Göbek Eriten Yoğurt Kürü Tarifleri

Karın bölgesinde yağlanma, çoğumuzun kuşkusuz muzdarip olduğu konulardan biri. Bunu yüksek bel pantolonlar ve korseler kullanarak saklamak yerine, dümdüz bir karına sahip olup özgürce istediğimizi giymek istemez miyiz? O zaman neler yapabileceğimize bir bakalım:

Yoğurt, en çok tüketilen süt ürünlerinin başında gelir. Sağlıklı yaşamdaki rolü çok büyük besin maddelerinden biri olan yoğurt,  çok eski zamanlardan beri tedavi amacıyla kullanılır. İçerdiği besin maddeleri ve elementler birçok konuda sağlığımıza katkıda bulunur. Yapılan araştırmalarda yoğurdun kilo verme konusunda da birçok etkisi olduğu görülmüştür.

Yoğurt, içermiş olduğu kalsiyum ve amino asitlerle bünyemizde bulunan fazla yağları yakmaya yardımcıdır. Bununla beraber kasları kuvvetlendirir. Kasları kuvvetlendirmesiyle de gereksiz yağların dışarı atılması konusunda yağ hücrelerine katkıda bulunur. Yoğurt bağırsaklarda enfeksiyona yol açan zararlı bakterilerin kolayca dışarıya atılmasını sağlayarak sindirime yardımcıdır.

Genel olarak sindirim sistemi için yararlı bir besin kaynağıdır. Yoğurt, sindirimi kolay bir besin maddesi olduğu için özellikle diyet yapan kişilerin akşam saatlerinde tüketmesi önerilmektedir.

Yoğurt , içerisindeki elementler ve vitaminlerle bünyeyi de kuvvetlendirmeyi sağlar. Yoğurt tüm bunların yanında, kırmızı kan hücrelerini korumaktadır ve sindirim sisteminin kolay çalışmasına yardım eden B12 vitaminini içermektedir. Düzenli olarak yoğurt tüketmek, bu maddelerinin eksikliğiyle beraber sorunların  ortaya çıkmasını engellemektedir.

Göbek Eriten Yoğurt Kürü Tarifleri ve Kullanımı

1)Limonlu yoğurt kürü: 3 yemek kaşığı az yağlı yoğurt, limonun yarısı, yarım çay kaşığı zerdeçal (yoksa 1 çay kaşığı pul biber de olabilir.) Yarım limonun suyunu, yoğurt, zerdeçal veya pul biberle bir kapta karıştırın. Gece uyumadan önce tüketilip daha sonra bir şey tüketilmediğinde faydasını göreceksiniz.

2)Maydanoz, dereotu, limon, yoğurt kürü: Bir adet limon, 250 gram yoğurt, dört dal maydanoz, dört dal dereotu. Maydanoz ve dereotlarını ince ince kıyarak bir kaba alın. Limon suyu ve iki yüz elli gram yoğurdu da ekleyip iyice karıştırın. Bir haftada en  az 2 defa bu kürü uygulayın. Uyumadan üç saat önce düzenli bir şekilde tüketmeyi unutmayın.

3)Göbek eriten soğanlı kür: 250 gram yoğurt, dört dal nane, bir avuç kadar semizotu, bir dal taze soğan. Taze soğan ve dört dal naneyi ince ince kıyarak bir kaba alın. Ve semizotuyla karıştırın. İki yüz elli gram yoğurdu kaba ekleyin. Haftada iki defa bu kürü uygulayın. Ve en önemlisi gece uyumadan önce tüketmeyi unutmayın.

4)Göbek eriten doğal kür: 1 tane limon,  Yarım litre su, dört tane taze lahana yaprağı, yirmi beş dal taze maydanoz. Yarım litre suyu kaynatarak kaynayan suya lahana yapraklarının tümünü atın. Dört dakika kaynadıktan sonra ise maydanozları da kaba ekleyin. Ekledikten sonra da hepsini en fazla üç dakika olacak şekilde kaynatın. Sonra kaynayan suyu soğumaya bırakıp soğuduktan sonra süzün. Günde iki veya 3 defa tok karnına için.

5)Altın yoğurt kürü: Dört beş yemek kaşığı yoğurt, bir çay kaşığı zencefil tozu, bir çay kaşığı zeytinyağı, bir çay kaşığı zerdeçalın tozu, bir çay kaşığı toz tarçın. Dört, beş yemek kaşığı yağsız yoğurdu kaseye boşaltın. İçine bütün malzemeleri teker teker koyun. Bu yoğurt kürünü her gün aç karnına düzenli olarak tüketin.

6)Göbek eriten sodalı kür: Bir şişe doğal maden suyu, yarım limonun suyu, üç kaşık az yağlı yoğurt. Üç kaşık yoğurda yarım limonun suyunu karıştırın. Bu ikisini bir tarafta iyice karıştırıp diğer taraftan da yavaş yavaş maden suyunu karışımın üzerine ilave edin. Bunu, sabahları  kahvaltı yapmadan yarım saat kadar önce ve de uyumadan yarım saat kadar önce tüketin.

Yoğurt Kürü Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Hareketsizlikten kurtulmak: Ne kadar kürler yapıp diyetler uygularsak uygulayalım hareketsiz bir yaşama sahipsek bunların uzun vadede bize yarar sağlamayacağını bilmemiz gerekir. Hiçbir şey yapamıyorsak günde en az 30 dk yürüyüş yapmalıyız.

Bağırsakları hareketlendirmek: Eğer bağırsak hareketleriniz yavaşsa sabahları bir tane kuru kayısı yemeniz bağırsaklarınızın çalışmasına yardımcı olabilir. Veya günde 1-2 adet keçi boynuzu yemek de yardımcı olur. Bu işlemleri yaparken su içmeyi de unutmayın. Kilomuzun başına 20 ml su ihtiyacımız olduğunu düşünürsek günlük su ihtiyacımızın ne kadar olduğunu bulabiliriz. Örneğin 60 kiloluk bir bireyin günlük su ihtiyacı 1.200 ml’dir.

Yorum yapın