Zerdeçalın Faydaları

Zerdeçalın sağlığa en iyi faydaları arasında, yaraları iyileştirmesi, bilişsel yetileri koruması, aybaşı bozuklukları rahatlatması, iltihabı azaltması, depresyonu gidermesi, ağrıyı dindirmesi, yaşlanma sürecini yavaşlatması, sindirim yollarını koruması ve kanseri önlemesi gibi özellikleri bulunmaktadır.

 

Zerdeçal, zencefil familyasının diğer üyeleri ile yakın bir şekilde uzun ömürlü şifalı bir bitkidir ve Hindistan’a özgüdür.

 

Zerdeçalın kokusu hardala benzemektedir ancak neredeyse biber kadar daha acıdır. Bu özellikleri onu, çeşitli yemekler için bir tümleyici ve çorbalar, soslar, et yemekleri, bisküviler, pilav tarifleri ve genel olarak baharatlarda çok popüler hale getirmiştir. Yemek hazırlamada yaygın kullanımının yanında, ayurveda tıbbında ve diğer geleneksel tedavilerde en kapsamlı ve güçlü bitki ilacı olarak övgü almaktadır. Zerdeçal suyu, tıbbi kullanımda muhtemelen en yaygın şifalı bitki türüdür ve ayrıca lokal merhem ve krem karışımlarında da kullanılabilir. Zerdeçal esansı yağı da güçlü bir sağlık maddesidir.

 

Zerdeçalın Faydaları Neler ?

 • İltihaplanma Önleyici Kapasitesi: Zerdeçalın en bilinen kullanımlarından birisi iltihap önleyici olarak kullanılmasıdır. Zerdeçalda bulunan aktif içerikler çok geniştir ancak özellikle en önemli bileşeni kürkümindir (zerdeçal sarısıdır). Bu madde, iltihap önleyici potansiyelinden dolayı tıp çevresinde önemli ölçüde dikkatleri üzerine çekmiştir. Aslında bu maddenin gücü, iltihabı önlemedeki eczacılıkla ilgili en güçlü seçeneklerden bazılarına benzetilmektedir. Bu sebeple zerdeçal tüketimi, eklem ağrıları, gut hastalığı ve egzersiz veya sakatlık sonrası kas ağrılarını azaltmak için kullanılması tavsiye edilmektedir.
 • Sindirim Sistemi: Zerdeçal, uzun zamanlardan bu yana mide yatıştırıcısı olarak kullanılmaktadır ve özellikle kabızlık, kramp ve hassas bağırsak sendromu için faydalıdır. Zerdeçal sarısının iltihap önleyici özelliği, ülser gelişimi, bağırsakta kanama şansını düşürmede rol oynamaktadır. Zerdeçal genellikle iltihabi bağırsak hastalığı ve crohn hastalığı gibi daha ciddi rahatsızlıktan mustarip olan hastalar için tavsiye edilmektedir. Zerdeçalda bulunan diyet lifi önemlidir ve sindirim sürecini düzeltmeye yardımcı olur.
 • Aybaşı Sorunları: Zerdeçalın iltihap önleyici ve yatıştırıcı özellikleri adet semptomlarını def eder.
 • Kistik Fibroz: Felç edici, ölümcül olmasına rağmen kanser veya kalp hastalıkları kadar tartışılmamasına rağmen Kistik Fibroz hastalığı, ağır mukus ile akciğer ve pankreasa saldırır. Zerdeçal içerisinde bulunan kürkümin, bu ölümcül hastalığı önlemede yardımcı olur.
 • Kanser Tedavisi ve Önlenmesi: Tüm dünya kanser tedavisi için çare aramaktadır ve zerdeçal çeşitli kanser türlerinin önlenmesi veya tedavisi için en iyi yollardan biridir. Kürkümin, kolon kanserini önlemeye doğrudan etki eden güçlü bir antioksidandır.
 • Vücudun Zehirden Arındırılması: Zerdeçal ve onun aktif organik bileşenleri, karaciğerin fonksiyonunu güçlendirir ve vücuttaki toksin seviyesini azaltır.
 • Kalp Sağlığı: Zerdeçal, içerisinde bulunan kürkümin ve B6 vitamini sayesinde kardiyovasküler sağlığını artırır. B6 vitamini, hücre çeperlerine zarar veren negatif bir fiziksel türev ürün olan homosistein üretimini etkili bir biçimde engeller. Zayıflayan bu çeperler kalpte bir takım rahatsızlıklara yol açar. Kürkümin ise, fazla LDL’yi damarlardan atarak kolesterol seviyesini dengeler. Bu da damar tıkanıklığını önlemede yardımcı olur.
 • Bilişsel Yetiler: Geleneksel tıpta zerdeçalın, bilişsel yetileri güçlendirdiği, konsantrasyonu artırdığı ve hafızayı güçlendirdiğine inanılırdı. Bu inanışlar araştırmalarla kanıtlanmıştır ve zerdeçalın hâlâ beyni güçlendiren bir bitki olduğu düşünülmektedir. Bilişsel yetileri genel olarak artırmasının yanı sıra, plak oluşumu ve nöral yolları uzun dönem oksidatif stresten korur.
 • Depresyon: Kürkümin çok yönlü bir maddedir ve araştırmalar depresyon, çalkantılı ruh hali, endişe ve stresten mustarip olan hastalarda prozak benzeri etki ettiğini ortaya koymuşlardır. Bu da zerdeçalı ecza ilaçlarına güçlü bir alternatif haline getirmektedir.

Uyarılar

Alerjik bir madde olmamasına karşılık, özellikle fazla miktarda tüketildiği zaman mide bulantısı, baş dönmesi ve ishal gibi vücutta bazı yan etkilere neden olmaktadır. Sınırlı durumlarda, aşırı miktarda zerdeçal tüketimi kalp düzensizliklerine neden olmaktadır. Beslenme düzenine eklenmeden önce doktorla konuşmakta fayda vardır.

“Zerdeçalın Faydaları” üzerine bir yorum

 1. Günlük hayatta pek kullanmadığım bir yiyecektir ancak bağışıklığa bu kadar doğrudan etkisini öğrendikten sonra hatayı biraz kendimde arıyorum,ben neden kullanmıyorum ki ? Bİlgilendirdiğiniz için teşekkürler bu arada .

  Yanıtla

Yorum yapın