Yoğurdun Faydaları

Yoğurdun sağlığa faydaları insanlık için her zaman önemli olmuştur. Yoğurt çeşitli vitamin ve mineral deposudur. Dahası yoğurt kolayca sindirilebilen protein bakımından iyi bir kaynaktır. Yoğurt; vücuttaki kolesterol seviyesinin sürdürülmesi ve yüksek tansiyon gibi hastalıkların önlenmesi için faydalıdır. Ayrıca kemik ve diş kuvvetini artırmaya yaramaktadır, sindirime yardımcı olur ve cilt bakımı için değerlidir.

Yoğurdun Faydaları

Sağlık açısından faydaları sütten hazırlanmasından kaynaklanmaktadır. Sağlıklı bir tatlı seçeneği olarak tavsiye edilmektedir ve bir takım doğu mutfaklarında yemekleri tatlandırmak için kullanılmaktadır. Nasıl tüketildiğine bakmaksızın düşük yağ içeren sütün faydalarını sürdürür. Yoğurt tüketiminin diğer bir faydası da laktobasil varlığıdır. Bu içerik faydalı bir bakteri sınıfıdır. Ayrıca bağırsağı zararlı bakteriler tarafından enfeksiyon kapmaktan korur.

 

Yoğurdun Faydaları

 1. Önemli Mineraller Bakımından Zengin Bir Kaynaktır: Sütten elde edilen yoğurt yüksek dozda kemik sağlığı ve diş sağlının sürdürülmesi için önemli olan kalsiyum içerir. Yeterli miktarda kalsiyum tüketimi menopoz dönemindeki kadınlarda kemik erimesi etki alanını düşürür. Yoğurt ayrıca potasyum ve magnezyum bakımından zengindir. Potasyum; sinir sağlığı için önemlidir ve vücuttaki sıvı dengesini korur. Magnezyum ise kalsiyum kadar kemik sağlığı için önemlidir.
 2. Vitamin Deposudur: Yoğurt bol miktarda B2 vitamini ve B12 vitamini içerir. B2 vitamini sinir, göz ve cilt sağlığı için önemlidir. B12 vitamini ise kemik sağlığının korunması ve eksikliğinden kaynaklanan anemi için önemlidir. Yoğurt ayrıca önemli miktarda d Vitamini ve E vitamini içerir. D vitamini iskelet sağlığı için önemli iken E vitamini sağlıklı bir cildin korunmasında yardımcı olur.
 3. Kemik Sağlığı: Kalsiyum, kemiklerin iyi durumunu sürdürmesi için önemlidir. Süt iyi bir kalsiyum kaynağıdır ancak sütün sindirimi birçok insan için zordur. Yoğurt, kalsiyum da dahil olmak üzere sütün içerdiği bütün önemli mineralleri içerir ancak sindirimi daha kolaydır. Böylece yoğurt tüketimi kemiklerin kuvvetinin devam ettirilmesinde yardımcı olur. Ayrıca kemik erimesi ve romatizmadan mustarip olanlar için iyi gelir. Yoğurt laktoza duyarlı olan insanlar için iyi bir nimettir.
 4. Zengin Bir Hayvansal Protein Kaynağıdır: Yoğurdun protein içeriği sütten daha fazladır ve daha kolay bir şekilde sindirilebilir.
 5. Sindirim Sistemi Sağlığını Geliştirir: Yoğurt, sütü sindiremeyen ve normal olarak faydalarını kaybeden laktoza duyarlı insanlar için süte ikame olarak kullanılabilir. Yoğurttaki aktif bakteri varyantının varlığından dolayı kolayca sindirilebilir. Aslında içerisindeki laktik bakteri varlığı tarafından üretilen yoğurdun probiyotik bileşenleri, kabızlığı, diyareyi, kolon kanserini, iltihabi bağırsak hastalığını ve hatta enfeksiyonları hafifletmekte yardımcı olur.
 6. Bağışıklığı Artırır: Yoğurt bağışıklığı güçlendirir ve enfeksiyon, ateşli hastalıklar ve alerjilerin etki alanını azaltır.
 7. Yüksek Tansiyonu Düşürür: Yoğurdun günlük düzenli tüketiminin yüksek tansiyonu düşürdüğü ortaya çıkmıştır. Buna karşılık yüksek yağ içeriğinin varlığından dolayı aşırı tüketimi tavsiye edilmemektedir.
 8. Serum Kolesterolünü Azaltır: Çeşitli enstitüler tarafından yapılan araştırmalar, düzenli olarak yoğurt tüketen kişilerin serum kolesterol seviyelerinde bir düşüş ortaya koymuştur. Böylece günlük tüketim kalp ve damar hastalıklarında azalmaya neden olmaktadır.
 9. Vajinal Enfeksiyonları Önler: Vajinal enfeksiyonlar yaygın olarak şeker hastalığı olan kadınlarda gözlemlenir. Günlük yoğurt tüketimi vajinal yolların pH seviyesini düşürür ve Kandida mantarı enfeksiyonlarını önler.
 10. Ağız Kokusunu Giderir: Yoğurt ağız kokusu için doğal bir çaredir ve kötü kokulu nefesi %80 oranında azaltır. Plak ve diş eti iltihabı seviyesi günlük yoğurt kullanımı sayesinde azalır.
 11. Kanser: Yoğurt tüketimi kolon kanserinden mustarip olanların bu hastalıktan kurtulmasını sağlar.
 12. Cilt ve Sağlık Durumlarına Karşı Korur: Yoğurt bölgesel olarak uygulandığında akne ve cilt döküntülerini tedavi ettiği kanıtlanmıştır ve koyu halkaları ve kapalı gözenekleri azaltarak sağlıklı bir parlaklık kazandırır. Ayrıca saç için faydalıdır ve saç derisi kaşıntısı ve kepeği tedavi eder.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