Zencefilin Faydaları

Zencefil yıllardır dünyanın her yanında kullanılan oldukça popüler bir baharattır. Bu popülerliğe ulaşmasında sağlığa olan faydalarının da rolü oldukça büyüktür. Bunlar arasında kemik gelişimine olan pozitif etkisi, bağışıklık sistemini güçlendirmesi, iştahı açması, birçok kanser tipine karşı etkilerinin olması, solunum sistemini geliştirmesi, sindirime yardımcı olması, fazla gazların vücuttan atılmasını sağlaması, adet döneminde acıyı azaltması ve gribe iyi gelmesi de bulunmaktadır.

İşte zencefilin insan sağlığı üzerindeki pozitif etkilerinden birkaçı:

Kemik Sağlığı: Zencefilin kemik sağlığına faydalı olduğu ve eklem ağrılarını ortadan kaldırdığı bilinmektedir. İki yıl önce gerçekleştirilen bir çalışmada farklı yaşlarda ve farklı hayat tarzlarına sahip ostroartirit hastaları gözlemlenmiş. Temizleme işlemi için hastaların kullandıkları ilaçların etkilerinin geçmesi için belli bir süre beklenmiş. Bir hafta sonra bu hastalar iki gruba ayrılmış ve bir gruba placebo ilaçları verilirken diğer gruba zencefil verilmiş. Altı haftalık bir süre sonucunda iki grup arasında bir anket gerçekleştirilmiş. İki grup da gelişme göstermiş fakat zencefil tüketen grubun %63’nün ağrılarının azaldığı da gözlemlenmiş.

Sindirim Sistemi: Zencefilin sindirim işleminde yardımcı bir rol oynadığı son zamanlarda yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır. Yemekten sonraki yüksek miktardaki şeker midenin normal boşalma süresinin uzamasına sebep olabilir. Zencefil bu sürenin normal haline dönmesine yardımcı olduğu gibi kandaki şekerin de bir anda yükselmesini engellemektedir. Bunun yanında zencefilin içerisinde besinlerin ve minerallerin emilimini sağlayan ve yardımcı göreve sahip birçok besin bulunmaktadır.Aynı zamanda iştah açıcı özellikleri ve mideyi yiyeceğe hazırlaması durumu için zencefil bir aperatif ya da iştah açıcı olarak da kullanılabilmektedir. Yine bu sebeplerden dolayı Asya mutfağında iştah açıcı olarak genellikle zencefil kullanılır.

Kanseri Önler:Zencefil üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkan en heyecan verici özelliklerden biri ise zencefilin kanseri engelleme üzerindeki pozitif etkisidir. Gingeroller, bu maddeler zencefile de ödem karşıtı özelliklerini veren maddelerdir aynı zamanda,  kolon kanseri ve kolorektal kanser üzerinde geriletici ve engelleyici etkisi bulunan maddelerdir. Bu da yine zencefilin gastrointestinal sistem üzerindeki pozitif etkilerinden biridir, her yemeğin yanında zencefil tüketmek için bize harika bir sebep verir. Aynı zamanda son yapılan araştırmalar yumurtalık kanseri sırasında gingerollerin kanserli ve zararlı hücrelerin ölümüne sebep olurken, sağlıklı hücrelere zarar vermediği de görülmüş. Yani kemoterapinin aksine sağlıklı hücrelerin korunması sağlanarak kanser hücrelerinin yok edilmesi söz konusu.

Adet Dönemi Krampları: Kramlar vücudun size bir tehlikenin ya da zararın geldiğini söyleme şeklidir. Bu gibi durumlarda prostaglandinler, ki kimyasal ileticiler olarak da bilinen hormonlardır bunlar, ağrı, acı ve krampların aktivite edicileridir. Bilim insanları yüksek seviyede prostaglandinlerin daha fazla adet kramplarına sebep olduklarına inanıyorlar. Zencefilin içerisindeki maddeler vücuttaki prostaglandin seviyesinin düşmesine, doğal olarak da adet dönemindeki krampların azalmasına yardımcı oluyorlar.

Yorum yapın