Sebzelerin FaydalarıYiyeceklerin Faydaları

Balkabağının Bilmeniz Gereken Faydaları

Balkabağının yararlarıBal kabağının faydaları: Balkabağı bol lifli bir meyve olmasının yanı sıra içerisinde bol miktarda; Kalsiyum, sodyum, fosfor, potasyum ve demir bulundurur.

Balkabağının faydaları arasında en etkili olan içeriğinde yer alan beta karotendir, beta karoten en etkili antioksidan kaynağıdır. Bal kabağı bol lifli bir meyve olmasının yanı sıra bol miktarda; Kalsiyum, sodyum, fosfor, potasyum ve demir bulundurur.

Bal kabağı hakkında kısa bilgiler;

 • Balkabağı Meksika ve Orta Amerika menşeli. Avrupalılar gelmeden önce, Güney ve Kuzey Amerika’da yaygın olarak yetiştiriliyordu.
 •  Arkeologlar tarafından yapılan araştırmalar , bal kabağının  ekim ve evcilleştirilmesinin Peru bölgelerde MÖ 4.000 de Meksika bölgesinde ise MÖ 1440–400 yıllarında yetiştirildiği düşülmektedir.
 • Kabaklar, salatalık , kavun , tatlı karpuz , kabak ve karpuz gibi kabak ailesinin bir üyesidir .
 • Balkabağı düşük yağ oranı, kalori ve sodyum bakımından da lif bakımından zengindir. Aynı zamanda mükemmel B Vitamini, A Vitamini, protein, potasyum ve demir kaynaklarıdır.
 • Balkabağının tohumları Mayıs ayının son haftası ile Haziran ayının ortasına kadar ekilir.
 • Kabak kelimesi, ‘büyük kavun’ anlamına gelen Yunanca ‘pepon’ kelimesinden türemiştir.
 • Balkabağının %90 u sudur.

Balkabağının Faydaları

 • Anti kanserojendir.
 • Cilt için yararlıdır.
 • Bağışıklık sistemini destekler.
 • Parkisyon ve Alzheimer’in önlenmesinde.
 • Kansızlığı önler
 • Ruh halinizi iyileştirir.
 • Migreni önler.

Kabak tüketimi ile birlikte sağlığa çeşitli faydalar sağlar. Kalp sağlığını, uykuyu, prostat sağlığını destekler ve çeşitli antioksidan yararları sağlar. Ayrıca cildin daha genç görünmesini sağlar.

 1. Anti kanserojen

Çalışma, A Vitamini alımının, malign hücreleri kontrol ederek birçok kanseri tedavi ettiğini göstermektedir. Retinoik asit, hücre farklılaşması, gelişimi ve kanser tedavisi için esastır. Araştırmacılar, retinoik asitte bulunan moleküler mekanizmaların, kanser hücresinin kaderini kontrol etme yeteneğine sahip olduğuna dair kanıt buldu. Bir diyete ek olarak retinoik asidin eklenmesi kanser gelişimini önlemeye yardımcı olur.

 1. Balkabağının cilde faydaları

A vitamini cildin yeniden büyümesi ve yara iyileşmesi için gereklidir. Epitel hücrelerine hem dış hem de içten yardımcı olmak gereklidir. Kansere karşı savaşmak için güçlü bir silah olarak çalışıyor. Vitamin, yumuşak dokular oluşturmak üzere hücreleri birbirine bağlayan glikoproteinlerin, şekerin ve protein kombinasyonunun oluşması için esastır .

Vücuttaki A vitamini eksikliği, zayıf ten rengi ile sonuçlanır. Çalışmalar, A vitamininin sivilceyi gidermeye yardımcı olduğunu ve cilt sağlığını iyileştirdiğini göstermiştir. Çizgileri ve kırışıklıkları uzak tutan daha fazla kolajen üretmeye yardımcı olur. Cildin genç görünmesini sağlar ve sağlıklı saça katkıda bulunur.

