Zencefilin Faydaları

Zencefilin Faydaları

Kemik sağlığını artırması, bağışıklık sistemini güçlendirmesi, iştahı artırması, çeşitli kanser türlerini önlemesi, solunum durumunu geliştirmesi, sindirime yardımcı olması, kireçlenme semptomlarını yok etmesi, aşırı gazı azaltması, cinsel ilişki gücünü artırması ve aybaşı düzensizlikleri, mide bulantısı ve grip ile ilgili ağrıları gidermesi gibi özelliklerini içeren sağlığa faydaları ile tanınmıştır.

Batı kültürlerinde daha çok tatlılar ve zencefil birası, zencefil şarabı gibi alkollü içeceklerde kullanılırken, Asya kültürlerinde doğrudan kesilerek ya da toz halinde geleneksel yemeklerde kullanılır.

Zencefil sadece esans ya da baharat olarak değil özellikle Çin, Hindistan ve Orta Doğu’da geleneksel bitkisel tedavilerde en eski tedavilerden biri olarak da bilinir. Çin’de 2.000 yıldan fazla süredir kireçlenme ve ishal tedavilerinde kullanılmaktadır.

İngiltere Kraliçesi Elizabeth I, bir zencefil hayranı olarak 16.yy’da zencefilli kurabiye adamı icat eden tek kişidir. Kurabiye adam yüksek rütbeli yabancı misafirleri temsil etmesi için yapılmıştır.

Peki böylesine şifalı bir bitki olan zencefilin faydaları nelerdir?

Kan Akışı: Zencefil içinde bulundurduğu magnezyum, çinko gibi zengin mineraller ve vitaminler sayesinde kan akışını hızlandırarak belirli bir denge içinde tutmaktadır. Kan akışı hızlandığı için aşırı terleme ve ateş gibi sorunlara iyi gelir. Vücudun sıcaklığı sabitlenir.

Mide: Zencefil, midenin bulanmasına ve istifra etmeye karşı iyi gelmektedir. Özellikle kadınların adet sancılarından ve gebeliklerinden doğan bulantılara karşı önemli bir çözümdür. Aşırı alınan alkol sonrasında ise yaşanan bulantılara da iyi gelir.

Sindirim: Zencefil mideye iyi bir etki bırakmakla beraber yediklerinizi sindirmek için de hazım sorunu yaşayan insanlar tarafından yaygın bir biçimde kullanılmaktadır. Midedeki çeşitli kanalları açarak sindirimi kolaylaştırır. Gaz çıkarma sorunlarında etkilidir. Zencefilin çay olarak kullanılması, sindirim sorunlarınızı çözecektir.

Soğuk Algınlığı: Özellikle kış aylarının en büyük hastalığı olan grip ve nezle karşısında zencefil önemli bir ilaçtır. Soğuk algınlığına karşı savaşarak vücut ısısını arttırır. Terlemenize yardımcı olarak, mikropları ve zararlı toksinleri vücudunuzdan atar.

Ağrılar: Zencefil, ağrı kesici bir ilaç olarak da görülmektedir. Özellikle kadınlarda görülen adet sancılarına büyük oranda iyi gelmektedir. Migren ağrıları karşısında etkili bir savaşçı olduğu kanıtlanmıştır. Zencefil, tablet şeklinde alındığında ağrılara karşı etkili olur.

Solunum: Zencefilin sağlık açısından kullanım alanlarından en yaygın olanı solunum yolu rahatsızlıklarıdır. Şiddetli öksürmeye iyi gelmektedir, balgam sorunu yaşayanlar için ise balgamı söküp atmaya yarar sağlamaktadır.

Kilo Vermek: Zencefilin obezite ile mücadelede kullanıldığı bilinmektedir. Sindirime olan etkisi sebebiyle yenilen gıdaların daha rahat sindirilmesi amacıyla kullanılır. Sindirimde harcanılan kalorinin yemek ile alınan kaloriden daha fazla olabilmesi için enerji yakılması gerekir, doğal olarak da zencefil bu görevi görmektedir. Zencefilin faydaları arasında en önemli detaylardan birisi budur.

Kanser: Zencefil, kolon ve yumurtalık kanserlerinin tedavilerinde kullanılır. Çeşitli üniversitelerde yapılan araştırmalara göre zencefil kanser hücrelerini öldürme ve yavaşlatma yeteneğine sahiptir. Diğer kanser türleri için ise, kanser hücrelerini öldüremese bile büyümesini engellemektedir. Tıpta yaygın olarak kullanılan bir tedavi aracı haline gelmiştir.

Zencefilin Diğer Faydaları:

  • Zencefilin üzerinde araştırmalar devam eden diğer sağlığa faydaları, kalp hastalıkları, kireçlenme, migren, depresyonu azaltması ve stres kaynaklı endişe bozuklukları tedavisi üzerindeki etkisidir.
  • Zencefil zaman zaman safra kesesi taşından mustarip olanlar için yan etkilere sahip olabilmektedir.

“Zencefilin Faydaları” üzerine 2 yorum

  1. Merhaba damar içi kireçlenme cozermi peyroni rahatsızlığım var damar içi tıkanmayı çözerse kullanmak isterim ve zencefili nasıl tüketmemiş gerekir bilgi verirseniz sevinirim…

    Saygilarimla

    Yanıtla
  2. Kas ve kemiklere etkisini bi bilseniz her gün alırsınız arkadaşlar baya etkili herkesin alması gereken bir bitki.Erkeklerin de kullanması gerek tabi ama özellikle kadınların kullanmasının yararı var.

    Yanıtla

Yorum yapın