Hardalın Faydaları

Hardalın Faydaları

Hardal doğada bulunan en yararlı bitkilerden biridir ancak çok fazla tercih edilmemektedir. İlaç sanayisinde kullanılan hardalın tıpta geniş bir yeri vardır. İki çeşide ayrılan hardal karşınıza beyaz ve siyah hardal olarak çıkabilir. Hardalın faydaları su ile karıştırıldığında çok daha etkili olabilir.

 

Hardalın Faydaları Nelerdir?

 • Hardal Kışın Hastalıklardan Koruyor: Hardal kış aylarında yakalanılan grip, bronşit ve soğuk algınlıklarına oldukça iyi gelmektedir. Hardal kullanımı terleme olayını gerçekleştirdiği için bu tarz hastalıklara meydan okumaktadır.
 • Hazımsızlığınızı Hardalla Giderin: Gün içerisinde tükettiğiniz bir kaşık hardal tembelleşen bağırsakların çalışmasına yardım ederek hazımsızlığınızı kolaylaştırmaktadır. Kabızlığa engel olarak dışkınızı yumuşatır.
 • Hardal Eklem İltihaplarına İyi Geliyor: Son zamanlarda yapılan araştırmalara göre hardalın iltihaplı hastalıklara iyi geldiği gözlemlenmiştir. Özelikle eklem iltihaplarına iyi gelen hardalı mutlaka tüketmelisiniz.
 • Yanıklarınıza ve Yaralarınıza Hardal Sürün: Hardal vücudunuzun herhangi bir yerinde oluşabilecek yaralara ve yanıklara oldukça iyi gelmektedir. Herhangi bir nedenden dolayı yanık problemi yaşarsanız hardalı lapa haline getirterek o bölgeye sürün.  Kısa bir süre içerisinde hardalın etkisini göreceksiniz.
 • Gergin Olduğunuz Zamanlarda Hardal Tüketin: Hardal sinirlerinizin gevşemesine yardımcı olarak gün içerisinde yaşadığınız stresi üzerinizden atmanıza yardımcı olur. Özellikle hamilelik döneminde ve adet döneminde yaşadığınız stresi ve duygusal bunalımı hardal tüketerek atlatabilirsiniz. Bunun için küvetinizin içine hardal tohumu atarak üzerine su doldurun ve içine girin. Su ile hardal teninize değdiği zaman teninizin yumuşamasını ve sinirlerinizin gevşemesini sağlayacaktır.
 • Astım Nöbeti Yaşıyorsanız Hardalı Göğsünüze Uygulayın: Aniden astım nöbeti geçiriyorsanız ya da astımdan dolayı korku yaşıyorsanız hardalın faydalarından yararlanmanın bir çeşidi olan hardal yağını göğsünüzün üzerine sürerek kendinizi rahatlatın.
 • Hardal Kanserden Koruyor: Gastrointestinal sistem kanser türevlerinin ilerlemesini önlemektedir. Hardal tohumu mevcut kanser hücrelerinin büyümesini önleyerek kanser oluşumunu da engeller.

 

Hardalın Diğer Faydaları

 1. Hardal, en şiddetli burun tıkanıklıklarının bile önüne geçmektedir. Hardal tozunu tıkalı burnunuza çekerek burnunuzu açmaya çalışın. Ne kadar faydası olduğunu göreceksiniz.
 2. Bal ile hardalı karıştırıp yiyerek göğüs ağrılarınızı giderebilirsiniz. Göğsünüz ve kalbiniz sıkışıyorsa hardalı mutlaka tüketmelisiniz.
 3. Aniden başlayan diş ağrılarınızı hardalla hafifletebilirsiniz.
 4. Eğer kansızlık sorunu yaşıyorsanız hardal tüketerek bu problemi aşabilirsiniz.
 5. Özellikle beyaz hardal tüketerek ağzınızda ferahlatıcı etki oluşturabilirsiniz.
 6. Hindistan’da hardal yağı kafa derisi üzerine uygulanır saçların büyümesine destek verdiği inanılır.
 7. Hardal sinirlerin güçlenmesinde etkilidir.
 8. Cildin güzelleşmesini sağlar.
 9. Ağrı kesici özelliği bulunur.
 10. Zatüre ve bronşit rahatsızlıklarına şifadır.
 11. Kanın akışını düzenler.
 12. İştah açıcı özelliği bulunur. Zayıf kişilere tavsiye edilir.
 13. İncirle hardal tozu karıştırılarak tüketildiğinde böbrek ağrılarını keser.
 14. Romatizma ağrılarını dindirir.

Ayrıca bakınız: Hardal bitkisinden elde edilen hardal tohumu ve yağının faydaları başlıklı konumuz.

 

Hardalın Zararları

 1. Aşırı miktarda hardal ve hardal tozu tüketmek karaciğeri yorarak zarar verir.
 2. Cilt üzerinde 15 dakikadan fazla bekletmek cilde zararlıdır.
 3. Buğusu yapıldığında gözlerin yaşarmasına neden olur.

“Hardalın Faydaları” üzerine bir yorum

 1. Kışa girdiğimiz şu aralık ayında herkes düzenli hardal tüketimine başlamalı yoksa hastalıklarla dolu bir 3 ay geçirebilirsiniz, bide Ankara daysanız kesinlikle almalısınız.

  Yanıtla

Yorum yapın