 1. Bağışıklık 

Bağışıklık fonksiyonlarının düzgün çalışması için yeterli miktarda A Vitamini gereklidir, çünkü A Vitamini, bağışıklık cevaplarında rol oynayan genleri düzenlemeye yardımcı olur. Otoimmün hastalıklar, kanser, soğuk algınlığı ve gripten korunmak için gereklidir. Beta karoten ayrıca kronik hastalıkları gidermeye yardımcı olan bağışıklık sistemini güçlendirir.

Çalışma, A Vitamini alan çocukların, ishal ve sıtma gibi sağlık sorunlarının azaldığını göstermektedir. Bu, A Vitamini takviyelerinin, çocuklarda bu tıbbi sorunları tedavi etmede yararlı olduğunu göstermektedir.

 1. Nörodejeneratif hastalığı önler

Bakır ve beyin işlevi üzerine yapılan araştırmalar, Parkinson veya Alzheimer hastalığı gibi nörodejeneratif bozukluklardaki bakır tedavisinin pozitif olduğunu göstermektedir. Yüksek seviyede Bakır alımı bakır zehirlenmesine ve beyin fonksiyonlarında bozulmalara neden olabilir. Araştırma, bakır eksikliğinin beyin fonksiyonlarındaki bozulma ve yaşa bağlı bilişsel gerileme şansını artırabileceğini göstermiştir.

 1. Anemiyi önler

Kırmızı kan hücrelerinin ve hemoglobinin sentezi için bakır ve demir esastır. Bakır, bağırsak kanalından demir emilimine yardımcı olur ve depolandığı karaciğere salınacak demiri serbest bırakır. Demir, kırmızı kan hücrelerinin oluşumunda yardımcı olur. Bakır eksikliğinden dolayı, anemi sebebi olan demir seviyesi de düşmüştür. Aneminin semptomları kas ağrıları, yorgunluk, bozulmuş beyin fonksiyonu ve sindirim problemleridir.

 1. Beyin sağlığı

Bakır, enerji, ruh hali, görünüm ve odaklanma için gerekli olan nörotransmiter olan galaktoz ve dopamin gibi beyin yollarının çalışması için hayati öneme sahiptir. Bakır eksikliği, yorgunluk, kötü ruh hali, düşük metabolik aktivite ve ayrıca konsantrasyon problemi ile sonuçlanır. C vitamini ve süperoksit dismutaz, tirosinaz ve askorbat oksidaz ile birlikte bakır, beyindeki serbest radikal hasarını ortadan kaldırmaya yardımcı olur ve yaşlanma sürecini geciktirir. Ayrıca nörodejeneratif hastalıkları ve kanseri önler.

 1. Ruh halinizi iyileştirin

Kandaki yeterli miktarda demir, dopamin, serotonin ve diğerleri gibi hormon dengesine bağlı olarak ruh halinin korunmasına yardımcı olur. Düşük oksijen seviyesi beyin fonksiyonlarını sentezleyemez. Bu demir eksikliği nedeniyle uyku bozuklukları, kötü ruh hali, motivasyon eksikliği ve kötü uyku ile sonuçlanır.

 1. Migreni önlemek

B2 Vitamini, migren sırasında oluşan ağrılı baş ağrılarının üstesinden gelmeye yardımcı olur. Doktorlar, baş ağrıları veya migren ataklarını tedavi etmek için riboflavin’i yüksek dozda önermektedir. Riboflavin takviyeleri migren sıklığının azaltılmasına yardımcı olur, migren sırasındaki ağrı ve semptomları azaltır ve ayrıca migren süresini kısaltır.

 1. Krampları önlemek

Potasyum bakımından zengin gıdaların alımı, kas kramplarını azaltmaya yardımcı olur ve kas gücünü arttırır. Kas krampları, vücutta mevcut düşük potasyum seviyesinin bir sonucudur. Aynı zamanda, kişi susuz kaldığında ve egzersizden önce ve sonra yeterli miktarda potasyum almadığında da olur.

