Yumurta Maskesinin Saça Faydaları

Yumurtanın saça faydaları hakkında sizlere bu yazıyı hazırlıyoruz. Tek bir yumurtanın saça olan faydalarını sizlere sunacağız. Siz değerli okuyucularımızın bu konuda daha çok bilgili olmasını istiyoruz. Yumurta akı ve sarısı olarak yaklaşık bir asırdır saçlarımıza yaptığımız bakım maskelerinde veya direkt olarak saçlarımızın bakımı için kullanılan doğal bir üründür. İçerisinde barındırdığı protein ile saçları dolgunlaştırır, yumuşatır ve besler. Bunların yanı sıra özellikle bayanların saçlarını şekillendirmesinde kolaylık sağlar.

Yumurtanın sarısı; ile çerisinde bulundurduğu protein ve lesitin ve kükürt maddeleriyle saçlarımıza parlaklık, yumuşaklık, kepekten arınma ve sağlıklı bir şekilde uzamasına yardımcı olur. Yumurtanın akı ise içerinde barındırmış olduğu zengin içeriği ile saçların daha formunda ve sarısı gibi sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlar. Bir yumurta akından günlük gerekli olan amino asitleri ve vücudumuzun için önemli olan proteini almış olursunuz. Saç dökülmelerine karşı etkili bir çözümdür. Sodyum, potasyum, B vitamini, E vitamini ve selenyum tek bir yumurtada mevcuttur.

Yumurta akı sadece saçlarımıza dışarıdan uyguladığımızda değil besin olarak tükettiğimizde kemiklerimize nasıl faydalıysa saçlarımıza da o oranda faydalıdır. Piyasa da her gün yenisi çıkan saç bakın ürünlerinin yerine bu doğal ve maliyet yönünden daha uygun yöntemi kullanabilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken bir nokta var. Her şeyde olduğu gibi burada da yumurtanın fazlası saçlarınıza zarar verebilir. Fazla miktarda çiğ yumurta saç dökülmesine neden olabilir. Bunun nedeni ise çiğ yumurtanın içinde barındırdığı avidin maddesidir. Bu madde fazla miktarda alındığında biotinín emilimin engeller.

Yumurtanın Saça Olan Faydalarını Genel Olarak Ele Alacak Olursak

İsterseniz saçlarımıza uyguladığınız maske ile isterseniz besin olarak tükettiğimiz tek bir yumurtanın saça olan faydalarını görebilirsiniz. Saç kırılmalarını engeller, mevcut olan kırılmaları ilk etapta minimize ederek zamanla tamamen tedavi eder. Kırılmaları engeller. Saçları dolgunlaştırır, Yumurta ile saçlarınıza yapacağınız maske ile saçlarınızı nemlendirir ve daha hacimli güçlü görünmesini sağlar. Bunların yanı sıra parlaklık ve canlılık kazandırır. Küresel değişimden sadece dünya değil bizlerde etkileniyoruz. Havada bulunan kimyasallardan veya saçlarımıza uyguladığımız sprey, jöle kimyasallarla oluşan ve düzleştiriciler ve fön makineleri ile olan yıpranmaların onarılmasını sağlar. Yumurtada bulunan B12 vitamini saçların daha düzenli ve hızlı uzamasını sağlar. A vitamini ve E vitamini sayesinde ise dökülmeleri en az indirger zamanla da yok eder. Yumurta saçın derisini besler, yumuşak görünümü sağlar, saç diplerinin daha rahat nefes almasını sağlar. Saç tellerini kısa bir süre sonra kalınlaştırmaya başlar.

Peki, Yumurta Saçlarımız İçin Ne Şekilde Kullanılmalıdır?

Yumurtanın sarısı ile evinizde saç bakımı çok kolay bir yöntemdir. Kısa saçlar için 2 yumurta sarısı uzun saçlar için 4 yumurta sarısını kapta çırpın. Dilerseniz yapacağınız maskenin saçlarınıza daha besleyici olması için 1 yemek kaşığı zeytinyağı ve 1 yemek kaşığı bal koyabilirsiniz. Hazırlamış olduğunuz karışımı saçlarınıza eşit bir şekilde yaymaya özen gösterin.  Saçınıza uygularken dip kısımdan uç kısımlara doğru sürün ve akabinde 20 dakika ile 30 dakika arası bekletin. Bu süreden sonra mümkünse soğuk suyla şampuanla güzel bir şekilde durulayın. Sıcak su yumurtanın temizlenmesini zorlaştırır. Unutulmaması gereken bir husus var. Maskeyi saçlarınıza uygulayacağınız zaman saçlarınızın temiz olması gerekmektedir. Bu yöntemi 3 günde bir uygulamayı da ihmal etmeyin.

Saçlarınızı Güçlendirmek İçin Yumurta Maskesi

1 tane yumurta, 1 kahve fincanı zeytinyağı, 1 kahve kaşığı lanolin, 1 kahve kaşığı papatya, 4 damla limon suyu, 1 kahve kaşığı ısırgan otunu hazırlayın. Lanolin ve zeytinyağını ısıtın. Isıtılan bu karışıma ısırgan otunu ve papatyayı ekleyerek karıştırın. Hazırladığınız bu karışımı sık bir süzgeçten geçirin. Yumurta sarısını ve limon suyunu ilave edin. Tüm malzemeleri birbirine yedirin. Karışımın hazırlanması bitmiş oldu. Şimdi saç köklerinden başlayarak saç uçlarına doğru sürün. Ortalama 1 saat kadar saçınızda bekletin. Daha sonra soğuk suyla veya soğuğa yakın bir su ile durulayın. Bu maske saçlarınızın dökülmesini engelleyecek ve daha güçlü olmasını sağlayacaktır.

“Yumurta Maskesinin Saça Faydaları” üzerine 2 yorum

  1. Saçlarımda bu tarz maskeleri, yağları, kürleri çok denedim ama kurutan, kokan, saçımı yağlandıran, dökülmeye sebep olan oldu ve saçlarım istediğim gibi olmadı en son doğal keratin kullanmaya başladım tavsiye üzerine ve saçlarım tam istediğim gibi bakımlı ve sağlıklı evde kolay bir şekilde uyguluyorum patentli ve doğal keratin olması da içim rahat kullanmamı sağlıyor.

    Yanıtla

Yorum yapın