Zencefil Suyunun Faydaları Nelerdir?

Güneydoğu Asya’ya özgü zencefil, bütün dünyada ilaç ve gıdalarda kullanılır.  Zencefil bitkisi, sağlığınızı ve zindeliğinizi artırabilecek doğal kimyasallar açısından zengindir. Zencefil çayı olarak da bilinen zencefil suyu, zencefilin faydalarından yararlanmanın bir yoludur.

Zencefil suyunun faydaları

 1. İltiabı önleyici, azaltıcı veya ortadan kaldırıc etkisi vardır.

İltihaplanma vücudun doğal kendini koruma işlevlerinden biridir. Mikroplar, kimyasal maddeler ve kötü beslenme vücuda zarar verip iltihaplanma oluşturabilir. Enflamasyon birçok insan için çok yaygın bir deneyim haline geldi. Zencefil tüketimi vücutta iltihap oluşumunu engelleyebilir ve olan iltihapları iyileştirebilir. Yapılan bir çalışmada zencefilin, iltihabın rol oynayabileceği alerjik reaksiyonları azaltabileceği ispatlanmıştır.

Başka bir çalışma da, günlük zencefil takviyesi alan kişilerin egzersiz yaptıktan sonra daha az kas ağrısı olduğunu göstermiştir.

 1. Zencefilin antioksidan özelliği vardır

Zencefilin antiodaksidan özellikleri şunları önlemeye yardımcı olabilir:

 • Kalp hastalıkları,
 • Parkinson, Alzheimer ve Huntington  gibi nörolojik hastalıkları,
 • Kanser,
 • Yaşlanma belirtileri.

Antioksidanlar, strese neden olan ve hücrelere zarar veren reaktif oksijen türleriyle savaşır.  Vücut doğal olarak reaktif oksijen türleri ile savaşır; ancak fazla miktarda alkol tüketmek, sigara içmek veya kronik stres yaşamak gibi durumlar normalden çok daha fazla reaktif oksijen türleri üretilmesine neden olur.

 1. Böbrek yetmezliği tedavisinde faydaları

Yapılan bazı araştırmalar, zencefil suyunun böbrek yetmezliğini yavaşlattığını hatta tedavisinde olumlu etkisi olduğunu göstermiştir. Zencefil ayrıca tümörlerin büyümesini yavaşlatabilir.  Ayrıca bu bitkinin bazı kanser türlerini kontrol etmeye yardımcı olabileceğine dair kanıtlar bulunmuştur.

 1. Mide bulantısını yatıştırır, sindirime yardımcı olur

Dünyanın bir çok yerinde insanlar kusma, mide bulantısı ve hazımsızlık için düzenli olarak zencefil suyu tüketirler ancak bu kanıtlanmış bir fayda değildir.

 1. Kan şekerini dengeler

Zencefilin kronik diyabet sorunlarına yardımcı olabileceği bilinmektedir.

       6.Kolestorulü düzenler

Yakın zamanda yapılan bir çalışmada, kötü kolestrolün düşürülmesinde etkisi olduğu kanıtlanmıştır.

 1. Zayıflama yardımcı olur

Zencefil suyu zayıflamaya yardımcı olur.  Sağlıklı bir diyet ve egzersizle birleştirildiğinde kilo kaybını destekleyebilir. Ancak egzersiz ve diyetsiz, sadece zencefilli su ile zayıflamak mümkün değildir.

Ayrıca yemeklerden sonra içilen zencefil çayı, daha uzun süre tokluk hissi uyandırır. Böylece kan şekeri dengelenir ve sık yemenin önüne geçilir.

 1. Vücudun susuz kalmasını önler

Bu, zencefili su içinde bekletip sonrasında tükettiğiniz zaman alabileceğiniz bir faydadır. Düzenli su içmek, vücut için hayati önem taşır. Çoğu insan, gün içerisinde yeterince su içmez. Güne bir bardak zencefil suyuyla başlamak ya da her gün bir kez zencefil suyu içmek vücudun su kaybını önleyecektir.

Zencefil suyunun zararları

Zencefil suyu faydaları olduğu gibi zararları da olabilen bir bitkisel içecektir. Diğer tüm bitkilerde olduğu gibi zencefil suyunun da, diğer bitki ve ilaçlarla alınmaması gerekir. Aşırı zencefil suyu tüketimi sonrasında,

 • Mide ekşimesi,
 • Gaz,
 • Mide ağrısı, karın ağrısı
 • Ağızda kuruluk oluşabilir.

Günde 4 gramdan fazla zencefil tüketilmemesi gerekir. Suyu ya da çayı bile olsa bu ölçüye dikkat edilmelidir.

Taze sıkılmış zencefil suyu içilebilir mi?

Zencefilli bal dışında bu bitki tek başına yenilebilir tatta bir bitki değildir. Bu sebeple sıkma zencefil suyu içmek de çok gerçekçi değildir. Içine karıştırabileceğiniz diğer meyve veya sebze suları ile içilebilir hale gelir ancak, zencefili tüketirken miktarına dikkat edilmesi gerektiğini unutmamak gerekir.

Zencefil suyu ne kadar içilmelidir?

Günde 4 grama kadar zencefili suda bekleterek ya da çayını yaparak tüketebilirsiniz. Çayını yaparken kaynatma süresine dikkat edilmelidir. Tüm bitkiler çok kaynatıldığında etkisini kaybeder.

Kalp rahatsızlıkları, diyabet ve safra taşı olan kişiler zencefil ile yapılan çay ya da suyu tüketmeden önce doktorları ile konuşmalıdırlar. Hamile kadınlar ve emziren annelerin de zencefil suyu tüketimi konusunda doktoruna danışması gerekmektedir.

Zencefil suyu nasıl hazırlanır?

Bir çok ürün zencefil veya yapay zencefil aroması içerir, ancak kendiniz yaptığınız zencefil suyun en faydalı olanıdır. Evinizde yapabileceğiniz taze sıkılmış zencefil suyu en iyi seçenektir.  

Sıkma seçeneği dışında zencefil suyu çay yaparak hazırlanır. Bu çayı yaparken, zencefilin kabuğunu soymayın. Sadece yıkayın, tozu gitsin. Bütün vitaminler kabuğun hemen altındadır.

Zencefil suyunun ne kadar keskin olmasını istediğinize bağlı olarak su miktarını azaltıp çoğaltabilirsiniz. Bu çayı yapmak için önce suyu kaynatın. Su kaynamaya başlayınca ocağın altını kapatın. Sonra belirlediğiniz miktarda zencefili bu suya atın. 10 dakika kadar beklettikten sonra hazır içebilirsiniz. 10 dakikadan uzun bekletmeyin.

Zencefil suyu ile detoks yapılabilir mi?

Zencefilli su, hazırlayabileceğiniz en iyi detoks sularından biridir. Bu suyu, içine limon eklenmiş olarak da detoks içeceği olarak tüketebilirsiniz. Zencefil doğal bir köktür, suyunu içmek vücudunuzdaki ödemleri atmanıza yardımcı olurken size çok faydalı besinler de sağlayacaktır.

Kaynak: https://www.healthline.com/health/ginger-water#benefits

Yorum yapın