 1. Osteoporozu önlemek

Çalışmalar, potasyum yönünden zengin besinler alımının osteoporoz gibi yaşa bağlı hastalıkları önleyen kemik yoğunluğunu arttırdığını göstermiştir . Ayrıca yaşlı erkekler ve menopoz sonrası kadınlar için etkilidir.

Balkabağının yenilebilir kısımları Nelerdir?

 • Genç sürgünler ve yapraklar sebze olarak kullanılır, güveç ve çorbalara eklenir.
 • Kabak çiçeği çiğ veya pişmiş olarak tüketilir.
 • Kabak çiçekleri, soğan , balık ve domates ile kızartılarak yapılan yemek tariflerinde tüketilir .
 • Meyveler yahnilerde, reçellerde , turtalarda, körilerde ve kabuklularda kullanılır.
 • Etili kısmın toz şekli ekmek ve kek yapmak için tahıllarla kullanılır.
 • Balkabağının faydaları arasında Püresinin bebeklere güvenle verilebilmesidir.
 • Tohumlar kurutulmuş, çiğ, kavrulmuş ve atıştırmalık yiyecek olarak tüketilir.
 • Kabak tohum ürünleri ekmek takviyesi için kullanılır.

Balkabağının sağlık için kullanım yerleri

 • Balkabağının çekirdeğinin faydları arasında karın kramplarına ve bağırsak solucana karşı kullanılması vardır. Balkabağı tohumları taze ve kavrulmuş olarak kullanılır.
 • Tohumlardan yapılan bir emülsiyon, vücuttan gelen tapeworları ve parazitleri ortadan kaldırmak için yararlıdır.
 • Yerli Amerikalılar bağırsak enfeksiyonlarını ve böbrek sorunlarını tedavi etmek için kabak çekirdeği kullanır.
 • Çiçekler küçük sakatlıkları yatıştırmak için kullanılır.
 • Kök kaynatılarak galactogue olarak kullanılır. Süt arttırıcı olarak kullanılır.

Balkabağının Cilde Faydaları

 1. Gözeneklerin kapanmasını engelleyen balkabağı siyah nokta oluşumunu da engellemektedir.
 2. Ciltteki nem oranını dengede tutan balkabağı cildin kurumasını engeller.
 3. Düzenli balkabağı tüketiminde cilt lekelerden arınır.
 4. Balkabağı ile yapılan maske sonucunda ciltteki ölü deriler temizlenir.
 5. Nemlendirme etkisi sayesinde cildin kırışmasını önler.

 

Balkabağı ile Nemlendirme Maskesi

 • Bal ( 1 çay kaşığı )
 • Balkabağı ( 1 tatlı kaşığı )
 • Süt ( 1 çay kaşığı )

Yapılışı: Balkabağını ezip püre haline getirdikten sonra diğer malzemelerle karıştırın ve temizlenmiş cildinize karışımı yedirerek sürün. 15 dakika süresince bekledikten sonra su ile cildinizi durulayıp havlu kağıt ile kurulayın. Ardından cildinize yağsız bir krem uygulayın.

 

Balkabağı ile Peeling Maskesi

 • Bal ( 1 çay kaşığı )
 • Yoğurt ( 2 tatlı kaşığı )
 • Balkabağı püresi ( 4 tatlı kaşığı )

Hazırlanışı: Malzemeleri karıştırıp temizlenmiş cildinize fırça yardımcı ile maskeyi yedirin. 15 dakika cildinizde beklettikten sonra bol su ile cildinizi durulayın. Haftada 1 kere peeling maskesini cildinize uygulayın.

Balkabağı Besin değeri

USDA’ya göre, bir bardak balkabağına (çiğ) 30 kalori, 1.16 gram protein, 0.12 gram toplam yağ ve 0.6 gram şeker ve 3.2 gram şeker içeren 7.54 gram karbonhidrat dahildir. Kalorisi az besin değeri yüksek olduğu için diyetisyenlerin önerdiği bir besindir. 116 gram bal kabağı , günlük istiyacınızda ki A vitamininin yaklaşık% 70, Bakırın yaklaşık% 16 ve Demirin yaklaşık% 11 oranında karşılamaktadır.

