Kalamarın Faydaları

Kalamarın Faydaları

Mürekkep balığının bir türü olan kalamar kafadan bacaklı, manto ve kollara sahiptir. Diyet yapanların özellikle tercih ettiği kalamar hiç yağ barındırmaması ile dikkat çeker. Özellikle Akdeniz ve Ege denizinde bulunur.

 

Kalamarın İçerdiği Besinler

Lezzeti ile çoğu kişinin vazgeçilmezi olan deniz ürünü; 68 kaloridir. İçeriğinde fosfor, protein ve su bulunur. Deniz balıklarının arasında en az kaloriye sahip olan besindir.

 

Kalamarın Faydaları

 1. Düzenli bir şekilde kalamar tüketmenin cinsel isteği arttırdığı ve özellikle erkeklerde oluşan cinsel sorunları giderdiği gözlemlenmiştir.
 2. Diyet uygulayanlar; kalamar yağsız bir besin kaynağıdır, bu özelliği ile kilo alma korkusu olanların rahatlıkla tüketebileceği bir besindir.
 3. Metabolizmanın çalışmasında yararlıdır, bu sayede yağ yakımı hızlanarak yiyen kişinin kilo vermesine yardımcı olur.
 4. İştah açıcı bir besindir, iştahsızlık problemi çekenlerin haftada 3 kez kalamar yemesi tavsiye edilir.
 5. Sinirlerin gevşemesinde oldukça etkilidir, içerisinde yer alan magnezyum minerali depresyona yakalanma riskini azaltır.
 6. Kalam zeytin yağı ile birlikte tüketildiğinde kalp krizi riskini önemli ölçüde azaltır.
 7. Kalamar da kan şekerini dengeleyen b3 vitaminini bulunur.
 8. Kolesterolü dengeler; Haşlanmış yumurta ile aynı kolesterol değerine sahiptir.
 9. Uzmanların görüşlerine göre migren ataklarının sayısını azaltıp, ağrıların hafiflemesinde etkili rol oynar.
 10. Zengin mineral ve protein kaynağına sahiptir. Bu özelliği ile kişiye enerji verirken kişinin vücut direncinin artmasına yardımcı olur.

 

 

Kalamar Nasıl Tüketilir?

Besleyici içeriğe sahip olan kalamar çoğunlukla meze olarak tercih edilen bir deniz ürünüdür. Fakat sosla, kızartılarak, fırında buğulanarak da tercih edilmektedir. 10 dakikada rahatlıkla pişen kalamardan kilosuna dikkat eden kişiler kızartılmış olarak tüketmemelidir. Kalamar yuvarlak bir şekilde doğranır ve hazırlanan özel sosa batırılarak kızartılır. ( en yaygın tüketilen şekli bu yöntemdir ). Dondurulmuş kalamar yerine taze kalamar yemeye özen gösterin, dondurulmuş kalamar sağladığı faydaların azalmasına neden olur.

 

Kalamar Zararları

 • Her besin gibi kalamarın da aşırı tüketiminden kaçınmak gerekir. Bağ dokusundan oluşan kalamar sindirimin zorlaşmasını sağlar.
 • İştah açıcı özelliğinde dolayı kilo vermek isteyenler yeme arzusunu bastırmalıdır.

 

Yorum yapın