malzemedir kendisi. Diş temizliği yaptırıp florürsüz en kötü mavi bandrollü bir diş macunu kullanmanızı tavsiye ederim. Kırmızı ve siyah bandrole sahip ürünlerden kesinlikle uzak durun.

    Yanıtla

Yorum yapın