Porsiyon Boyutu:  1 Bardak (1 “küp), 116 gr

Kaloriler  30 Kcal.Yağdaki Kaloriler  1.08 Kcal.

yakınlık Miktar % DV
Su 106,26 g N / D
Enerji 30 Kcal N / D
Enerji 126 kJ N / D
Protein 1.16 g 2.32%
Toplam Yağ (lipit) 0,12 g % 0.34
Kül 0,93 g N / D
Karbonhidrat 7.54 g % 5.80
Toplam diyet lifi 0.6 g % 1.58
Mineraller Miktar % DV
Kalsiyum, Ca 24 mg % 2.40
Demir, Fe 0,93 mg % 11,63
Magnezyum, Mg 14 mg % 3.33
Fosfor, P 51 mg % 7.29
Potasyum, K 394 mg 8.38%
Sodyum, Na 1 mg % 0.07
Çinko, Zn 0.37 mg % 3.36
Bakır, Cu 0.147 mg 16.33%
Manganez, Mn 0.145 mg % 6.30
Selenyum, Se 0.3 µg % 0.55
Vitaminler Miktar % DV
Suda çözünür Vitaminler
B1 Vitamini (Thiamin) 0,058 mg % 4.83
B2 Vitamini (Riboflavin) 0.128 mg 9.85%
B3 Vitamini (Niasin) 0.696 mg % 4.35
B5 Vitamini (Pantotenik asit) 0.346 mg % 6.92
B6 Vitamini (Piridoksin) 0,071 mg 5.46%
B9 Vitamini (Folat) 19 µg 4.75%
Folik asit 0 µg N / D
Folat, yemek 19 µg N / D
Folat, DEF 19 µg N / D
kolin 9.5 mg 1.73%
C vitamini (Askorbik asit) 10.4 mg 11.56%
Yağda çözünen vitaminler
A vitamini, RAE 494 µg 70.57%
A vitamini, IU 9875 IU N / D
Beta karoten 3596 µg N / D
Alfa Karoten 4659 µg N / D
Lutein + Zeaksantin 1740 µg N / D
E Vitamini (alfa-tokoferol) 1.23 mg 8.20%
K Vitamini (filokinon) 1,3 µg % 1.08
Lipidler Miktar % DV
Yağ asitleri, toplam doymuş 0,06 g N / D
Laurik asit (dodekanoik asit) 12:00 0.001 g N / D
Mistik asit 14:00 (Tetradekanoik asit) 0.007 g N / D
Palmitik asit 16:00 (Heksadekanoik asit) 0,043 g N / D
Stearik asit 18:00 (Oktadekanoik asit) 0.003 g N / D
Yağ asitleri, toplam tekli doymamış 0,015 g N / D
Palmitoleik asit 16: 1 (heksadekenoik asit) 0.007 g N / D
Oleik asit 18: 1 (oktadekenoik asit) 0.007 g N / D
Yağ asitleri, toplam çoklu doymamış 0,006 g N / D
Linoleik asit 18: 2 (oktadecadienoik asit) 0,002 g N / D
Linolenik asit 18: 3 (Oktadekatrienoik asit) 0.003 g N / D
fitosteroller 14 mg N / D
Amino asitler Miktar % DV
triptofan 0,014 g % 3.18
Treonin 0,034 g % 1.93
Isolösin 0,036 g % 2,15
Lösin 0,053 g % 1.43
Lizin 0,063 g % 1.88
Metionin 0,013 g N / D
Sistin 0.003 g N / D
fenilalanin 0,037 g N / D
tirozin 0,049 g N / D
valin 0,041 g % 1,94
arjinin 0,063 g N / D
histidin 0,019 g 1.54%
alanin 0,032 g N / D
Aspartik asit 0.118 g N / D
Glutamik asit 0.213 g N / D
glisin 0,031 g N / D
Proline 0,03 g N / D
serin 0,051 g N / D
flavonlar Miktar % DV
luteolin 1,9 mg N / D

 

Leave a Response